کسب و کار اینترنتی

چگونه موفقیت کسب‌ و کار اینترنتی خود را اندازه گیری کنیم؟

موفقیت کسب و کار اینترنتی

در این مطلب آموزشی شما را با عوامل مهم موفقیت کسب‌ و کار اینترنتی آشنا خواهیم کرد؛ تا بتوانید از همان ابتدا موفقیت کسب و کار اینترنتی خودتان را رصد کنید. راز موفقیت کارآفرینان پولساز اینترنتی آنالیز و تحلیل وضعیت کنونی آنها و برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف عالی کسب و کار اینترنتی است.

برای رسیدن به موفقیت کسب و کار اینترنتی باید آن را نسبت به یک معیار یا شاخص های مشخص اندازه گیری کنیم و بسنجیم.

در واقع هرکسب وکار اینترنتی برای اینکه بتواند به موفقیت برسد باید تلاش کند تا به مرور زمان این شاخص‌ها را افزایش داده تا به هدف نهایی برسد. مسلماً دنیای کسب و کار اینترنتی هم از این قانون مستثنی نیست.

اندازه‌گیری موفقیت کسب‌وکار اینترنتی
اندازه‌گیری موفقیت کسب‌وکار اینترنتی

برای اندازه‌گیری موفقیت کسب‌ و کار اینترنتی و بهینه سازی سایت یا هر نوع فعالیت بازاریابی یا فروش اینترنتی، شاخص‌هایی وجود دارد که هر کدام معنایی خاص دارند.

در ادبیات الکترونیک به این نوع شاخصها (KPI  (key performance indicator  یا شاخص عملکردی میگویند.

تعداد KPIها بسیار زیاد بوده و بسته به نوع فعالیت هر کسب و کار اینترنتی، از تعدادی از آنها استفاده میکند. خوبی این KPIها این است که میتوان بعضی از آنها را با هم ترکیب کرد و عدد تازه ای به دست آورد که معنایی متفاوت از اجزای سازنده خود دارد.

در این مقاله تصمیم دارم برای ارزیابی موفقیت کسب‌ و کار اینترنتی مهم‌ترین این KPIها را به شما معرفی می‌گردد:

۱- تعامل در سایت

این شاخص نشان دهنده میزان اثربخشی سایت شما در جذب مشتری های بالقوه است.

۲- تعداد بازدید

این شاخص بیانگر این است که سایت شما در هر بازه زمانی (روز ، هفته، ماه) چه میزان بازدید داشته است. درواقع هر چه این عدد بیشتر باشد وضعیت سایت ما نیز بهتر است اما در بعضی موارد ممکن است ترافیک اشتباه وارد سایت ما شوند. یعنی افرادی وارد سایت ما شوند که در بازار هدف ما قرار ندارند و طبیعتا خریدی هم از ما نخواهند داشت.

۳- خالص بازدید

در شاخص قبلی اگر یک کاربر در دو روز متفاوت، پیاپی به سایت شما سر بزند، هر بار جزو بازدید ها به حساب می آید. اما در این شاخص هر شخص فقط یک بار به حساب می آید. یعنی اگر شخصی برای بار اول وارد سایت شما شود، جزو خالص بازدید به حساب می آید اما در دفعات بعدی اگر به سایت سر بزند، دیگر خالص بازدید تغییری نخواهد کرد.

۴- نرخ بازگشت

یکی دیگر از شاخص های موفقیت کسب‌ و کار اینترنتی ، نرخ بازگشت است. این مقدار درصد افرادی را نشان میدهد که نسبت به کل افرادی که سایت را مشاهده کردند ، بیش از یک بار وارد سایت شما شدند. بنابراین هر چه این مقدار بیشتر باشد یعنی رضایت کاربرانی که از سایت شما بازدید میکنند زیادتره و این نشانه ی خوبی ست! چراکه بازدیدکننده بیشتر یعنی افزایش ترافیک و فروش بیشتر.

۵- متوسط زمان بازدید

این شاخص موفقیت کسب‌ و کار اینترنتی به شما نشان میدهد به طور متوسط هر کاربر چه مدتی در سایت شما به گردش میپردازد؛ این شاخص یکی از نرخ های مهمی است که بیانگر میزان موفقیت در نگهداری کاربران در سایتتان میباشد. هر چه این عدد بیشتر باشد، گویای این مطلب است که مطالب و محتوای سایت شما برای مشتریان مفید و جذاب بوده است. 

یکی از مهمترین نکاتی که صاحب هر کسب و کار اینترنتی در فضای اینترنت و الکترونیک باید بداند این است که ترافیک وارد شده به سایتش از چه بخش هایی وارد می‌شود. به عبارت دیگر کدام سایت ها یا منابع اینترنتی، کابران را به سایت او هدایت میکند.

چهار کانال ورودی سایت شما:

هفت روش حرفه ای برای افزایش فروش
هفت روش حرفه ای برای افزایش فروش

معمولا کاربران با چهار روش وارد سایت شما میشوند:

۱-  به‌صورت مستقیم (direct traffic) (دایرکت ترافیک) وارد سایت می‌شوند.  

۲- از طریق لینک سایت‌های دیگر (Referral traffic) (ریفیرال ترافیک) به سایت هدایت می‌شوند.

۳- از طریق موتورهای جستجو مثل گوگل(Organic traffic) (اورگانیک ترافیک) به سایت راه پیدا می‌کنند.

۴- نوع دیگری نیز وجود دارد که در آن کاربران در نتیجه تبلیغات شما در سایت های دیگر وارد سایت میشوند (Campaign traffic) که این نوع تبلیغات هدفمند بوده و معمولا کاربر را به صفحه خاصی از سایت (landing page) هدایت می‌کند.

پس اینکه بدانید کاربران شما از کدام یک از این چهار کانال ذکر شده وارد سایت شما شده بسیار مهم و با اهمیت است اما مهمتر از داشتن ترافیک بالا، بدست آوردن کاربرانی است که بازار هدف شما را جهت خرید محصول یا خدمات شما را شامل می‌شوند و یا از سایت شما بیشترین بازدید را بعمل می‌آورند.

پس به این نکته توجه کنید کاربری که وارد سایت شما می‌شود تنها با دیدن یک صفحه به خواسته خود نمی‌رسد و بلافاصله سایت شما را ترک می‌کند. چنین ترافیکی اصلا به درد کسب و کار شما نمی‌خورد. شما کاربرانی نیاز دارید که در سایت شما باقی بمانند و ازمحصولات و خدمات شما خرید کنند و این یعنی همان هدف خاصی که شما برنامه‌ریزی کرده اید.

داشتن اطلاعات از مشتریان و کاربرانتان در موفقیت کسب‌ و کار اینترنتی بسیار مهم است. شما میتوانید از مشتریان خود بخواهید که فرم خامی را پر کرده و اطلاعات فردی خود مانند نام و شماره موبایل یا ادرس ایمیل خود را به شما بدهند. در واقع هدف شما از این کار بدست آوردن اطلاعات اولیه همه کاربران و مشتریان بالقوه ای است که سعی میکنید از او اطلاعات بگیرید.

باید این را هم درنظر داشته باشید که همه افراد چنین کاری نمیکنند، درصد کاربرانی که بازار هدف شما را تشکیل میدهند جزو نرخ تبدیل (conversion rate) شما به حساب می آیند.

نرخ تبدیل: یعنی درصدی از مشتریانی که بازارهدف شما را تشکیل می‌دهد نسبت به کل کاربران که این هدف حتی می‌تواند خرید مشتری را نیز شامل شود و هرقدر این عدد بیشتر باشد نشان دهنده موفقیت شماست!

نتیجه‌گیری:

در این مطلب آموزشی شما را با شاخص های موفقیت کسب‌ و کار اینترنتی آشنا کردم تا بتوانید از همان ابتدا موفقیت کسب و کار خودتان را رصد کنید. راز موفقیت کارآفرینان پولساز اینترنتی آنالیز و تحلیل وضعیت کنونی آنها و برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف عالی کسب و کار اینترنتی است.

دوره آنلاین کسب و کار اینترنتی پولساز
دوره آنلاین کسب و کار اینترنتی پولساز

اگر به دنبال یک محتوای آموزشی کامل برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی پولساز در مدت زمان کوتاه هستید، پیشنهاد میکنم در دوره آنلاین کسب و کار اینترنتی پولساز که شامل ۳۰ ساعت فیلم آموزشی قابل دانلود است، شرکت کنید.

مطالب مرتبط

16 دیدگاه

 1. سلام فایل صوتی شماراگوش کردم باتوجه به اینکه برای ایجادیک شغل اینترنتی وترس ازشکست اضطراب دارم ولی انگیزه من باگوش دادن فایل شمابیشترشده فقط بفرمائیدکسی که برای اولین بارمیخوادشغلی راایجادبکنه حالاچه اینترنتی باشه ویاغیراینترنتی چه راهکاری میتونه اونودرمدارموفقیت قراربده ویااینکه آیامیزان تحصیلات میتونه چقدرنقش داشته باشه دراین مدارموفقیت راتوضیح بدهیدعالی میشه((ممنون))

  1. سلام دوست عزیز

   هر روز ذهن خودتان را به جای شنیدن مشکلات و دغدغه ها درگیر آموزش مطالب جدید کنید.
   تا می تونید یاد بگیرید! مهم نیست تحصیلات شما چیست. مهم خواستن شماست.
   برنامه ریزی کنید و هر روز یک قدم مهم بردارید.
   هر روز نیم ساعت کتاب خوب بخوانید!
   هر روز 3 اقدام مهم انجام دهید.
   بعد از یک سال شما یک نابغه هستید.

   موفق باشید 😉

  1. سلام دوست عزیز، خواهش می کنم امیدوارم با مطالعه و آگاهی وارد کسب و کار اینترنتی شوید و به موفقیت های بزرگی برسید.

 2. باسلام ودرود خدمت استاد گرامی جناب آقای قاصدیان
  من سالهاست که جویای شغلی پردرآمد هستم چون اهداف زیادی دارم وبه کل خانواده اطمینان خاطر دادم که به زودی صاحب کسب وکار پردرآمدی خواهیم شد چون نمیخوام نگران آینده باشند واین مسئولیت مرا در رسیدن به هدفم مصمم ترکرده .ولی متاسفانه برای کار اینترنتی هیچ کالا یا خدماتی جهت معرفی وبازاریابی ندارم نمیدانم چکارکنم لطفا مرا راهنمایی کنید

  1. سلام دوست عزیز
   بارها در مقالات و ویدیوهای مختلف گفتم که برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی حتما نیاز به کالا و محصول نیست.
   تولید محتوای تخصصی و آموزش و ارایه خدمات می تونه عالی باشه

 3. عرض سلام و ادب خدمت آقای قاصدیان و همکارانشون
  من یک فروشگاه با تنوع بالای اجناس دارم ودر صدد هستم به امید خدافروشگاه اینترنتی رو هم راه اندازی کنم
  واسه فروشگاهم کانال تلگرام واینستاگرام و وبسایت دارم
  خیلی دوست دارم نزد شما با اصول درست کسب وکار اینترنتی آشنا بشم

 4. منظورتون از دوره کسب درامذ کدوم دوره هست
  اطلاعات یا اگه امکانش هست لینک مورد نظر رو برام بفرستید
  ممنون از سایت خوبتون

 5. سلام اقا قاصدیان از مطالب بسیار مفیدتون خیلی ممنونم من تا به حال با این بازار برخوردی نداشتم و برا اولین بار این مطالبو از سایت شما اموختم دوس دارم بیشتر در این زمینه اطلاعات داشته باشم بازم ممنون..

 6. سلام
  چرا این ویدیو دگمه دانلود نداره؟ برای دانلودش چی کار باید کرد؟

  1. اول بزرگ نماش کنید روی ایکن مربع بزنید بزرگنما بشه بعد روی ودیو انگشتتون رو نگه دارید یه کشو باز میشه ذخیره ویدئو انتخاب کنید.

 7. سلام به نظر من اگه جدی باشم بهتر از همه می تونم و م یخوام که جدی بشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا