کسب و کار اینترنتی

اندازه‌گیری موفقیت کسب‌ و کار اینترنتی

برای رسیدن به موفقیت در هر فعالیتی باید آن را نسبت به یک معیار یا شاخص مشخصی اندازه گیری کنیم و بسنجیم.

درواقع هر کسب و کار اینترنتی برای اینکه بتواند به موفقیت برسد باید تلاش کند تا به مرور زمان این شاخص‌ها را افزایش داده تا هدف نهایی برسد. مسلماً دنیای کسب‌وکار اینترنتی هم از این قانون مستثنی نیست.

اندازه‌گیری موفقیت کسب‌وکار اینترنتی
اندازه‌گیری موفقیت کسب‌وکار اینترنتی

برای اندازه‌گیری موفقیت کسب‌وکار اینترنتی و بهینه سازی سایت یا هر نوع فعالیت بازاریابی یا فروش اینترنتی، شاخص‌هایی وجود دارد که هر کدام معنایی خاص دارند. در ادبیات الکترونیک به این نوع شاخصها kpi  (key performance indicator)  یا شاخص عملکردی میگویند.

تعداد KPIها بسیار زیاد بوده و بسته به نوع فعالیت هر کسب و کاری، از تعدادی از آنها استفاده میکند. خوبی این KPIها این است که میتوان بعضی از آنها را با هم ترکیب کرد و عدد تازه ای به دست آورد که معنایی متفاوت از اجزای سازنده خود دارد.

در این مقاله تعدادی از این KPIها به شما معرفی می‌گردد:

۱- تعامل در سایت

این شاخص نشان دهنده میزان اثربخشی سایت شما در جذب مشتری های بالقوه است.

اندازه‌گیری موفقیت کسب‌وکار اینترنتی

۲- تعداد بازدید

این شاخص بیانگر این است که سایت شما در هر بازه زمانی (روز ، هفته، ماه) چه میزان بازدید داشته است. درواقع هر چه این عدد بیشتر باشد وضعیت سایت ما نیز بهتر است اما در بعضی موارد ممکن است ترافیک اشتباه وارد سایت ما شوند. یعنی افرادی وارد سایت ما شوند که در بازار هدف ما قرار ندارند و طبیعتا خریدی هم از ما نخواهند داشت.

اندازه‌گیری موفقیت کسب‌وکار اینترنتی

۳- خالص بازدید

در شاخص قبلی اگر یک کاربر در دو روز متفاوت، پیاپی به سایت شما سر بزند، هر بار جزو بازدید ها به حساب می آید. اما در این شاخص هر شخص فقط یک بار به حساب می آید. یعنی اگر شخصی برای بار اول وارد سایت شما شود، جزو خالص بازدید به حساب می آید اما در دفعات بعدی اگر به سایت سر بزند، دیگر خالص بازدید تغییری نخواهد کرد.

اندازه‌گیری موفقیت کسب‌وکار اینترنتی

۴- نرخ بازگشت

این مقدار درصد افرادی را نشان میدهد که نسبت به کل افرادی که سایت را مشاهده کردند ، بیش از یک بار وارد سایت شما شدند. بنابراین هر چه این مقدار بیشتر باشد یعنی رضایت کاربرانی که از سایت شما بازدید میکنند زیادتره و این نشانه ی خوبی ست! چراکه بازدیدکننده بیشتر یعنی افزایش ترافیک و فروش بیشتر.

اندازه‌گیری موفقیت کسب‌وکار اینترنتی

۵- متوسط زمان بازدید

این شاخص به شما نشان میدهد به طور متوسط هر کاربر چه مدتی در سایت شما به گردش میپردازد؛ این شاخص یکی از نرخ های مهمی است که بیانگر میزان موفقیت در نگهداری کاربران در سایتتان میباشد. هر چه این عدد بیشتر باشد، گویای این مطلب است که مطالب و محتوای سایت شما برای مشتریان مفید و جذاب بوده است. 

یکی از مهمترین نکاتی که صاحب هر کسب و کاری در فضای اینترنت و الکتروینک باید بداند این است که ترافیک وارد شده به سایتش از چه بخش هایی وارد میشود. به عبارت دیگر کدام سایت ها یا منابع اینترنتی، کابران را به سایت او هدایت میکند.

چهار کانال ورودی سایت شما

معمولا کاربران با چهار روش وارد سایت شما میشوند:

۱-  به‌صورت مستقیم (direct traffic) (دایرکت ترافیک) وارد سایت می‌شوند.  

۲- از طریق لینک سایت‌های دیگر (Referral traffic) (ریفیرال ترافیک) به سایت هدایت می‌شوند.

۳- از طریق موتورهای جستجو مثل گوگل(Organic traffic) (اورگانیک ترافیک) به سایت راه پیدا می‌کنند.

۴- نوع دیگری نیز وجود دارد که در آن کاربران در نتیجه تبلیغات شما در سایت های دیگر وارد سایت میشوند (Campaign traffic) که این نوع تبلیغات هدفمند بوده و معمولا کاربر را به صفحه خاصی از سایت (landing page) هدایت می‌کند.

پس اینکه بدانید کاربران شما از کدام یک از این چهار کانال ذکر شده وارد سایت شما شده بسیار مهم و با اهمیت است اما مهمتر از داشتن ترافیک بالا، بدست آوردن کاربرانی است که بازار هدف شما را جهت خرید محصول یا خدمات شما را شامل می‌شوند و یا از سایت شما بیشترین بازدید را بعمل می‌آورند.

پس به این نکته توجه کنید کاربری که وارد سایت شما می‌شود تنها با دیدن یک صفحه به خواسته خود نمی‌رسد و بلافاصله سایت شما را ترک می‌کند. چنین ترافیکی اصلا به درد کسب و کار شما نمی‌خورد. شما کاربرانی نیاز دارید که در سایت شما باقی بمانند و ازمحصولات و خدمات شما خرید کنند و این یعنی همان هدف خاصی که شما برنامه‌ریزی کرده اید.

داشتن اطلاعات از مشتریان و کاربرانتان بسیار مهم است. شما میتوانید از مشتریان خود بخواهید که فرم خامی را پر کرده و اطلاعات فردی خود مانند نام و شماره موبایل یا ادرس ایمیل خود را به شما بدهند. در واقع هدف شما از این کار بدست آوردن اطلاعات اولیه همه کاربران و مشتریان بالقوه ای است که سعی میکنید از او اطلاعات بگیرید.

باید این را هم درنظر داشته باشید که همه افراد چنین کاری نمیکنند، درصد کاربرانی که بازار هدف شما را تشکیل میدهند جزو نرخ تبدیل (conversion rate) شما به حساب می آیند.

نرخ تبدیل: یعنی درصدی از مشتریانی که بازارهدف شما را تشکیل می‌دهد نسبت به کل کاربران که این هدف حتی می‌تواند خرید مشتری را نیز شامل شود و هرقدر این عدد بیشتر باشد نشان دهنده موفقیت شماست!

برچسب ها

2 دیدگاه

  1. با سلام خدمت استاد عزیز
    مقاله مفیدی بود، لطفا راهنمایی بفرمایید آیا سایتی وجود دارد که این شاخصها را برای ما محاسبه کند؟
    با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مقاله مکمل را حتما بخوانید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن