آموزش رایگان کسب و کار اینترنتی

بخش هشتم دوره رایگان کسب‌وکار اینترنتی

در بخش هشتم دوره رایگان کسب‌وکار اینترنتی قراره ما یک دامنه برای کسب‌وکارمان انتخاب و ثبت کنیم.

در بخش هفتم، دستورالعمل انتخاب یک نام مناسب با قابلیت برندشدن برای شما تهیه کردیم.

حالا باید بریم سراغ ثبت یک دامنه.

آیا می‌دانستید دامنه مهم‌ترین دارایی یک کسب‌وکار اینترنتی است؟…

پس در انتخاب و ثبت آن باید خیلی دقت کنید.

دامنه چیست؟

مجموعه ای از حروف و اعداد است که با وارد کردن آن در نوار آدرس مرورگر، وارد سایت مورد نظر می‌شویم. در واقع نام دامنه نشانی اینترنتی وبسایت شماست.

به‌طور مثال دامنه سایت ما behtarinideh.com می باشد.

اولین نیاز شما برای راه‌اندازی یک وب‌سایت، یک دامنه است. البته سایت‌هایی هستند که دامنه‌هایی به صورت رایگان ارائه می کنند ولی به دلیل خدمات پشتیبانی ضعیف آنها را پیشنهاد نمی کنیم. اگر در راه اندازی وب‌سایت‌تان جدی هستید، بهتر است یک یا چند دامنه برای سایت خود بخرید.

نکات مهم برای انتخاب و ثبت دامنه

۱- کوتاه بودن دامنه

با این که شما می توانید تا ۶۷ کاراکتر را در نام دامنه خود جای دهید، اما هر چه نام دامنه کوتاه تر باشد، به‌خاطر سپردن آن ساده تر است و به این ترتیب مخاطبان بیشتری خواهید داشت. برخی مطالعات نشان داده کاربران معمولا نمی توانند نام دامنه ای را که بیش از ۱۲ کاراکتر دارد، براحتی به خاطر بسپارند.

۲- معنا دار بودن

هر چه نام دامنه معنادارتر باشد، امکان به‌خاطر سپردن آن نیز بیشتر خواهد شد. برای نتایج بهتر جستجوگرها پیشنهاد می‌کنم دامنه انتخابی شما دربردارنده موضوع فعالیت سایت و حوزه ای باشد که در آن فعالیت می کنید. بهتر است حداقل یکی از کلمات کلیدی حوزه فعالیت شما در دامنه خود قرار دهید.

برای نمونه اگر می خواهید برای رستوران خود وب‌سایتی تهیه کنید، بد نیست واژه food یا restaurant را در آن بگنجانید. استفاده از واژه های فینگیلیش در نام دامنه هم برای ما فارسی زبان‌ها، می‌تواند بسیار موثر باشد. مثلا برای یک سایت گل فروشی می توان از واژه gol نیز در نام دامنه استفاده کرد.

افراد متخصص که قصد راه اندازی وب‌سایتی شخصی دارند، بهتر است برای برندسازی شخصی از نام و نام خانوادگی خود برای دامنه استفاده کنند.

۳- عدد یا کاراکتر

با این که در نام دامنه خود می توانید از عدد یا کاراکترهایی نظیر (-) نیز استفاده کنید، اما بهتر است تا حد امکان از حروف برای آن بهره بگیرید و از اعداد و عبارت های دیگر پرهیز کنید، زیرا به این صورت دامنه‌تان شکل ظاهری بهتری می یابد.

۴- لیستی تهیه کنید

لیستی از دامنه‌های مناسب تهیه کنید.

حالا باید ببینید دامنه انتخابی شما آزاد است یا خیر. برای این کار وبسایت های زیادی وجود دارد.

پیشنهاد می‌کنم تا حد امکان جستجوهای خود در وب‌سایت‌هایی ایرانی انجام ندهید.

توصیه می‌کنم به این صفحه بروید و نام مورد نظر را در باکس جستجوی آن تایپ کنید و دکمه جستجو را بزنید.

– دامنه های ناموجود Domain Status : Not Available

دامنه هایی است که قبلا از سوی عده ای دیگر ثبت شده و فعلا امکان ثبت آنها وجود ندارد.

– دامنه های موجود Domain Status : Available

دامنه‌های آزاد باشد و قابل ثبت هستند.

اگر حتما روی نام خاصی اصرار دارید و قبلا ثبت شده است، می توانید پسوندهای دیگر دامنه را برای آن نام در نظر گرفته و به ثبت برسانید.

با اندکی صبر و حوصله و بررسی گزینه های موجود می توان نام دامنه مناسبی برگزید.

سوال اول: دامنه با پسوند دات کام یا دات آی آر؟

با این که پسوند com. آشناترین و رایج ترین پسوند اینترنتی در دنیاست، اما پسوندهای دیگری نیز در این میان وجود دارد. برای نمونه پسوند org. برای نام سازمان های دولتی یا مردم نهاد مناسب است اما هر کشوری پسوندی منحصر به فرد دارد که نشانگر همان کشور است. این دامنه برای ایران به شکل ir. است.

آشنایی با دامنه COM.

دامنه‌ی COM. شناخته شده‌ترین پسوند دامنه‌ی اینترنت و معمول‌ترین آن‌هاست. هنوز هم بیش‌تر مردم برای ثبت دامنه هایشان تنها دامنه‌ی COM یا دامنه‌ی کشوری خودشان را قبول دارند. حتا وقتی از کسی اسم سایتش را بپرسند و پسوندش را نگوید می‌فهمیم که دامنه‌ی او COM است. این دامنه نخستین بار در سال ۱۹۸۵ و به همراه ایجاد سیستم DNS معرفی گردید. COM کوتاه شده‌ی «Commercial» است و در ابتدا هدف از ایجاد این دامنه استفاده از آن برای سازمان‌های تجاری بود. اما با تدریج با برداشته شدن محدودیت‌های ثبت این تفاوت از بین رفت و دامنه‌ی COM معروف‌ترین دامنه‌ی اینترنتی شد.

در ابتدا مدیریت این دامنه به عهده‌ی وزارت دفاع آمریکا بود. اما امروزه این دامنه را شرکت آمریکایی VeriSign و تحت قوانین آمریکا مدیریت می‌کند. از اواسط دهه‌ی ۹۰ میلادی در ثبت این دامنه هیچ محدودیتی اعمال نشده است. معرفی انواع دامنه‌های سطح بالای عمومی دیگر نتوانسته چیزی از محبوبیت این دامنه کم کند، به نحوی که dot-com هم‌معنی اینترنت و شرکت‌های اینترنتی گردیده است. در سال ۲۰۱۱ تقریباً ۱۰۰ میلیون دامنه‌ی COM ثبت شده بود.

نکات مهم برای انتخاب و ثبت دامنه

مزیت ثبت دامنه COM.

این دامنه از اولین نسل دامنه‌های سطح بالای اینترنت  و شناخته شده‌ترین آن‌هاست. COM به استانداردی برای پسوند دامنه تبدیل شده و اگر می‌خواهید کسب و کار آنلاین یا وب‌سایت شخصی راه بیندازید بهترین نقطه‌ی آغاز ثبت یک دامنه‌ی COM است. خیلی‌ها از کاربران ناواردتر موقعی که به دنبال سایت یک شرکتند پس از وارد کردن نام شرکت به دنبال آن پسوند COM. را می‌نویسند. پس اگر نام شرکت‌تان با پسوند COM آزاد است در خرید آن درنگ نکنید.

تنها مشکل دامنه‌های COM. این است که به علت آمار بسیار بالای ثبت  دامنه COM برای یافتن نام دامنه‌ی مناسب باید بیش‌تر وقت بگذارید و فکر کنید.

 واجدان شرایط ثبت دامنه های COM.

هر کسی و از هر جایی و برای هر نوع سایتی می‌تواند دامنه‌ی COM ثبت کند و محدودیتی از لحاظ محل سکونت یا نوع استفاده برای ثبت این دامنه‌ها وجود ندارد.

 مقررات دامنه‌های COM.

  • نام دامنه می‌تواند ۳ تا ۶۳ کاراکتر باشد.
  • پس از انقضای دامنه مالک پیشین می‌تواند تا ۴۰ روز برای تمدید دامنه‌اش اقدام کند. پس از این زمان دامنه به مدت ۳۰ روز قفل است. در این مدت مالک پیشین می‌تواند با پرداخت جریمه‌ی قابل ملاحظه برای پس گرفتن دامنه‌اش اقدام کند. ۵ روز پس از پایان این دوره دامنه برای ثبت عمومی آزاد می‌گردد.
  • این دامنه تا ۴ روز ضمانت برگشت پول دارد. در این مدت پس از ثبت دامنه در صورت پشیمانی می‌توان دامنه را حذف کرد. این حذف مشمول مقداری جریمه است و باقی مبلغ برگشت داده می‌شود.
  • دامنه‌ی COM از همه‌ی کاراکترهای بین‌المللی پشتیبانی می‌کند.

مزایای دامنه با پسوند ir.

نخست آن که هزینه ثبت این نوع دامنه بسیار کمتر از دامنه های بین المللی است.
دوم، امکان تاثیر تحریم های بین المللی بر دامنه شما تقریبا از بین می رود. (چند سال پیش بود که مشکلاتی برای سایت های ایرانی دارای پسوندcom.ایجاد شد و البته رفع شد.)
سوم آن که امکان کلاهبرداری و دزدیده شدن دامنه تقریبا از میان می رود؛ زیرا عامل اصلی اجرایی این دامنه، یک نهاد رسمی در ایران است.
مزیت چهارم این است که بسیاری از واژه هایی که با پسوند com. ثبت شده اند با پسوند ir. آزاد بوده و می توانید براحتی آن را به نام خود ثبت کنید.
در نهایت این که دامنه ir. نوعی هویت ایرانی به سایت شما می دهد.

نکات مهم برای انتخاب و ثبت دامنه

بنابراین اگر مخاطبان شما در داخل مرزهای ایران حضور دارند، پسوند ir. می تواند گزینه ای بسیار مناسب برای سایت شما باشد.

نکات مهم برای انتخاب و ثبت دامنه

سوال دوم: چگونه دامنه انتخابی خود را ثبت کنیم ؟

در بخش نهم مراحل و آموزش ثبت دامنه را برای شما آماده کرده‌ایم.


برچسب ها

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن