کارآفرینی
موضوعات داغ

آیا شما DNA کارآفرینی دارید؟

دوست دارید خیلی سریع متوجه شوید که آیا شما ژن کارآفرینی یا  DNA کارآفرینی دارید؟

آیا برای ورود به دنیای کارآفرینی باید ژن کارآفرینی داشت؟

DNA کارآفرینی
DNA کارآفرینی

آیا تصمیم دارید ‌یک موسسه تأسیس کنید؟ یا یک کسب‌وکار راه‌اندازی کنید؟ دوست دارید با یک آزمون بفهمید که شما DNA کارآفرینی دارید یا نه؟

پس شما هم این آزمون را انجام دهید تا خیلی سریع متوجه شوید که آیا قابلیت‌های کارآفرینی در  ژن شما هست یا خیر؟

تست DNA کارآفرینی

آیا شما ژن کارآفرینی دارید؟

لینک دانلود تست DNA کارآفرینی

دانلود تست کارآفرینی

کارآفرین‌ها افرادی هستند که با بقیه افراد متفاوت هستند و همین تفاوت باعث شده روانشناسان، نظریه‌پردازان اقتصادی و خود کارآفرین‌ها به این سوال فکر کنند که آیا کارآفرینی وراثتی (ژنتیکی) است یا اکتسابی؟ به زبان ساده‌تر کارآفرین شدن افراد متاثر از محیط، شرایط زندگی و دیگر فاکتورهای بیرونی است یا این فاکتورهای محیطی تاثیر زیادی ندارند و آنچه مهم است توانایی ذاتی است؟ اگر شما هم با دیدن ثروت و موفقیت کارآفرینان بزرگ عبارت چطور کارآفرین شویم؟ را در اینترنت جستجو کرده‌اید پس بهتر است در همین ابتدا مطمئن شوید ژن کارآفرینی مهم است یا تلاش خودتان؟

بسیاری از افراد مثبت‌اندیش معتقد هستند کارآفرینی اکتسابی است و حتی اگر ژن کارآفرینی هم ثابت شده باشد، با تمرین، کسب تجربه و شرایط محیطی می‌توان کارآفرین شد. اما اگر کمی واقع‌گرایانه نگاه کنیم تحقیقاتی درباره ژن کارآفرینی انجام شده است و نتیجه‌ای مخالف نظر مثبت‌اندیشان دارد. نتیجه این تحقیقات نشان داد کارآفرینی بیش از محیط، تعلیم و تربیت، تغذیه و تلاش متاثر از ژنتیک است.

تمایل به کارآفرینی ژنتیکی است

ژن کارآفرینی

در رابطه با تاثیر ژن کارآفرینی تحقیقات متعدد و از جنبه‌های مختلفی انجام شده است و نتایج متفاوتی هم به دست آورده‌اند. در تحقیقات مرتبط با مجادله تاثیر ژنتیک یا پرورش در کارآفرینی، بهترین تحقیقات آن‌هایی هستند که روی دوقلوها انجام شده است؛ به این دلیل که دوقلوهای همسان نزدیک به ۱۰۰ درصد ژن‌های یکسان و دوقلوهای غیرهمسان حدود ۵۰ درصد ژن یکسان دارند. با در نظر گرفتن این نکته که ژن‌ها به طور تقریبی یکسان، رفتارهای یکسانی را ایجاد می‌کنند و امکان دارد محیط زندگی دو قلوها متفاوت باشد.

یکی از این تحقیقات توسط پروفسور اسکات شان (Scott Shane) و با هدف شناسایی تاثیر ژنتیک در گرایش به کارآفرینی انجام شده است. در این تحقیق صدها جفت دوقلو مورد مطالعه گرفت و مشخص شد بعضی دوقلوها تمایل به کارآفرینی بیشتری نسبت به همتایان و همین‌طور گروه شاهد این تحقیق داشتند.

چهار صفت که در تمایل به کارآفرینی تاثیر دارد در نظر گرفته شد و جالب این که همه این صفات وراثتی هستند:

۱. تمایل به شروع کسب و کار؛ ژن‌ها در تمایل به شروع یک کسب و کار تاثیر گذار هستند.

۲. توانایی شناسایی فرصت‌های جدید؛ این صفت هم جنبه وراثتی دارد.

۳. تمایل به خویش‌فرما بودن؛ این صفت به تمایل به شروع کسب و کار مرتبط ولی متمایز است و مثل موارد قبلی جنبه ژنتیکی دارد.

۴. برونگرایی؛ برونگرایی به صورت مستقیم برای کارآفرین شدن ایجاد انگیزه نمی‌کند، اما افراد برونگرا راحت‌تر با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند‌ و می‌توانند افرادی را رهبری کنند.

در نظرسنجی که از کارآفرینان به دست آمد فقط ۱ درصد آموزش با کیفیت را در روحیه کارآفرینی‌شان تاثیر گذار می‌دانستند و ۶۱ درصد شخصیت کارآفرینی را ناشی از عوامل درونی و ذاتی می‌دانند.

ژن کارآفرینی تضمین کننده نیست

ژن کارآفرینی در مقایسه با عوامل محیطی

تمام این تحقیقات در رابطه با ژن کارآفرینی روی تمایل افراد به کارآفرینی تمرکز دارند و در نظر نمی‌گیرند که کدام کارآفرین‌ها موفق هستند. تحقیقات فقط ثابت می‌کند ژنتیک در تمایل به کارآفرین نقش مهمی دارد، اما تضمین نمی‌کند کسب و کار ایجاد شده موفق شود یا خیر. به عبارت دیگر، نداشتن ژن کارآفرینی یا ضعیف بودن تمایل به کارآفرینی به این معنی نیست که شما نمی‌توانید کسب و کاری ایجاد کنید یا کسب و کار شما موفق نخواهد بود.

در حقیقت تلاش، نیاز و محیط می‌تواند باعث شود شما در کارآفرینی موفق‌تر از فردی با تمایلات ژنتیکی کارآفرینی باشد، به ویژه اگر آن فرد تجربه دنیای واقعی و تلاش به اندازه شما نداشته باشد.

تجربه، عاملی مهم‌تر از ژن کارآفرینی است

تجربه عاملی مهمتر از ژن کارآفرینی است

در یک تحقیق دیگر که توسط پروفسور Kathryn Shaw از دانشکده تجارت استنفورد انجام شده است، داده‌های مربوط به ۲/۸ میلیون کسب و کار کوچک بررسی شد تا مشخص شود تجربه شروع کارهای قبلی چقدر تاثیر گذار است و همان‌طور که انتظار می‌رفت بین تجربه قبلی و درصد موفقیت کسب و کار رابطه مستقیمی وجود دارد.

شاید این نتیجه خیلی واضح و آشکار بود اما اهمیت این موضوع از این جهت است که علی رغم داشتن تمایل به شروع کسب و کار، تجربیات قبلی در نقش کارآفرینی است که تاثیر بیشتری بر موفقیت دارد.

حال باید دو سوال مجزا پرسید:

سوال اول: آیا تمایل به کارآفرینی ژنتیکی است یا اکتسابی؟ طبق تحقیقات بیشتر کارآفرین‌ها به صورت ذاتی (ژنتیکی) تمایل به کارآفرین شدن دارند.

سوال دوم: آیا موفقیت در کسب و کار ژنتیکی است یا اکتسابی؟ تحقیقات نشان داده است موفقیت در کسب و کار و کارآفرینی اکتسابی است و بیشتر وابسته به تجربه است.

در انتها باید گفت هیچ کدام از این موارد نمی‌تواند باعث ناامیدی از کارآفرینی و شروع کسب و کار یا تضمین دهنده برای موفقیت باشند. با نگاهی به والدین و خانواده خود و ذهنیات روزانه خودتان به راحتی متوجه می‌شوید که تمایل به کارآفرینی یا همان ژن کارآفرینی در شما وجود دارد یا خیر اما این انتهای ماجرا نیست و افرادی با قوی‌ترین تمایلات به کارآفرینی هم باید به اندازه کافی تلاش برای بهبود خودشان و موفقیت انجام دهند.

 

42 دیدگاه

 1. دوستان من 10 شدم ولی احساس میکنم سوال 6 جوابش درست نباشه
  نظر شما چیه؟
  من نتونستم حل کنم به چند نفر هم گفتم اونا هم نتونستن ممنون میشم از مدیر تا جوابمو بدن

 2. سلام خیلی ممنون از مطالب مفید و تست من تقریبا 10 شدم ولی یه مساله
  جواب سوال6 واقعا 3 هست؟ چون هر جور فکر میکنم جوابش اونجا نیست
  نمیتونم درک کنم

 3. سلام
  خیلی جالبه من فقط یک سوال پاسخ صحیح دادم وبا اینکه بعدا جواب های صحیح رو دیدم ومقایسه کردم باز هم متوجه درستی آنها نشدم وبلکه گیج شدم لطفا راهنماییم کنید ممنون

 4. سلام . ممنون بابت آزمون
  جالب بود . من امتیاز 6 رو گرفتم . البته از خودم بیشتر انتظار داشتم
  پیشنهاد من اینه که گروه های مختلف کاری تشکیل بدید و افراد با توانمندیهای مختلف و زمینه های استعداد متفاوت بتونن در کنار همدیگه از سینرژی گروهی استفاده کنن و از جان بخشی به ایده ها نتیجه مثبت حاصل بشه . چون بنظر من زمینه استعداد و خلاقیت توی اومها بسیار متفاوت هست و اگه توی گروههای کاری بتونن در کنار همدیگه نقاط ضعف و قوت رو پوشش و تقویت کنن نتیجه بسیار مفید میتونه باشه.

 5. درود بر شما
  من این تست را امتیاز ۱۱ کسب کردم و از این نتیجه خیلی شگفت زده شدم.
  من روحیه مدیریت طلبی بسیار قوی دارم و کارمند بودن خیلی برام سخت هست. امیدوارم بتونم روزی کسب و کار خودمو راه بندازم. فقط نمیدونم از کجا باید شروع کنم

  1. درود

   به شما تبریک میگم 👌👏

   هدف‌گذاری، برنامه ریزی و یادگیری مستمر سه راز موفقیت هستند.

 6. چقدر باحال بود 😍😍😍
  عاشق سایت تون شدم و از همه مهمتر به خودم امیدوار شدم که پتانسیل کارآفرینی دارم.

  ممنون

 7. ممنون از تست جالب و كارامدتون.من شش شدم و يه كوچولو ناراحت ك نتونستم نمره قابل قبولي بيارم چون انتظارم از خودم بيشتر بود.ولي به قول دوستمون بايد تلاش كرد و نذاريد هيچ كار و فكري مانع پيشرفتمون بشه.البته در كنار راهنمايي و توصيه شما بزرگواران.بسيار ممنونم.

 8. سلام استاد بزرگوار خیلی ممنون.از بابت تستی که برامون تدارک دیده بودین من ۵ شدم و یه کم بهم سخت اومدولی خب هر کسی رو بحر کاری ساختن ،همه که نمیدونن کار آفرینی کنن ،افرادی مثل من هم باید دنبال استعداد و توانمندی خودشون باشن تا از همون توانمندی خودشون به جایی که میخوان برسن که البته اونم میشه با روشهای خاص و آموزش از اساتیدی مثل شما بزرگواران فرا گرفت و باید نا آمید نشد و تلاش کرد.

  1. سلام خسته نباشید به نظرم تست خوبی بود ممنونم من 8 شدم که انتظارش رو داشتم

 9. سلام تست جالبی بود من ۷ شدم و الان هم دارم روی یک ایده کارآفرینی کار میکنم به نظرم تا حدودی تست درموردم درست صدق میکنه

 10. سلام وقت بخیر
  تست بسیار خوبی بود
  استفاده کردم و انگیزه ام در مسیر حرکت شغلی بیشتر شد.
  با سپاس از زحمات شما

 11. سلام تست dnaرا انجام دادم۷ امتیاز گرفتم برام خیلی جالب بود این که آدم خودش و استعداد هایش را بشناسد و نکات ضعف وقوت خود را بداند عالیست وبه راحتی میتواند روی نکات ضعف کار کنه ودر سطح ایدهآل قرار بگیره

 12. مرسی، من دارای dna کارآفرینی متوسط هستم که کسر امتیاز بخاطر جواب سوالات صفات شخصیتی هستش.
  میتونستم اون جوابی رو که ایده آل هست بدم اما چیزی که توی واقعیت بر ذهنم مسلط هست رو جواب دادم.
  به نظرم اگه روی افکارم بیشتر تمرکز کنم مطمینم توانایی های کارآفرینی رو دارم…
  بازم مرسی از این تست جالبتون مدیر جون.

 13. من ۱۰ شدم خیلی به خودم افتخار میکنم مخصوصا شما ها با این سایت خفن

 14. سلام
  خیلی ممنون بابت این تست با حال .
  من یکی که خیلی حال کردم .چون بادقت زیادی که کردم .
  میدونستم یه باور هایی به خودم دارم و موفق شدم و این بهم انرژی میده.
  البته یک دو تا مورد .داشتم که اشتباه محسوب نمیشودن.
  قشنگی و ظرافتی که برا طراحی این تست شده بود بیشتر بهم کمک کرد.چون بهم راه رو نشون داد که همیشه راه درست رو میرفتی و این برا من کافی بود.و این برا من ارزشمند بود.خدارو شکر میکنم که که در این راستا هستم ودر این راه خواهم باقی ماند.با تشکر از خدمات وسرویس سایت.مچکرم

  1. با درود به شما دوست عزیزم
   و سپاس از اینکه دیدگاه تان را با ما در میان گذاشتید.

   برای شما آرزوی موفقیت های بزرگ دارم

 15. من ۹ شدم
  پس میتونم کار آفرین خوبی باشم. واقعا عالیه البته به خاطر اینکه نمرم بالا شده میگم عالیه و گرنه خیلی ناراحت مییشدم

  1. با سلام

   بسیار عالی پس از همین امروز حرکت به سمت کارآفرینی را آغاز کنید.

   موفق باشید!

 16. سلام و خسته نباشید
  من اصلا با این موضوع موافق نیستم. یکی از اساتید می گفت چه بسا افرادی که هوش بالاتری دارند، ایده های زیادی به ذهنشان می رسد ولی نمی توانند اولویت به خصوصی ایجاد کنند. مهم ترین عامل به نظر من داشتن هدف و شوق و حرکت به سمت اونه که خیلی ها ممکنه از اون غافل باشند.

  1. سلام
   بله دوست عزیز علاقه در کار مهمترین فاکتور می باشد که شور و شوق ایجاد کرده و باعث می شود سختی های راه را تحمل کنید و راهی برای آنها پیدا کنید. البته هوش و خلاقیت هم مهم است چون در مواقعی که با مشکلات روبرو می شویم می توانیم به کمک هوش و خلاقیتی که داریم این مشکلات را حل کنیم و با اشتیاق مضاعف به مسیر خود ادامه دهیم. موفق و سربلند باشید.

 17. با سلام و سپاس از لطف شما

  پاسخ صحیح سوالات در انتهای صفحه ۴ قرار دارد.

  ۱۲ سوال وجود دارد که به ازای پاسخ صحیح به هریک، یک امتیاز کسب می کنید.

  بر اساس امتیاز کسب شده، شما در یکی از ۴ گروه امتیازی قرار خواهید گرفت.

  با تقدیم احترام

 18. خیییییییییییلی توضیح نحوه محاسبه مزخرف بود.
  اخرش نفهمیدم چی شد.خیلی مسخره بود بیست دقیقه تست رو دادم.خودت که بلدی محاسبه کن
  یا نحوه محاسبه رو جوری گویا بنویس که همه همه بفهمن …
  ۱:۵—–۲:۵—-۳:۵—-۴:۴——۷:۳—-۸:a—–9:b—–10:b—11:b—12:b

 19. سلام جالب بود
  حدس میزنم نمرات اکثر دوستانی که این آزمون رو دانلود کرده و انجام میدن ۶ به بالا باشه در غیر اینصورت توی این سایت عضو نمی شدن!!

  1. سلام.
   بله درسته دوست عزیز اکثر دوستان نمراتشون بالا میشه. انشالله که کارآفرینی خودشون رو شروع کنن.

 20. خیلی خوب بود ،،فقط راه حل برای إفرادی که امتیاز انها بین ۶-١٠هست ،،لطفا آرائه بدید،ممنون

 21. سلام
  خیلى عالى بود

  ممنون من هم به خودم حسابى امیدوار شدم…
  منتظر مطلب بعدى هستم

  تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مقاله مکمل را حتما بخوانید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن