کسب و کار اینترنتیویدیوها

کسب‌ و کار اینترنتی چیست و از کجا باید شروع کنیم؟

کسب‌ و کار اینترنتی چیست و از کجا باید شروع کنیم؟

در این ویدیو سعی کردم خیلی دقیق  توضیح بدم که کسب‌ و کار اینترنتی چیست و از کجا باید شروع کنیم؟ چون خیلی از دوستان که در فکر کسب درآمد از اینترنت هستند، کامنت نوشتند که ” کسب و کار اینترنتی رو باید چه جوری و از کجا شروع کنیم؟ من مقالات زیادی نوشتم که بتوانم به شما در راه اندازی و موفقیت کسب و کار اینترنتی کمک کنم. و در این سری آموزش جدید کسب و کار اینترنتی بصورت سریالی مقالات آموزشی را می‌توانید دنبال کنید.

” در ادامه گام‌های اصلی برای راه‌اندازی یک کسب‌ و کار اینترنتی پولساز موفق را نام بردم و اینکه چطور موفقیت کسب و کار اینترنتی خودمان را اندازه‌گیری کنیم؟ و بعد به معرفی چهار کانال ورودی وب سایت شما پرداختم. پس اگر در فکر کسب درآمد اینترنتی و راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی پولساز و موفق هستید، پیشنهاد می‌کنم حتما این مقاله کاربردی را چند بار با دقت مطالعه کنید و نکات مهم را یادداشت برداری کنید.

کسب‌ و کار اینترنتی
کسب‌ و کار اینترنتی

چرا کسب‌ و کار اینترنتی؟

آیا تا به حال به کسب‌ و کار اینترنتی خود اینگونه نگاه کرده اید که بدون اینکه در محل کارتان باشید و حتی بدون اینکه در حال انجام کاری باشید کسب درآمد کنید؟

آیا تا کنون این احساس را داشته اید که فقط با داشتن یک وب سایت و چند ساعت کار روزانه درآمدی چند برابر حقوق ثابت کارمندی داشته باشید؟

آیا می توانید تصور کنید که زمانی که در حال تفریح و در مسافرت هستید پیامک های واریز پول به حساب آنلاین سایت شما پیوسته برایتان ارسال شود؟

خیلی ها تصور می کنند داشتن کسب‌ و کار اینترنتی کار دشواری است اما باید این موضوع را بدانید: همین الان که شما در حال مطالعه این متن هستید تعداد زیادی از صاحبان کسب‌ و کار اینترنتی در حال تجربه گفته های بالا هستند!

گام‌های اصلی برای راه‌اندازی یک کسب‌ و کار اینترنتی موفق چیست؟

۵ اصل برای ساخت کسب و کار اینترنتی

شما چه پیشگام در راه اندازی یک استارتاپ باشید و یا یک مغازه دار، اگر به فکر فروش کالا یا خدمات خود به صورت آنلاین هستید. بهتر است که این ۵ اصل برای ساخت کسب و کار اینترنتی را مد نظر داشته باشید:

اصل اول: ساخت کسب و کار اینترنتی

ایده یا محصولتان بد است؟

قبل از هر اقدامی شما باید دست به تحقیق بزنید که آیا اصلا بازاری برای محصول و یا ایده شما وجود دارد! یا نه؟ کسی که شما را دوست دارد و می شناسد به شما در مقابل ایده یا محصول وحشتناک‌تان چه نظری خواهد داد؟! پس منابع نظرسنجی مناسب را انتخاب کنید.

اصل دوم: ساخت کسب و کار اینترنتی

استراتژی تجاری شما چیست؟

این موضوع برای من جای تعجب دارد که برخی استارت آپ ها یا کارآفرینان اینترنتی برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی خود نمی‌دانند چطور بدون تعیین استراتژی پول گزافی را خرج بازاریابی می‌کنند. 

شما بر چه اساس محصول خودتان را قیمت گذاری کرده اید؟

در کسب‌ و کار اینترنتی رقبایتان در چه حدی هستند؟

چگونه مشتریان جدید را جذب  و حفظ می کنید؟

 چه چیزی باعث رشد کسب و کار اینترنتی شما می شود؟

لطفا به این پرسش ها (و بسیاری دیگر ) پاسخ دهید. سپس طرح کسب و کار اینترنتی خود را آماده کنید. حالا آماده اید که به بازار حمله کنید. البته اگر شما طرح کسب و کار اینترنتی خود را با زندگی واقعی مقایسه کنید و بخش‌هایی را به آن افزودید و یا کاستید، آنگاه نتایج مثبت را خواهید دید.

اصل سوم: ساخت کسب و کار اینترنتی

تفاوت شما در چیست؟

هشدار… شما ممکن است تنها فردی نباشید که  apple watch را بصورت آنلاین می فروشد. بنابراین چه چیزی باعث تفاوت شما با دیگر خرده فروشان این بازار می شود؟ شما نمی توانید در قیمت گذاری متفاوت باشید زیرا به احتمال زیاد قرارداد هایی زیر حداقل قیمت شما وجود خواهند داشت.

چه چیز دیگری در مورد نشان تجاری. تجربه . خدمات و… ممکن است دیگران را جذب کسب‌ و کار اینترنتی شما می کند و  می تواند آنها را وادار کند که از سایت شما خریداری کنند؟

اینترنت مکان بزرگیست، اگر شما نتوانید با منحصر به فرد کردن کسب و کار اینترنتی خود موقعیت مناسبی را بدست بیاورید، قطعا در دریایی از رقبا غرق خواهید شد.

پنج قدم برای کسب درآمد اینترنتی
پنج قدم برای کسب درآمد اینترنتی

اصل چهارم: ساخت کسب و کار اینترنتی

بودجه شما چقدر است؟

برای من مهم  نیست که محصول شما چقدر بزرگ و انقلابی است اگر شما بودجه کافی را جهت عرضه محصولتان نداشته باشید دنیا از محصولتان بی نصیب خواهد ماند. اگر شما یک حداکثر بودجه مشخص کرده اید، برای واقع بینانه کردن باید آن را ۲ برابر کنید، پس همیشه یک طرح جهت افزایش سرمایه در چنته داشته باشید. مشکلات در کمین هستند …

اصل پنجم: ساخت کسب و کار اینترنتی

زندگی شخصی یا کاری؟ مسئله اینست.

راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی ساده تر از شغل های دیگر نیست. من همیشه افراد زیادی را که برای کسب درآمد  از اینترنت در کنار شغل اصلی خود، دست به برپایی یک کسب و کار اینترنتی می زنند، تحسین می کنم . قطعا تلاش زیادی می کنند…

برنامه‌ریزی برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی یک چیز است. شما باید یک طرح و برنامه برای بازاریابی، خدمات مشتریان، تعطیلات و … تهیه کنید. شما باید پاسخگو مشتریان در مواقعی که حتی برای شما مناسب نیست باشید. شما باید مطمئن شوید برنامه کسب و کاری تهیه کرده اید  که در مدیریت زمان شخصی و کاری به شما کمک می کند.

این بدان معنا نیست که هر کس این موارد را رعایت کند حتما در کسب و کار اینترنتی خود موفق می شود این اصول برای شروع کسب و کار اینترنتی لازم هستند. اما برای موفقیت کافی نیستند با این حال نا امید نشوید و از همین امروز طرح و برنامه کسب و کار اینترنتی خود را بریزید و واقع بین باشید.

چطور موفقیت کسب و کار اینترنتی خود را اندازه‌گیری کنیم؟

برای رسیدن به موفقیت در هر فعالیتی باید آن را نسبت به یک معیار یا شاخص مشخصی اندازه گیری کنیم و بسنجیم.

در واقع هرکسب وکار اینترنتی برای اینکه بتواند به موفقیت برسد باید تلاش کند تا به مرور زمان این شاخص‌ها را افزایش داده تا به هدف نهایی برسد. مسلماً دنیای کسب و کار اینترنتی هم از این قانون مستثنی نیست.

اندازه‌گیری موفقیت کسب‌وکار اینترنتی
اندازه‌گیری موفقیت کسب‌وکار اینترنتی

برای اندازه‌گیری موفقیت کسب و کار اینترنتی و بهینه سازی سایت یا هر نوع فعالیت بازاریابی یا فروش اینترنتی، شاخص‌هایی وجود دارد که هر کدام معنایی خاص دارند.

در ادبیات الکترونیک به این نوع شاخصها (KPI  (key performance indicator  یا شاخص عملکردی میگویند.

تعداد KPIها بسیار زیاد بوده و بسته به نوع فعالیت هر کسب و کار اینترنتی، از تعدادی از آنها استفاده میکند. خوبی این KPIها این است که میتوان بعضی از آنها را با هم ترکیب کرد و عدد تازه ای به دست آورد که معنایی متفاوت از اجزای سازنده خود دارد.

در این مقاله تصمیم دارم مهم‌ترین این KPIها را به شما معرفی می‌گردد:

۱- تعامل در سایت

این شاخص نشان دهنده میزان اثربخشی سایت شما در جذب مشتری های بالقوه است.

۲- تعداد بازدید

این شاخص بیانگر این است که سایت شما در هر بازه زمانی (روز ، هفته، ماه) چه میزان بازدید داشته است. درواقع هر چه این عدد بیشتر باشد وضعیت سایت ما نیز بهتر است اما در بعضی موارد ممکن است ترافیک اشتباه وارد سایت ما شوند. یعنی افرادی وارد سایت ما شوند که در بازار هدف ما قرار ندارند و طبیعتا خریدی هم از ما نخواهند داشت.

۳- خالص بازدید

در شاخص قبلی اگر یک کاربر در دو روز متفاوت، پیاپی به سایت شما سر بزند، هر بار جزو بازدید ها به حساب می آید. اما در این شاخص هر شخص فقط یک بار به حساب می آید. یعنی اگر شخصی برای بار اول وارد سایت شما شود، جزو خالص بازدید به حساب می آید اما در دفعات بعدی اگر به سایت سر بزند، دیگر خالص بازدید تغییری نخواهد کرد.

۴- نرخ بازگشت

این مقدار درصد افرادی را نشان میدهد که نسبت به کل افرادی که سایت را مشاهده کردند ، بیش از یک بار وارد سایت شما شدند. بنابراین هر چه این مقدار بیشتر باشد یعنی رضایت کاربرانی که از سایت شما بازدید میکنند زیادتره و این نشانه ی خوبی ست! چراکه بازدیدکننده بیشتر یعنی افزایش ترافیک و فروش بیشتر.

۵- متوسط زمان بازدید

این شاخص به شما نشان میدهد به طور متوسط هر کاربر چه مدتی در سایت شما به گردش میپردازد؛ این شاخص یکی از نرخ های مهمی است که بیانگر میزان موفقیت در نگهداری کاربران در سایتتان میباشد. هر چه این عدد بیشتر باشد، گویای این مطلب است که مطالب و محتوای سایت شما برای مشتریان مفید و جذاب بوده است. 

یکی از مهمترین نکاتی که صاحب هر کسب و کار اینترنتی در فضای اینترنت و الکترونیک باید بداند این است که ترافیک وارد شده به سایتش از چه بخش هایی وارد می‌شود. به عبارت دیگر کدام سایت ها یا منابع اینترنتی، کابران را به سایت او هدایت میکند.

چهار کانال ورودی سایت شما:

هفت روش حرفه ای برای افزایش فروش
هفت روش حرفه ای برای افزایش فروش

معمولا کاربران با چهار روش وارد سایت شما میشوند:

۱-  به‌صورت مستقیم (direct traffic) (دایرکت ترافیک) وارد سایت می‌شوند.  

۲- از طریق لینک سایت‌های دیگر (Referral traffic) (ریفیرال ترافیک) به سایت هدایت می‌شوند.

۳- از طریق موتورهای جستجو مثل گوگل(Organic traffic) (اورگانیک ترافیک) به سایت راه پیدا می‌کنند.

۴- نوع دیگری نیز وجود دارد که در آن کاربران در نتیجه تبلیغات شما در سایت های دیگر وارد سایت میشوند (Campaign traffic) که این نوع تبلیغات هدفمند بوده و معمولا کاربر را به صفحه خاصی از سایت (landing page) هدایت می‌کند.

پس اینکه بدانید کاربران شما از کدام یک از این چهار کانال ذکر شده وارد سایت شما شده بسیار مهم و با اهمیت است اما مهمتر از داشتن ترافیک بالا، بدست آوردن کاربرانی است که بازار هدف شما را جهت خرید محصول یا خدمات شما را شامل می‌شوند و یا از سایت شما بیشترین بازدید را بعمل می‌آورند.

پس به این نکته توجه کنید کاربری که وارد سایت شما می‌شود تنها با دیدن یک صفحه به خواسته خود نمی‌رسد و بلافاصله سایت شما را ترک می‌کند. چنین ترافیکی اصلا به درد کسب و کار شما نمی‌خورد. شما کاربرانی نیاز دارید که در سایت شما باقی بمانند و ازمحصولات و خدمات شما خرید کنند و این یعنی همان هدف خاصی که شما برنامه‌ریزی کرده اید.

داشتن اطلاعات از مشتریان و کاربرانتان در کسب و کار اینترنتی بسیار مهم است. شما میتوانید از مشتریان خود بخواهید که فرم خامی را پر کرده و اطلاعات فردی خود مانند نام و شماره موبایل یا ادرس ایمیل خود را به شما بدهند. در واقع هدف شما از این کار بدست آوردن اطلاعات اولیه همه کاربران و مشتریان بالقوه ای است که سعی میکنید از او اطلاعات بگیرید.

باید این را هم درنظر داشته باشید که همه افراد چنین کاری نمیکنند، درصد کاربرانی که بازار هدف شما را تشکیل میدهند جزو نرخ تبدیل (conversion rate) شما به حساب می آیند.

نرخ تبدیل: یعنی درصدی از مشتریانی که بازارهدف شما را تشکیل می‌دهد نسبت به کل کاربران که این هدف حتی می‌تواند خرید مشتری را نیز شامل شود و هرقدر این عدد بیشتر باشد نشان دهنده موفقیت شماست!

نتیجه‌گیری:

در این مطلب و ویدیوی مکمل تلاش کردم در کمترین زمان ممکن شما را با کسب و کار اینترنتی و دنیای کسب درآمد اینترنتی آشنا کنم. اگر شما هم عاشق کسب درآمد از اینترنت هستید باید این گام‌های اصلی کسب و کار اینترنتی موفق را بشناسید و برای موفقیت در کسب و کار اینترنتی برنامه ریزی کنید. در انتها شما را با شاخص های موفقیت کسب و کار اینترنتی آشنا کردم تا بتوانید از همان ابتدا موفقیت خودتان را رصد کنید. راز موفقیت کارآفرینان پولساز اینترنتی آنالیز و تحلیل وضعیت کنونی آنها و برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف عالی کسب و کار اینترنتی است.

دوره آنلاین کسب و کار اینترنتی پولساز
دوره آنلاین کسب و کار اینترنتی پولساز

اگر به دنبال یک محتوای آموزشی کامل برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی پولساز در مدت زمان کوتاه هستید، پیشنهاد میکنم در دوره آنلاین کسب و کار اینترنتی پولساز که شامل ۳۰ ساعت فیلم آموزشی قابل دانلود است، شرکت کنید.

کاربردی
جذابیت

میانگین امتیاز

از دست ندهید
چطور قدرت انجام هرکاری را داشته باشیم
امتیاز کاربران: ۴.۸ ( ۲ رای)
برچسب ها

۱۴ دیدگاه

  1. سلام دوست عزیز، خواهش می کنم امیدوارم با مطالعه و آگاهی وارد کسب و کار اینترنتی شوید و به موفقیت های بزرگی برسید.

 1. باسلام ودرود خدمت استاد گرامی جناب آقای قاصدیان
  من سالهاست که جویای شغلی پردرآمد هستم چون اهداف زیادی دارم وبه کل خانواده اطمینان خاطر دادم که به زودی صاحب کسب وکار پردرآمدی خواهیم شد چون نمیخوام نگران آینده باشند واین مسئولیت مرا در رسیدن به هدفم مصمم ترکرده .ولی متاسفانه برای کار اینترنتی هیچ کالا یا خدماتی جهت معرفی وبازاریابی ندارم نمیدانم چکارکنم لطفا مرا راهنمایی کنید

  1. سلام دوست عزیز
   بارها در مقالات و ویدیوهای مختلف گفتم که برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی حتما نیاز به کالا و محصول نیست.
   تولید محتوای تخصصی و آموزش و ارایه خدمات می تونه عالی باشه

 2. عرض سلام و ادب خدمت آقای قاصدیان و همکارانشون
  من یک فروشگاه با تنوع بالای اجناس دارم ودر صدد هستم به امید خدافروشگاه اینترنتی رو هم راه اندازی کنم
  واسه فروشگاهم کانال تلگرام واینستاگرام و وبسایت دارم
  خیلی دوست دارم نزد شما با اصول درست کسب وکار اینترنتی آشنا بشم

 3. منظورتون از دوره کسب درامذ کدوم دوره هست
  اطلاعات یا اگه امکانش هست لینک مورد نظر رو برام بفرستید
  ممنون از سایت خوبتون

 4. سلام اقا قاصدیان از مطالب بسیار مفیدتون خیلی ممنونم من تا به حال با این بازار برخوردی نداشتم و برا اولین بار این مطالبو از سایت شما اموختم دوس دارم بیشتر در این زمینه اطلاعات داشته باشم بازم ممنون..

  1. اول بزرگ نماش کنید روی ایکن مربع بزنید بزرگنما بشه بعد روی ودیو انگشتتون رو نگه دارید یه کشو باز میشه ذخیره ویدئو انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن