بازاریابی اینترنتی

بازاریابی محتوا چیست و چرا اهمیت دارد

بازاریابی محتوا، روشی از بازاریابی اینترنتی است که به‌منظور جذب مشتریان، محتوایی ارزشمند، به طورپیاپی ایجاد و منتشر می‌کند، با این هدف که مشتریان جذب شده و باعث کسب درآمد اینترنتی شود.

بازاریابی محتوا
بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا چیست و چرا اهمیت دارد؟

بازاریابی محتوا: بازاریابی از طریق محتوای ارزشمند! درواقع واژه کلیدی در این تعریف، کلمه «ارزشمند» است. واژه‌ای که تقریبا کلیه فعالیت‌های بازاریابی و تبلیغات را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

یک محتوای ارزشمند، زمانی می‌تواند رنگ بازاریابی محتوا به خود بگیرد که مردم خواستار آن بوده و برای آنها جذابیت داشته باشد و به جای بی تفاوت بودن، قصد استفاده از آن را داشته باشند.

زمانی یک‌سری اطلاعات در قالب بازاریابی محتوایی جای می‌گیرد که برای مخاطب سودمند باشد. بنابراین در بازاریابی محتوا، هدف، ارائه ارزش تا حد ممکن به مخاطبان مورد نظر است.

روش‌های زیادی برای بازاریابی محتوا وجود دارد به طوری که در این مقاله مختصراً، نمی‌توان به همه آنها اشاره کرد. اما آنچه ما در این مقاله برای شما ارائه دادیم مقدمه‌ای است برای آشنایی بیشتر شما با این مفهوم، با این هدف که طرز فکر و تلقی شما از محیط اطراف مانند یک بازاریاب محتوا شود، در این صورت هر روز با ایده‌های بی‌شماری روبه‌رو خواهید شد که می‌توانید در مسیر بازاریابی خود، از آنها بهره ببرید.

محتوا پادشاه است
محتوا پادشاه است

چرا بازاریابی محتوا اهمیت دارد؟

شاید به جای اینکه به‌دنبال فهم معنای بازاریابی محتوا باشیم، بهتر باشد بفهمیم چرا بازاریابی محتوا برای کسب و کار مفید است. اما قبل از آن دراینجا به چهار مرحله خرید اشاره می‌کنیم:

۱- آگاهی:

قبل از اینکه مشتری آگاهی داشته باشد، و به «نیاز» خود پی ببرد ، نمی‌داند برای رفع نیاز خود، چه راهکاری باید انجام شود.

۲- تحقیق:

پس از آگاهی نسبت به وجود راه‌حل‌های پیشنهادی، مشتری برای آشنایی به راه‌حل‌های موجود، تحقیق می‌کند.

۳- بررسی جوانب:

در این مرحله مشتری محصولات شرکت‌های مختلف را با هم مقایسه می‌کند تا مطمئن شود کدام یک، محصولات خود را با قیمت و کیفیتی مناسب ارائه می‌دهند.

۴- خرید:

سرانجام مشتری با اطلاعات کافی و اطمینان خاطر، تصمیم خود را برای خرید می‌گیرد.

تفاوت بازاریابی محتوا و بازاریابی سنتی چیست؟

بازاریابی محتوا چیست و چرا اهمیت دارد
بازاریابی محتوا چیست و چرا اهمیت دارد

در بازاریابی و تبلیغات سنتی، تمرکز روی مراحل ۳ و ۴ است. اما آنچه در بازاریابی محتوا اهمیت ویژه دارد مراحل ۱ و ۲ است. مراحلی که بازاریاب، آگاهی مشتریان را  نسبت به راه‌حل‌ها بالا می‌برد و اطلاعات لازم و مفیدی را که قبلا مشتری در نظر نگرفته بود در اختیار وی قرار می‌دهد.

اگر بازاریابی محتوا به درستی اجرا شود به سودآوری زیادی دست خواهید یافت. این در حالی است که نیازی به صرف هزینه یا زمان زیادی نیست.

علاوه‌ برآن بازاریابی محتوا، با حمایت و پشتیبانی که از کانال‌های دیجیتال بازاریابی به عمل می‌آورد، مزیتهای دیگری نیز دارد، زیرا می‌تواند آنچه را که در بازاریابی از طریق رسانه‌های اجتماعی ارائه می‌شود را دقیقتر و شفافتر ارائه کند و راه رسیدن به صفحه اینترنتی از طریق موتور‌های جست‌وجوگر را آسانترکند و همچنین صفحه اینترنتی شما را نیز جذاب‌تر و مفیدتر کند تا کاربران بیشتر سایت شما هدایت شوند.

دانلود pdf این مقاله

چهار روش برای شروع بازاریابی محتوا

محتوای وبلاگ
محتوای وبلاگ

روش اول – اطلاعات گرافیکی یا  اینفوگرافیک

 معمولا این نوع از گرافیک‌ها،   شامل اطلاعات مختلفی مثل آمار و ارقام، جداول، نمودار‌ها و سایر اطلاعات است. اگر اطلاعات گرافیکی مناسب باشند، می‌توانند مدت طولانی  روی سایت‌ها باقی بمانند یا اینکه از طریق رسانه‌های اجتماعی در فضای مجازی منتشر شوند و به این ترتیب اثرماندگارتری بر کاربر خواهند داشت. می‌توان به اطلاعات گرافیکی داده‌های دیگری مثل استراتژی سازمان، اهداف بلندمدت، تحقیقات انجام شده و همچنین حق کپی رایت یا همان حق گرفتن تبلیغات را اضافه کرد. حتی می‌توان از طریق سایت Pinterest اطلاعات گرافیکی خود را در میان کسب و کارهای مرتبط توزیع کرد.

روش دوم – صفحه اینترنتی

تفاوت اساسی بین یک صفحه معمولی اینترنتی و صفحه‌ای که در آن بازاریابی محتوایی صورت می‌گیرد، تنها در جذابیت و گیرایی صفحه و محتوای آن است.  همین عامل است که باعث می‌شود نه‌تنها کاربر از صفحه خارج نشود بلکه از اطلاعات موجود استفاده کند.

روش سوم – پادکست یا فایل صوتی

که به آن رادیوی اینترنتی نیز میگویند. این روش ارائه محتوا، در سال ۲۰۰۴ بشدت گسترش یافت و نزد کاربران از محبوبیت خوبی برخوردار شد.

روش چهارم – ویدئو

از آنجا که عموم مردم تصور می‌کنند استفاده از پادکست و ویدئو دشوار و گران است، این دو روش کمتر در بازاریابی محتوا به‌کار گرفته شده است. اما صرف‌نظر از هزینه تجهیزات صوتی- تصویری با کیفیت، بهره‌بردن از این دو روش، آسان‌تر از آن چیزی است که تصور می‌شود و از سوی دیگر می‌تواند از تاثیرگذاری مناسبی هم برخوردار باشد.

چطور بازاریابی محتوایی انجام دهید هنگامی که محتوای شما کم است؟

چطور بازاریابی محتوایی انجام دهید هنگامی که محتوای شما کم است؟ بازاریابی محتوایی هنگامی که فرصت شما کم است و همزمان برای تولید محتوا باید خلاق باشید، کار آسانی نیست. تقریبا ۸۰ درصد از بازاریابان اظهار دارند که برای تولید محتوا نیرو و فرصت کمی دارند و تولید محتوای با کیفیت بالا و مرتبط برایشان مشکل است.

با وجود ۹۳ درصد از بازاریابان B2B که برای رشد کسب و کار خود، بازاریابی محتوایی انجام می‌دهند، شما باید راه حلی پیدا کنید که در این مسیر ادامه دهید.

چطور بازاریابی محتوایی انجام دهید؟

 

نگران نباشید، شما نیاز نیست اضافه کاری کنید یا نیروهای بیشتری برای این کار استخدام کنید. شما می‌توانید از روش‌های زیر برای بهبود تولید محتوای خود کمک بگیرید.
از ابزارهای لازم برای سازماندهی، نظارت و برنامه ریزی کمک بگیرید.
از تکنیک‌های افزایش بهره وری برای تولید بیشتر مطالب استفاده کنید.
محتوای کمتر با تاثیر بیشتر تولید کنید.
از طریق کانگورو دیگر نیازی نیست نگران تاثیر محتوای خود باشید. بهترین محتوای شما توسط سرویس کانگورو این امکان را به شما می‌دهد که با کمترین هزینه محتوای خود را در معرض دید عموم قرار دهید و مطلوب ترین نتایج را کسب کنید.
در این مقاله تمرکز ما بر روی مورد آخر خواهد بود. در اینجا چند روش برای تولید محتوای کمتر با تاثیر بیشتر ارائه می‌دهیم.

۱- به رویدادهای ترند روز واکنش نشان دهید

 

بیش از ۲ میلیون پست بلاگ روزانه منتشر می‌شود. تولید محتوای جدید، منحصر بفرد و مرتبط که به خوبی دیده شود، نیاز به منابع فراوانی دارد، همچنین رقابت با سایر محتواها در دنیای وب کار را سخت تر می‌کند.
واکنش نشان دادن به رویدادهای روز مانند محتواهای دیگر نیاز به تحقیق زیادی ندارد.
در اینجا چند نکته هنگامی که قصد دارید به رویدادهای ترند روز واکنش نشان دهید، باید به خاطر داشته باشید.
-خلاق و شوخ طبع باشید.
-ترندهای شبکه‌های اجتماعی به سرعت همه گیر می‌شوند، این مهم است که شما با سرعت بیشتری در مسیر حرکت کنید.
-اگرچه شما نمی‌توانید برای این کار برنامه استراتژیک طراحی کنید، اما می‌توانید خود را برای رویدادهایی مانند فیلم‌های سینمایی جدید بر روی پرده، رونمایی از محصولات جدید و بازی‌های ورزشی جدید، آماده کنید.
-اطمینان حاصل کنید که موضوعی را انتخاب کنید که با برند شما همراستا باشد.
درست انجام دادن این کار منجر به افزایش ترافیک، دیده شدن برند شما و پوشش مطبوعات خواهد شد.

محتوای خوب و با کیفیتی روی وبسایت تان دارید؟

محتوای خود را با استفاده از کانگورو به مخاطبین بیشتری نشان دهید.

۲- از فرم‌های جدیدتر محتوا استفاده کنید

 

هنگامی که محتوای کمی در دسترس دارید، کارهای جدیدی امتحان کنید که نیاز به زمان و تلاش کمتری دارد.
در اینجا ایده‌های جدیدی ارائه می‌دهیم که می‌توانید امتحان کنید:
-راهنماها: از بازخوردهای مشتریان خود استفاده کنید تا مفاهیمی که برای آن‌های غیر قابل درک بوده را شناسایی کنید. بر اساس این دیدگاه شما می‌توانید محتوایی تولید کنید که در درک مفاهیم به مشتریان کمک کند. مانند لیستی از بهترین روش‌ها یا یک ویدئوی آموزشی.
محتواهای کوتاه: محتوا می‌تواند در قالب گیف‌ها، ویدئوهای کوتاه، یا پست‌های وبلاگ تا کمتر از ۱۰۰۰ کلمه باشد. اصلی ترین نکته آن، زمان بندی مناسب، مرتبط بودن و قابل درک بودن است.
سری ایمیل‌ها: به عنوان مثال، یک مقاله مفید یا یک ویدئو با نکات آموزشی می‌توانند به قطعات قابل درک کوچکتری تقسیم شوند و به لیست مشترکان ایمیل به صورت هفتگی یا روزانه ارسال شوند. شما باید مشترکانی را هدف قرار دهید که محتوای شما را مرتبط می‌دانند. این کار می‌تواند شانس بیشتر دیده شدن را افزایش دهد.
فرم‌های جدیدی از محتوا دارای مزیت دوگانه است. ابتدا شما با مشترکان خود با استفاده از محتوایی قابل درک و مرتبط در ارتباط خواهید بود. ثانیا دیگر نیازی به تولید محتوای بیشتر نخواهید داشت.

 

۳- پست‌های وبلاگ خود را بازبینی کنید

 

در این روزها بازبینی محتوا بسیار محبوب شده است.
به جای اینکه محتوای خود را در پلتفرم‌های دیگر بازبینی کنید، کانال‌هایی را بیابید که بیشترین تاثیر را دارند. قبل از بازبینی هر پست خود در کانال‌ها، هر کانال را بر اساس معیارهای مرتبط بررسی کنید. معیارهایی مانند دسترسی (Reach)، نوع مخاطب و تعامل. هدف اصلی دسترسی به مخاطب جدید است.
به روز رسانی پست‌های قدیمی در مقایسه با بازبینی آن نیاز به تلاش‌های برابر ندارد. محتوایی را پیدا کنید که در گذشته عملکرد خوبی داشته اما در حال حاضر قدیمی شده است. سپس تغییرات لازم برای بهبود مرتبط بودن آن اعمال کنید. این کار به شما کمک می‌کند که عمر مفید بهترین محتواهای وبلاگتان را گسترش دهید.
در اینجا لیستی از بهترین روش‌های به روز رسانی محتوا ارائه می‌دهیم:
-محتوای بی ربط را حذف کنید.
-محتواهای قدیمی را به روز رسانی کنید.
-داده‌ها و آمارهای از تاریخ گذشته را با داده‌ها و آمارهای به روز جایگزین کنید.
-تصاویر را به روز رسانی کنید.
-بهترین شیوه‌های جدید را اضافه کنید. (و شیوه‌های قدیمی تر را حذف کنید.)
-پیوندهای داخلی را بررسی و جایگزین کنید (بخصوص اگر منابع بهتری در دسترس است.)
-درخواست‌ برای اقدام (Calls-To-Action) پست‌ها را به روز رسانی کنید.

 

۴- از دیگران بخواهید که کار شما را انجام دهند

 

بله شما به راحتی می‌توانید از دیگران بخواهید برای شما محتوا تولید کنند و آن محتوا را برای شما توزیع کنند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که به افراد نشان دهید که علاقمند به همکاری با آن‌ها هستید.
در اینجا چند روش وجود دارد که می‌توانید از دیگران بخواهید در تولید محتوا به شما کمک کنند:
-شروع به پذیرش پست‌های مهمان (Guest Posts) کنید. نواقص محتواهای خود را شناسایی کنید و از وبلاگ نویسان بخواهید که در رابطه با این موضوعات برای شما محتوا تولید کنند.
-از افراد تاثیر گذار در این راستا استفاده کنید. از آن‌ها بخواهید که در وبینارها، مصاحبه‌ها و پادکست‌ها شرکت کنند.

-سازماندهی چت توئیتر: از جمله افراد تاثیر گذار و افراد دیگر.
-توزیع هوشمندانه: از کارکنان و هم تیمی‌های خود بخواهید محتواهای شما را در شبکه‌های خود توزیع کنند.
-کارکنان خود را به تولید محتوا تشویق کنید. به عنوان مثال از مسئول پشتیبانی مشتری سازمان خود بخواهید مقاله‌ای در خصوص بهترین روش‌های پشتیبانی مشتری تولید کند.
بازاریابی محتوایی نمی‌تواند به صورت نقطه شروع و نقطه پایان باشد، باید مداوم باشد. پیاده سازی این راهنمایی‌ها باعث می‌شود که همیشه در مسیر مناسب حرکت کنید، حتی زمانیکه محتوایی در دسترس ندارید.

 

یک فرصت جذاب با بازاریابی محتوا

 

بازاریابی محتوا، عمل توسعه‌ی پیام‌های بازرگانی فوری و قانع‌کننده و جذاب بدون محدودیت مکانی هست.

بازاریابی محتوا با ایجاد یک فرصت جذاب برای صاحبان کسب‌وکار، شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا به شکلی نوآورانه و با فضای نامحدود، پیام‌رسانی نمایند.

برای آن عده از ما که با رسانه‌های سنتی سروکار داریم، بازاریابی محتوا منبع مشکلات و فضایی ناشناخته و مملو از فرصت‌های جدید  به‌حساب می‌آید. اما با افزایش امکان دسترسی به اینترنت و کاهش هزینه‌های آن نسبت به قبل، بازاریابی محتوایی تمامی انواع مدل‌های محتوا را در خود جای‌داده و ما را قادر به قبضه کردن بازار می‌نماید.  شرایط اینترنت، پیش‌ازاین ما را به فعالیت در فیس بوک و تازگی‌ها به فعالیت در باز فید(BuzzFeed)، اینستاگرام(Instagram) و اسنپ چت(SnapChat) قادر ساخته است، درحالی‌که همچنان اپلیکیشن های جدیدتری نیز درراه هست.

بازاریابی محتوا

 

بازاریابی محتوا، عاملی که در حال حاضر با سرعت رو به افزایش است.

 

بازاریابی محتوا واژه‌ای گسترده و تا حدودی مبهم است، اما اجازه دهید آن را این‌گونه تعریف نماییم: بازاریابی محتوا عمل توسعه و توزیع مطالب جذاب به نمایندگی از یک برند یا کسب‌وکار است. هدف، دستیابی و حفظ توجه مصرف‌کننده، با امید به تبدیل وی به یک مصرف‌کننده برند یا کسب‌وکار می‌باشد.

نکته حائز اهمیت  در اینجا دستیابی به تفاوت‌هاست. تبلیغات در دوران پیش از دیجیتال، هدفی دقیقاً شبیه به بازاریابی محتوا داشت، اما پیام‌ها به بازار کوچکی از مصرف‌کنندگان محدود می‌گردید.

تبلیغات عمل قرار دادن یک پیام برند با تأثیر بالا در فضای محدود انتشار و به‌صورت چاپی – پیام بازرگانی به شکل هایکو (یک سبک شعری بسیار کوتاه در زبان انگلیسی) – بود.

این آزادی به‌قدری جدید است که اغلب برندها و کسب‌وکارها هنوز از وجود آن آگاهی کاملی ندارند.

کسانی که کسب‌وکاری بر پایه رسانه‌های تبلیغات محور را اداره می‌کنند، هنوز به تبلیغات در حالت قبلی آن متکی هستند.

این نوع از تبلیغات و بازاریابی آن‌قدر جدید است که شکل‌ها و کاربردهای مختلفی از آن همچنان در حال ابداع می‌باشد و شامل طیف شگفت‌انگیزی از ابزار مختلف می‌باشد. که فقط موارد واضح و روشنی مانند مقالات، پست‌های وبلاگ، ویدئوها، مقالات سفید، و ایمیل‌ها را در بر‌نمی‌گیرد. بلکه شامل مسابقات، نظرسنجی، بازی‌ها، پازل‌ها، محتوای اجتماعی  و موارد دیگری می‌شود.

اهداف فعالیت‌های  بازاریابی محتوا بسیار متفاوت است. برخی خواهان شگفت‌زده کردن مردم یا خنداندن آنها هستند، برخی خواهان آموزش دادن هستند، برخی تمایل دارند در شرایط خاص برای افراد مفید باشند و برخی می‌خواهند سرگرم‌کننده باشند. اکثر این موارد به‌گونه‌ای طراحی‌شده‌اند که محتوا در میان مخاطبان بیشتری گسترش بیابد.

با تمام این امکانات، اکنون زمان خلاقیت و نوآوری به نمایندگی از برندها و کسب‌وکارها فرارسیده است. اکنون کسب‌وکارها در حال پی بردن به این نکته هستند که می‌توانند و باید محتوایی تولید کنند که مخاطبان باعلاقه به خواندن آنها رو بیاورند.

امروزه پیشگامان بازاریابی محتوا عمدتاً برندهای ملی و بین‌المللی می‌باشند. اما این فقط آغاز راه است. بازاریابی محتوا باید به‌صورت بومی انجام شود، چراکه دسترسی به اینترنت رفته‌رفته این امکان را ممکن می‌سازد.

یکی از پیشگامان اولیه‌ی بازاریابی محتوا ، رد بول، تولیدکننده‌ی نوشیدنی انرژی‌زا اتریشی هست. این شرکت باهدف قرار دادن مردان جوان، تصمیم گرفت تا این برند را با فعالیت‌ها و ورزش‌های سنگین همراه سازد.

وب سایت آنها، یکی از نمونه‌های اولیه بازاریابی محتوا بود. این وب‌سایت، تمرکز خود را کاملاً روی تعامل مخاطبان موردنظر خود با محتوای هیجان‌انگیز و ایجاد ارتباط مثبت با این برند قرارداد. این شرکت به‌منظور سرگرمی و جذب مشتریان خود،  مقادیر بالایی از محتوا  ایجاد و منتشر می‌کرد و همچنان می‌کند.

وجود اصطکاک برای رسانه‌های سنتی

 

بسیاری از اشکال بازاریابی محتوا در تلاش برای گذر از رسانه‌های موجود و دستیابی مستقیم به مشتریان هدف می‌باشند. هدفی که  Redbull.com و Marriott دنبال می‌کنند، همین موضوع است.

اما رسانه‌های سنتی هوشمند درمی‌یابند که این امر درواقع یک فرصت جدید و بزرگ هست و قبل از اینکه کسب‌وکارهای محلی به بازاریابی محتوا روی‌آورند، باید از این فرصت استفاده کنند.

بازاریابی محتوا یک مد زودگذر نیست. امروزه تبلیغات از بند محدودیت مکانی مصنوعی پیش از دوره‌ی دیجیتال آزاد گشته و هرگز به آن دوران بازنخواهد گشت. توجه داشته باشید که برای کسب نتیجه مناسب از بازاریابی محتوا باید بخشی منحصر و جدا از بخش‌های دیگر در نظر بگیرید تا استراتژی‌های خلاقانه، محتوای مناسب و بهترین کانال‌های ارتباطی را برای تولید و انتشار آن در نظر بگیرند.

نتیجه‌گیری:

طبق تعریف موسسه فوربس: “بازاریابی محتوا، روشی از بازاریابی است که به‌منظور جذب مشتریان، محتوایی ارزشمند، به طور پیاپی ایجاد و منتشر می‌کند، با این هدف که مشتریان جذب شده و باعث کسب درآمد اینترنتی شود.” در ادامه به چهار روش برای شروع بازاریابی محتوا برای کسب و کارهای اینترنتی و کارآفرینان اینترنتی که به کسب درآمد اینترنتی می اندیشند، اشاره کردیم.

مطالب مرتبط

8 دیدگاه

 1. سلام استاد
  هر چه از بازاریابی محتوا بدونیم ، کمه
  مقاله با ارزشی بود .
  و لطفا برای تولید محتوای حرفه ای من رو راهنمائی کنید ، می خوام اقدام عملی انجام بدم .
  و دارم وبلاگی بمنظور تولید محتوا و بازاریابی آن می سازم

 2. سلام استاد گرامی
  هر چه از بازاریابی محتوا بدونیم ، کمه
  مقاله با ارزشی بود .
  و لطفا برای تولید محتوای حرفه ای من رو راهنمائی کنید ، می خوام اقدام عملی انجام بدم .
  و دارم وبلاگی بمنظور تولید محتوا و بازاریابی آن می سازم .
  سپاسگزارم.

 3. چیزی که من از این مقاله متوجه شدم اینه که ما باید در حوزه کسب و کارمون به قدری تبحر داشته باشیم که بدونیم مشتریان ما چه کسانی هستند و قبل از اینکه بخواهند محصولات ما را تهیه کنند ما خودمون باید تشخیص بدیم که چه گروهی ویا چه کسانی مشتریان احتمالی ما در اینده خواهند بود.در رابطه با محصولاتمون محتوا های آگاهی دهنده تولید کنیم و منتشر کنیم تا مشتری قبل از تصمیم به خرید روی ما حساب باز کنه. محتوای باید مفید باشه و طوری باشه که مشتری را به خرید از ما ترقیب کنه.

 4. سلام
  این مقاله خیلی عالی بود. نکات مهم زیادی داشت که خیلی اموزنده بود.
  باارزوی موفقیت برای شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا