بازاریابی اینترنتی

۹ تکنیک سئو که دیگر جواب نمی‌دهند

در این مقاله ۹ تکنیک سئو که دیگر جواب نمی‌دهند ارائه کردیم. پس برای افزایش رتبه سایت، سئو و بهینه سازی سایت خود وقتتان را صرف انجام آن‌ها تلف نکنید. بسیاری از وب مسترها برای افزایش رتبه سایت از برخی از این ۹ تکنیک سئو استفاده می‌کنند.

تکنیک های سئو، دائما در حال تغییر و تحول است. پس جای تعجب نیست که برخی تکنیک های سئو، عمرشان به سر برسد. و به مرور، کارایی خودشان را از دست داده‌اند. در این مقاله‌ تلاش شده، با این ۹ تکنیک سئو بیش‌تر آشنا شوید. تکنیک‌هایی که برخی وب‌مسترها، به‌خصوص در ایران، هم‌چنان بر انجام آن پافشاری می‌کنند. و حاضر نیستند از آن‌ها دل بکنند. اما شما بدانید که مدت‌هاست این ۹ تکنیک سئو دیگر جواب نمی‌دهند.

این ۹ تکنیک سئو دیگر جواب نمی‌دهند
۹ تکنیک سئو دیگر جواب نمی‌دهند

هر چه جلوترمی‌رویم، تکنیک های سئو برای بازاریابان اینترنتی پیچیده تر شده است. مخصوصا بعد از آپدیت‌های الگوریتم پاندا و پنگوئن گوگل که در طی چند سال اخیر اتفاق افتاده‌اند. پس به همین دلیل است که وضعیت تکنیک های سئو، دائما در حال تغییر و تحول هستند.

این تغییرات پی‌درپی، موجب می شود بازاریابان اینترنتی، تکنیک‌های خود را به سرعت و به‌موقع تغییر دهند. و این تکنیک‌ها را با توجه به آخرین دستورالعمل‌هایی که موتورهای جستجو بر الگوریتم‌هایشان اعمال می‌کنند، تطبیق داده و هماهنگ کنند. در طول این مقاله سعی می‌کنم شما را با تکنیک‌های منسوخ شده‌ی سئو که دیگر نباید استفاده کنید، آشنا کنم.

بیایید روراست باشیم! برخی از ما، هنوز هم از برخی از این ۹ تکنیک‌ سئو استفاده می‌کنیم و بعضا روی آن‌ها تعصب هم داریم. اما این تکنیک‌ها مدت‌هاست که دیگر جواب نمی‌دهند. خوب است اگر راهی را اشتباه رفته‌ایم، به جای پافشاری بر مسیر اشتباه، در مسیر درست قدم برداریم.

این ۹ تکنیک‌ سئو که در زیر فهرست شده، براساس موردکاوی‌های (Case Study) زیادی صورت گرفته که بسیاری از متخصصان حوزه سئو، تایید کردند که دیگر اثربخشی گذشته را ندارند و جواب نمی‌دهند. برای شناسایی و بررسی این تکنیک های سئو، با بهترین ایده همراه شوید.

۹ تکنیک سئو که دیگر جواب نمی‌دهند

۱- تولید بک‌لینک‌های بیش‌تر برای افزایش رتبه

در گذشته بک‌لینک backlink، تکنیک اصلی برای بهینه سازی موتور جستجو بود. وب‌مسترها یا بازاریابان اینترنتی، بدون آنالیز دامنه لینک‌دهنده و لینک‌های داده شده، تا جایی که می‌توانستند، برای سایتشان بک‌لینک تولید می‌کردند.

این تکنیک سئو گذشته، افزایش رتبه‌ سایت‌مان را تضمین می‌کرد.

جالب است بدانید تولید و جذب بک‌لینک، هنوز هم جزء فاکتورهای اصلی سئو است.

بر اساس داده‌های اطلاعاتی وب‌سایت Search Metrics، تولید بک‌لینک، جزء پنج فاکتور اصلی افزایش رتبه سایت است؛ اما روش تولید بک‌لینک با آن‌چه در گذشته انجام می‌شد، کاملا متفاوت است.

تغییرات در نوع جذب و تولید بک‌لینک، حول و حوش آپدیت پنگوئن ۲.۰ در مه ۲۰۱۳ اتفاق افتاد. به واسطه‌ی تغییراتی که آن زمان رخ داد، امروز، کیفیت بک‌لینک‌ها اولویت اصلی در تولید بک‌لینک شده است؛ و نه تعداد و کمیت آن‌ها. به همین دلیل، که باید بدانید چطور باید بک‌لینک مناسب تولید کنید.

تکنیک سئو جایگزین:

چند بک‌لینک محدود اما با کیفیت، می‌توانند تاثیر بسیار بیش‌تری نسبت به تعداد زیادی بک‌لینک بی‌کیفیت داشته باشند.

۲- پر کردن مطالب از کلمات کلیدی برای افزایش رتبه

در گذشته، بسیار مهم بود که مطالبی که در وب‌سایتتان منتشر می‌کنید، عینا حاوی کلمات کلیدی مد نظرتان باشد و داخل متن مطالب را از کلمات کلیدی مختلف پر کنید. اما دیگر این موضوع اهمیت ندارد.

چرا؟

چون گوگل از تکنیک ایندکس معنایی نهفته (latent semantic indexing – LSI) استفاده می‌کند. این سیستم ایندکس از فوریه‌ی ۲۰۰۴ مورد توجه گوگل قرار گرفت و از آن پس، با هر آپدیتی که به الگوریتم‌های گوگل اضافه شد، بیش‌تر و بیش‌تر اجرایی شد.

این سیستم ایندکس جدید، به این صورت است که روبات‌های گوگل، محتوای موجود در صفحه‌ی وب‌سایت را کراول می‌کنند و پرتکرارترین کلمات و عبارات موجود در متن را با یکدیگر ترکیب کرده و به عنوان کلمه کلیدی آن صفحه شناسایی می‌کند.

علاوه بر آن، سیستم ایندکس معنایی نهفته یا همان LSI، در محتوای صفحه به دنبال کلمات و عبارات مترادف با کلمه کلیدی اصلی نیز می‌گردد.

موضوعی که امروزه بسیار اهمیت دارد این است که وب‌سایت خود را طوری طراحی و بهینه‌سازی کنید که تبدیل به تجربه‌ای لذت‌بخش برای کاربران  شود.

تکنیک سئو جایگزین:

دیگر نیازی نیست به زور کلمات کلیدی مدنظرتان را در محتوای صفحات جاسازی کنید. موتورهای جستجو با استفاده از کلمات و عبارات مترادف و مرتبط، خودشان متوجه منظور شما خواهند شد. محتوا را برای کاربر بنویسید، نه برای روبات‌های گوگل.

۳- تمرکز فقط روی بک‌لینک و محتوا

تا پنج سال پیش، سئو به ایجاد بک‌لینک‌های بسیار زیاد و تولید محتوای خوب محدود می‌شد. تمرکز فقط روی بک‌لینک و محتوا، افزایش رتبه‌ی سایت را تقریبا تضمین می‌کرد. اما امروزه، این‌طور نیست.

اگر دقت کنید، اغلب وب‌سایت‌هایی که رتبه‌های خوبی کسب کرده‌اند، مخاطبین بسیاری در شبکه‌های اجتماعی دارند. متخصصین سئو بر سر این که تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر سئو به صورت مستقیم یا غیرمستقیم است، همچنان در حال بحث هستند؛ اما هیچ‌کس نمی‌تواند تاثیرگذاری شبکه‌های اجتماعی بر سئو را نفی کند.

تکنیک سئو جایگزین:

هر چه مخاطبان شما در شبکه‌های اجتماعی بیش‌تر باشند، چشمان بیش‌تری به وب‌سایت شما دوخته می‌شوند. و هر چه نگاه بیش‌تری روی وب‌سایت شما دوخته شده باشد، بک‌لینک‌های بیش‌تری می‌گیرید و ترافیک بیش‌تری جذب خواهید کرد. علاوه بر این موارد، شبکه‌های اجتماعی منبع بسیاری خوبی برای انتشار مناسب مطالب وب‌سایت شماست و باعث ایجاد کشش زیادی در مخاطبان‌تان خواهد شد.

۴- ایجاد صفحات بیش‌تر برای افزایش ترافیک

بسیاری از افراد هنوز بر این باورند که برای افزایش ترافیک سایت، باید محتوای بیشتری تولید کنند. این موضوع دقیقا شبیه موضوع بک‌لینک‌هاست. یعنی با ایجاد محتوای زیاد، فقط به قصد تولید صفحات بیش‌تر، کمکی به افزایش رتبه سایت شما نخواهد کرد. اولویت شما برای تولید محتوا، باید تمرکز بر کیفیت آن محتوا باشد و نه بر تعداد و کمیت مطالب. اگر سایت شما محتوای خوبی نداشته باشد، هر چقدر هم صفحات بیشتری ایجاد کنید، هیچ سودی نخواهد داشت.

آپدیت‌های الگوریتم پاندای گوگل که در فوریه‌ی ۲۰۱۱ منتشر شد، تمرکز بر کیفیت محتوا دارد. این روزها، اگر وب‌سایتی محتوای ضعیف تولید کند، ممکن است با جریمه‌های گوگل مواجه شود. پس اطمینان حاصل کنید که وب‌سایت شما محتوای خوبی تولید می‌کند که مخاطبان‌تان تمایل به مطالعه‌ی آن دارند.

۵- افزایش رتبه برای جذب ترافیک بیش‌تر

یک تصور کاملا اشتباه در میان اهالی وب رایج است که افزایش رتبه‌ی وب‌سایت را مساوی با افزایش ترافیک از سوی موتورهای جستجو می‌بینند. اینجاست که بسیاری از افراد رتبه سایت در الکسا را مهمترین عامل می‌دانند، که باید گفت سخت در اشتباه هستند. رتبه شما در الکسا هیچ ارتباطی با سئوی سایت شما ندارد. بله؛ درست است که کاربران، شما را در بالای فهرست جستجو، بهتر می‌بینند، اما این به معنای افزایش کلیک روی لینک وب‌سایت شما (click-throughs) نیست.

به دو دلیل:

الف) کلمات کلیدی Keyword ها

ممکن است استراتژی کلمات کلیدی شما، استراتژی درستی نباشد. به این معنا که شما در کلماتی رتبه‌ی بالا کسب کرده‌اید که به موضوع و حوزه‌ی کار وب‌سایت شما ارتباطی ندارد.

ب) توضیحات متا (متا دیسکریپشن)

ممکن است توضیحات متای وب‌سایت و صفحات وب‌سایت شما برای مخاطبان جذاب نباشد و آن‌ها را به کلیک کردن ترغیب نکند.

راه حل الف)

برای حل کردن این مشکل، باید با استفاده از گوگل ادوردز Google Adwords، استراتژی کلمات کلیدی مناسبی تهیه کنید و کلمات و عباراتی را انتخاب کنید که به کسب‌و‌کار شما ارتباط دارند.

راه حل ب)

برای مشکل دوم، باید متا دیسکریپشن‌هایی بنویسید که برای مخاطبان جذاب باشد و آن‌ها را برای ورود به سایت ترغیب کند. راه‌حل ساده‌ای که برای تولید متا دیسکریپشن‌های خوب وجود دارد. تصور کنید که اگر شما بودید، چه جملات و عباراتی شما را مجاب می‌کرد روی این لینک کلیک کنید.

تکنیک سئو جایگزین:

کلمات کلیدی و عباراتی را انتخاب کنید که به کسب‌و‌کار شما ارتباط دارند و متا دیسکریپشن‌هایی بنویسید که برای مخاطبان جذاب باشد و آن‌ها را برای کلیک کردن و ورود به سایت تشویق کند.

۶- وبلاگ‌نویسی مهمان در ابعاد وسیع، برای افزایش اعتبار سئو

قبل از الگوریتم پنگوئن ۲.۰ که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد، هر کسی در هر جایی که می‌توانست، مطلب خوب یا بدی را  منتشر می‌کرد تا در ازای آن، یک بک‌لینک به وب‌سایتش داده شود. ضمن این‌که کیفیت محتوا اهمیت چندانی نداشت و محتوای تولید شده، ارتباطی هم به وب‌سایت نویسنده‌ی آن نداشت؛ بلکه فقط راهی بود برای تولید بک‌لینک‌های بیش‌تر.

وبلاگ‌نویسی مهمان از آن زمان تا امروز، فوق‌العاده تغییر کرده است.

اگر قصد دارید یکی دو پست مهمان در وب‌سایت‌های دیگر بگذارید، بسیار مهم است که این وب‌سایت‌ها، معتبر و مرتبط با وب‌سایت شما باشند. وبلاگ‌نویسی مهمان در مقایس کوچک، و در صورتی که به شیوه‌ی درست و اخلاقی آن اجرا شود، می‌تواند مزایایی داشته باشد.

تکنیک سئو جایگزین:

وبلاگ نویسی در وب‌سایت‌های معتبر و مرتبط با وب‌سایت شما فقط اثرگذار است.

۷- پر کردن عنوان‌ از کلمات کلیدی برای افزایش رتبه

کیورد استافینگ (Keyword stuffing) یعنی پر کردن مطالب سایت از کلمات کلیدی مختلف. یعنی در یک متن بسیار کوتاه، تعداد بسیار زیادی کلمات کلیدی را با ربط و بی‌ربط بگنجانیم.

گوگل، از طریق مت کاتس در سال ۲۰۰۷ به ما اخطار داده است که برای کسب رتبه‌های بالاتر، کیورد استافینگ انجام ندهیم. اما برخی وبمسترها، صحبت‌های مت کاتس را جدی نگرفتند؛ تا این‌که گوگل هر سال با آپدیت‌های جدید الگوریتم‌هایی مانند الگوریتم پاندا به میدان آمد. الگوریتم‌هایی که ساخته شده بودند برای کشف محتوای ضعیف.

کیورد استافینگ بازی بسیار خطرناکی‌ست. این تکنیک قدیمی، صراحتا با دستورالعمل وبمستر گوگل در تناقض است و از آن‌جایی که آپدیت الگوریتم‌های مختلف، گوگل را سال به سال در تشخیص محتوای ضعیف، پیشرفته‌تر می‌کند، شما با کیورد استافینگ، وب‌سایت خود را در معرض خطر مستقیم جریمه‌های گوگل قرار خواهید داد.

تکنیک سئو جایگزین:

وب سایت خود را در معرض کیورد استافینگ قرار ندهید تا گوگل سایت شما را به‌عنوان سایتی با محتوای بی‌کیفیت تلقی نکند.

۸- وقت خود را با قرار دادن عکس در مطالب تلف نکنید

امروزه اهمیت سئوی داخل سایت (Op-Page SEO) از هر زمان دیگری، بیش‌تر شده است و عدم استفاده از عکس‌ها در مطالب سایت، سئوی داخل سایت شما را از موهبت بزرگی محروم می‌سازد و از کیفیتی که می‌توانید داشته باشید، کم خواهد کرد.

موتورهای جستجو قادر به دیدن عکس‌های وب‌سایت شما نیستند؛ بنابراین لازم است که با قرار دادن برچسب‌های متنی جایگزین مناسب و ایجاد نام مرتبط برای فایل عکس‌ها، گوگل را برای درک موضوع و ماهیت عکس‌ها کمک کنید. اگر برچسب‌های جایگزین عکس‌ها را استفاده نکنید، در واقع از میزان قابل رویت بودن سایت خود در محیط اینترنت کم کرده‌اید.

تکنیک سئو جایگزین:

نیازی نیست صفحات یا مقالات خود را پر از عکس کنید. فقط کافی‌ست با قرار دادن برچسب‌های متنی جایگزین مناسب و ایجاد نام مرتبط برای فایل عکس‌ها، گوگل را برای درک موضوع و ماهیت عکس‌ها کمک کنید.

۹- ثبت سایت در دایرکتوری‌های بیشتر برای کسب بک‌لینک‌های بیش‌تر

گوگل اولین نسخه از الگوریتم پنگوئن خود را در تاریخ ۲۴ آپریل ۲۰۱۲ میلادی منتشر کرد. الگوریتم پنگوئن، آپدیت‌های بسیاری داشته که تمرکز خود را بیشتر بر شناسایی و کشف وب‌سایت‌های دارای بک‌لینک‌های مصنوعی و غیرواقعی گذاشته است. هر بازاریاب اینترنتی و وبمستری باید مطمئن شود که تنها بر کمیت بک‌لینک‌ها تمرکز نداشته باشد و سایت خود را برای کسب بک‌لینک، در هر دایرکتوری نامعتبری ثبت نکند تا بک‌لینک‌های اسپم و مصنوعی به سایت‌ش اضافه نشوند.

تلاش کنید به جای دایرکتوری‌های نامعتبر، بر دایرکتوری‌های معتبر و مرتبط تمرکز داشته باشید و وب‌سایت خود را در آن‌ها ثبت کنید. دایرکتوری‌های معتبر، استانداردهای مشخص خود را دارند. ثبت لینک در دایرکتوری‌های معتبر و مرتبط، علاوه بر دریافت بک‌لینک‌های معتبر، باعث می‌شود مردم با شرکت و وب‌سایت شما بهتر آشنا شوند.

شناسایی دایرکتوری‌های معتبر و تشخیص آن‌ها از دایرکتوری‌های نامعتبر بسیار ساده است؛ اما اگر نمی‌توانید آن‌ها را تشخیص دهید، ریسک نکنید و وب‌سایت خود را در آن‌ها ثبت نکنید.

تکنیک سئو جایگزین:

سایت خود را به جای دایرکتوری‌های نامعتبر، در دایرکتوری‌های معتبر و مرتبط ثبت کنید. تمرکز خود را بر رویکیفیت بک‌لینک ها بگذارید نه کمیت.

از امروز بهتر است به‌جای تمرکز به تکنیک‌های منسوخ شده، هرچه سریع‌تر وضعیت سئوی وب‌سایت خود را سر و سامان ببخشید و برای ادامه‌ی کار، استراتژی سئوی خود را تغییر دهید. دست به کار شوید و محتوای باکیفیت و مفید تولید کنید و بک‌لینک‌های طبیعی، مرتبط و معتبر کسب کنید.

مطالب مرتبط

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا