بازاریابی اینترنتی

سئو یا تبلیغات کلیکی ؟ کدام بهتر است؟

با استفاده از ابزار مناسب به کسب وکارتان کمک کنید تا در فضای آنلاین به موفقیت برسید. سئو یا تبلیغات کلیکی  (پرداخت به ازای هر کلیک) سوالی است که ذهن خیلی از صاحبان کسب و کار اینترنتی را بخود مشغول کرده است. در این مقاله مزایا و معایب هر کدام را فهرست کردیم تا بتوانید آنها را برای کسب و کار خود ارزیابی کنید.

پاسخ به این سؤال مدت هاست که به بحثی داغی تبدیل شده است. کدام یک بهتر است؟ سئو یا تبلیغات کلیکی ؟ اینکه به سادگی سایت خود را از طریق تبلیغات کلیکی (پرداخت به ازای هر کلیک)، در بالاترین سطح از موتورهای جستجو قرار دهید یا از ابزاری با هدف بهبود استراتژی بازاریابی از طریق بهینه سازی موتورهای جستجو (سئو) استفاده کنید؟ انتخاب محلی که باید برایش هزینه پرداخت شود، برای تمام صاحبان کسب وکار دشوار است.

سئو یا تبلیغات کلیکی ؟ کدام بهتر است؟

انتخاب میان سئو و تبلیغات کلیکی (پرداخت به ازای هر کلیک) نیز معمولاً با سؤالی مبنی بر تردید میان بهتر بودن هر کدام از آنها همراه می شود. آیا پاسخ صحیح و غلطی موجود است؟ آیا هر دوی آنها خوب هستند؟ برای اینکه بتوانید بهتر تصمیم گیری کنید باید مزایا و معایب هر یک از این روش ها را بدانید.

سئو یا تبلیغات کلیکی
سئو یا تبلیغات کلیکی

سئو/ بهینه سازی موتورهای جست وجو

سئو معمولاً به عنوان نسل پیشتاز «ارگانیک» و یا «طبیعی» شناخته می شود. به بیان ساده، سئو شامل بهینه سازی صفحات وب شرکت شما با هدف بهبود جایگاه آنها در نتیجه جست وجوی کاربران است. سئوی ارگانیک به معنای حصول اطمینان از جایگاه بالاتر شما در نتایج جست وجو است تا جست وجوگران متوجه سایت شما و به آن وارد شوند و در حالت ایده آل شرکت شما را بر شرکت های رقیب ترجیح دهند.

تعریف دقیق سئو معمولاً بسته به روندهای موجود در صنعت و تغییر در الگوریتم گوگل، متغیر است. در حقیقت سئو شرایطی را ایجاد می کند که به خوبی معرف چیستی یک سرمایه گذاری است و محتوای مناسبی را در اختیار بازدیدکننده ها و بات های جست وجوگر قرار می دهد.

این عملکرد ممکن است شامل بهینه سازی شرایط وب سایت و مرتب نگاه داشتن آن از طریق تنظیم کدها و نشر محتوای مطلوب موتور جست وجو باشد تا هم بازدیدکننده ها را جذب کند و هم بات ها را. به دست آوردن لینک های پیشنهاددهنده سایت شما در محتوایی دیگر می تواند منجر به «قدرتمندی سایت» و بهبود رتبه شما شود. وبلاگ نویسی، بازاریابی در شبکه اجتماعی و ویدئوهای آنلاین از روش های به دست آوردن لینک های باکیفیت هستند.

دوره تخصصی: کسب و کار اینترنتی و سئو

 

مزایای سئو:

– سئوی ارگانیک بسیار ارزان است. هزینه نیروی کار مربوط به آماده سازی و مدیریت تبلیغات کلیکی معمولاً به اندازه سئو است، اما در پرداخت کلیکی باید به طور پیوسته هزینه کلیک ها را نیز پرداخت کنید.

– اثر سئوی ارگانیک تا مدت ها باقی می ماند. اگر یک سایت به خوبی بهینه سازی شود، تا مدت ها پس از پایان دوره پرداخت به ازای کلیک نیز جایگاهی مناسب در اختیار خواهد داشت.

– جاگذاری در موتور جست وجو نسبتاً ثابت است، اما محل تبلیغات تبلیغات کلیکی می تواند بسته به مبلغ پرداختی رقبای تان، متغیر باشد. اگر سایت شما به خوبی بهینه سازی شود و قدرت آن بالا باشد، حتی اگر یک ماه از سئوکردن دست بکشید، سایت تان جایگاهش را حفظ خواهد کرد.

معایب سئو:

– سئو در قیاس با تبلیغات کلیکی بسیار کند عمل می کند. برای مشاهده نتیجه سئو باید مدت ها انتظار بکشید، اما تبلیغات کلیکی بسیار سریع جواب می دهد.

– سئو فرآیندی پیوسته است. سایت شما هرگز ۱۰۰درصد بهینه نمی شود و برای بهینه تر کردن آن باید تلاش بیشتری انجام شود. خبر خوب این است که با بهینه سازی سایت، رتبه شما بهتر خواهد شد و احتمالاً با تداوم آن نتیجه سرمایه گذاری در سئو را مشاهده خواهید کرد.

– سئو زمان زیادی می طلبد؛ مخصوصاً اگر خودتان آن را برعهده بگیرید. ممکن است از ابزار سئو و یا ابزار شخصی برای سئوکردن استفاده کنید. در این صورت هزینه بسیار زیادی باید پرداخت شود؛ هزینه مالی به جای هزینه زمانی.

تبلیغات کلیکی

وقتی شما از موتورهای جست وجو همچون گوگل، بازدیدکننده و یا «کلیک» خریداری می کنید، در واقع از سیستم پرداخت به ازای هر کلیک استفاده کرده اید. تبلیغات کلیکی به شما این شانس را می دهد تا با پرداخت پول بتوانید در قبال یکسری کلمات کلیدی و یا خدماتی که ارائه می دهید، نتیجه موتور جست وجو را به نفع خود سازید.

مزایای تبلیغات کلیکی

– هیچ انتظاری نمی کشید: هر زمانی که تبلیغات کلیکی را آغاز کنید، متوجه مراجعات بیشتر و کلیک بیشتر می شوید. برای مشاهده نتیجه سئو ممکن است ماه ها زمان لازم باشد.

تبلیغات کلیکی مقیاس پذیر و قابل کنترل است: شما بودجه خود را مشخص می کنید و می دانید چه تعداد مراجعه کننده به دست خواهید آورد. از طرف دیگر، این خاصیت به شما کمک می کند تا به بودجه مورد نیاز برای بازاریابی دیجیتال نیز پی ببرید. سئو به این مشخصی نیست و ممکن است بسته به حوزه فعالیت کسب وکار و رقبای تان، زمان و پول بیشتری نیاز داشته باشد.

– استفاده از تبلیغات کلیکی شما را از نگرانی الگوریتم های موتور جست وجو و اثر آنها بر رتبه شما، می رهاند. پول پرداخت می کنید تا جایگاه تبلیغ داشته باشید و رتبه ارگانیک شما مهم نیست. در هنگام استفاده از سئو باید از بهینه بودن سایت تان بر اساس معیارهای گوگل اطمینان حاصل کنید، در غیر این صورت رتبه تان را از دست می دهید و یا با تاکتیک های معکوس سئو جریمه خواهید شد.

معایب تبلیغات کلیکی

– برای به دست آوردن نتیجه مطلوب باید پول پرداخت کنید. هرچه بیشتر بپردازید، نتیجه بهتری می یابید. هر روز رقابت بر سر کلمات داغ تر می شود و این بدان معناست که در آینده برای گرفتن همان نتیجه از یک لغت، باید هزینه بیشتری بپردازید.

– پیداکردن کلمات کلیدی که باید بر روی آنها تمرکز کنید ممکن است بسیار وقت گیر باشد. مدیریت کلمات کلیدی، بررسی نتایج، ارزیابی میزان مخارج و عملکرد هوشمندانه در بازی تبلیغات کلیکی در حقیقت یک کار تمام وقت است. یا باید خودتان بر روی آن زمان بگذارید و یا متخصصی را استخدام کنید که این کار را برای تان انجام دهد.

تبلیغات کلیکی مانند شیر آب است؛ وقتی آن را قطع می کنید، دیگر به شما سرویس دهی نمی کند. اگر لازم باشد بودجه مربوط به تبلیغات کلیکی را در جایی دیگر هزینه کنید، آیا مراجعه کنندگان معمول برای تان کفایت خواهند کرد؟ سئو یک فرآیند با طول عمر بالاست. درست است که هیچ گاه به طور کامل انجام نمی شود، اما مانند یک گوی برفی عمل می کند. زمان می برد تا به تکانه مطلوب برسد، اما وقتی به حد مطلوب رسید، دیگر متوقف نمی شود.

– «کلیک خلاف» همچنان یک مشکل است. شرکت هایی وجود دارند که با استفاده از بدافزارها کلیک افراد را با آی پی های مختلف از اقصی نقاط دنیا شبیه سازی می کنند. رقیبان شما ممکن است به سرعت اعتبار کلیک های شما را به پایان برسانند. گوگل گاه می تواند اینگونه خلاف ها را شناسایی کند، اما همچنان راه فرار وجود دارد.

نتیجه گیری: کدام یک برای کسب وکار مفیدتر است؟ سئو یا تبلیغات کلیکی ؟

کدام بهتر است؟ حقیقتاً به بودجه و نوع حوزه فعالیت شما و صنعت شما بستگی دارد. در شرایط ایده آل استفاده از هر دوی آنها نتیجه مطلوبی برای کسب وکارتان ایجاد می کند. شما هم تأثیر سریع آن را با افزایش ترافیک سایت و به تبع آن افزایش درآمدتان متوجه خواهید شد. با گذر چند ماه سایت تان بهینه سازی می شود و در گذر زمان جایگاه بهتری می یابد.

اگر مایل هستید تمام این مهارت‌ها را یکجا آموزش ببینید در دوره آنلاین کسب و کار اینترنتی پولساز شرکت کنید. تمام فایل‌های آموزشی این دوره بصورت دانلودی به مدت دو سال در دسترس شماست.

دوره آنلاین کسب و کار اینترنتی پولساز
دوره آنلاین کسب و کار اینترنتی پولساز

دوره تخصصی: کسب و کار اینترنتی پولساز

اطلاعات بیشتر دوره جدید را بخوانید

برچسب ها

1 دیدگاه

  1. سلام حیلی وقت است دنبال یک سایت می گردم از آن طریق هم کالا فروشم و هم در آمدی داشته باشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مقاله مکمل را حتما بخوانید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن