آموزش وردپرس

Plesk یا cPanel کدام برای شما بهتر است؟

Plesk یا cPanel کدام برای شما بهتر است؟

آموزش وردپرس درس شانزدهم

Plesk یا cPanel کدام برای شما بهتر است؟
Plesk یا cPanel کدام برای شما بهتر است؟

Plesk یا cPanel  : کنترل پنل سرور برای میزبانی وب، یک رابط کاربری است که به مشتریان اجازه می دهد تا خدمات میزبانی خود را در یک مکان مدیریت کنند. چنین کنترل پنل هایی  برای سرورهایی با سیستم عامل های ویندوز و لینوکس موجود است.  کنترل پنل های  مبتنی بر وب به طور کلی یک رابط کاربری گرافیکی و مجموعه ابزار طراحی شده است که باعث میشود میزبانی یک وب سایت کار مدیریت را آسان تر ارائه دهد.

 

قابلیت کنترل پنل معمولاً شامل موارد زیر است:

• گزارش های  سرور
• گزارش های منابع  در دسترس از جمله فضای موجود، و فضای مورد استفاده و پهنای باند
• پیکربندی حساب های ایمیل
• حفظ حساب های کاربران
• قابلیت مدیریت پایگاه داده برای دسترسی کاربر و دستکاری داده ها
• نرم افزار تجزیه و تحلیل وب سایت برای اطلاعات بازدید کننده، از جمله بازدید از صفحه
• مدیریت فایل

 

Plesk و cPanel به عنوان راه حل های کنترل پنل

 cPanel یک کنترل پنل میزبانی وب مبتنی بر لینوکس با رابط کاربری گرافیکی آسان و مجموعه ابزار اتوماسیون است که طراحی وب سایت  را برای مدیریت آسان ترکرده  است. cPanel با ساختار سه سطحی طراحی شده است .قابلیت های آن متناسب با نیاز مدیران، نمایندگان مجرب و مدیران وب سایت کاربر نهایی، با مدیریت سرور و مدیریت وب سایت از طریق مرورگر وب کنترل می شود. cPanel احتمالاً  محبوب ترین و پایدار ترین راه حل کنترل پنل است.
Plesk Web Host Edition  ارائه دهندگان خدمات میزبانی وب را قادر به پیکربندی و نگهداری سرورهای ویندوز یا لینوکس می کند. مدیریت ارائه دهنده خدمات، دارای کنترل های ساده برای ایجاد بسته های اشتراک برای فروشندگان، مشتریان و افراد است. ابزارهای پشتیبان گیری همراه با استفاده از ویژگی های امنیتی Plesk 12.5 را افزایش می دهد که برای میزبانی وب مفید است. حساب ها و دامنه های نامحدود پشتیبانی می شوند.

 

Plesk یا cPanel : ویژگی های پنل چیست؟ تفاوت های آنها چیست؟

دسترسی به خط فرمان – هر دو Plesk و cPanel دسترسی به خط فرمان را ارائه می دهند. cPanel هم دسترسی به خط فرمان وهم دسترسی مبتنی بر API را فراهم می کند، امکان تعامل با نرم افزار شخص ثالث را فراهم می کند. Plesk یک ابزار دسترسی به خط فرمان به نام Access Panel Tool Access Log Line Command Access ارائه می دهد.
مدیریت – توسعه دهندگان وب سایت ها می توانند به طور خودکار فرایندهای مدیریت سیستم را مدیریت کنند. cPanel برای عملکرد به عنوان یک سرور اختصاصی یا یک سرور مجازی خصوصی طراحی شده است. آخرین نسخه cPanel از نصب در CloudLinux،  CentOS و Red Hat Enterprise Linux پشتیبانی می کند. پشتیبانی مبتنی بر برنامه شامل  Apache، PHP و MySQL است. پشتیبانی مبتنی بر ایمیل شامل خدمات  IMAP، POP3  و SMTP است.

حذف پنل – حذف cPanel امکان پذیر نیست. این نیاز به پردازش مجدد سرور و نصب مجدد سیستم عامل دارد. اسکریپت های حذف شده برای Plesk در دسترس هستند اما توصیه نمی شود.
سهولت استفاده – در سطح رابط کاربری،  cPanel توابع را به گروه های سطح بالا شامل تنظیمات، ایمیل، فایل ها، گزارش های  مربوطه، امنیت، دامنه ها، پایگاه های داده و خدمات نرم افزاری تقسیم بندی می کند. از سوی دیگر، Plesk  به توابعی که شامل استفاده از منابع، کاربران، ایمیل، وب سایت ها و دامنه ها، برنامه ها و آمار است، تقسیم می شود.

 

Plesk یا cPanel : خوشه بندی چند سرور

Plesk از خوشه بندی چند سرور پشتیبانی نمی کند. برای انجام چنین کارهایی نیاز به افزونه ای  به نام Plesk Automation  Services دارید.
cPanel و WHM 11.4 قابلیت جدیدی برای مدیریت سرورهای چندگانه دارد .کاربران ریشه قادر به استفاده از کلید های دسترسی از راه دور خواهند بود. برخی از تنظیمات پیکربندی سرور می توانند به اشتراک گذاشته شوند.
سرعت بارگذاری – Plesk ممکن است بارگیری را کندتر از cPanel کند. این می تواند به خصوص در سرورهای لینوکس آهسته شود.
دسترسی به بانک اطلاعاتی از Plesk با-  Webadmin   شما می توانید پایگاه های MySQL یا MS SQL Server را از طریق مرورگر وب مدیریت کنید. از cPanel، شما می توانید به PhpMyAdmin دسترسی داشته باشید، که به مدیریت پایگاه های MySQL  از نظر فعالیت های پایگاه داده امکان می دهد.  اگر شما نیاز به دسترسی MS SQL از پنل داشته باشید،  باید با Plesk باقی بمانید.

 

Plesk یا cPanel : پشتیبانی از سیستم عامل cPanel و Plesk

سازگاری با ویندوز سرور – Plesk سازگار با ویندوز است .ادغام بین Plesk و ویندوز قوی است. یکپارچگی کامل با   Microsoft SQL Server ارائه شده است.
cPanel تنها با سیستم عامل لینوکس،  CentOS و RedHat سازگار است.

 

Plesk یا cPanel : مزایا و معایب پنل

Plesk دارای درخواست های پشتیبانی بیشتر از cPanel است، اجازه می دهد تا هر دو MySQL و MS SQL Server را از مرورگر وب مدیریت کند، به شدت با ویندوز مجتمع شده است و به طور مستقیم آسان است.
cPanel بارها سریعتر از Plesk بارگذاری شده و توابع aggregates را به گروه های سطح بالا برای سهولت دسترسی می رسانند. برای لینوکس محیط cPanel ممکن است بهترین باشد.

 

Plesk یا cPanel : رسیدگی به درخواست های پشتیبانی

رابط کاربری cPanel شامل دسترسی به خدمات پشتیبانی از وب سایت شما از طریق ایمیل است. دسترسی به این تابع بستگی به شرایط میزبان وب شما دارد. برای پیدا کردن چگونگی رسیدگی به درخواست های پشتیبانی، با میزبان وب خود بررسی کنید. برای ارسال درخواست پشتیبانی از طریق رابط  cPanel، نام، آدرس ایمیل و شماره خود را وارد کنید.

 Plesk فرم درخواست پشتیبانی نسبتاً دقیقی دارد که نیازمند اطلاعات گسترده تر از جمله محصول، نسخه محصول، نسخه سیستم عامل، محیط کار است.

 

نتیجه :  Plesk یا cPanel کدام برای شما بهتر است؟

cPanel و Plesk پنل های سرور بالا هستند. در حالی که هر یک دارای مزایا و معایب است، بهترین انتخاب باید براساس ویژگیهایی باشد که بیشتر به محیط شما و مشتریان شما بستگی دارد. سیستم عامل شما، پیکربندی سرور، نیازهای امنیتی و کنترل دسترسی و همچنین تنظیمات قابلیت استفاده را در نظر بگیرید.
نکات برجسته  عبارتند از:
• مناسب بودن سیستم  Plesk:  برای Windows بیشتر مناسب است در حالی که cPanel برای لینوکس بهتر است. Plesk با بسیاری از برنامه های مستقل طراحی شده برای لینوکس سازگار نیست.
• کاربر پسند  Plesk:  کمی بصری و کاربر پسند تر از cPanel است.
• هر دو گزینه های امنیتی قوی دارند.
• هر دو ابزار قدرتمند مدیریت هستند.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا