کارآفرینی

در این اوضاع بد اقتصادی دنبال درآمد باشیم یا رشد؟

درآمد یا رشد؟

استارت آپ ها و کسب‌وکارهای جدید باید روی درآمد تمرکز داشته باشند یا روی رشد؟ در مورد کسب‌وکارهای بزرگ به چه صورت است؟ آیا بعد از مدتی که تمرکز روی رشد داشته‌اند الان باید روی درآمد تمرکز داشته باشند؟

 

در این اوضاع بد اقتصادی دنبال درآمد باشیم یا رشد؟

آیا به دلیل اوضاع بد اقتصادی باید رشد را کنار گذاشت و روی درآمد تمرکز کرد؟ سرنوشت شرکت‌هایی که فقط بر روی درآمد تمرکز داشته‌اند یا فقط بر روی رشد تمرکز داشته‌اند به چه صورت است؟ در این مقاله به سؤالات شما پاسخ داده می‌شود.

حقیقت این است که در علم اقتصاد و مدیریت درآمد و رشد در نقطه مقابل هم نیستند.

دنبال درآمد باشیم یا رشد؟
دنبال درآمد باشیم یا رشد؟

مدل کسب‌وکار با تمرکز بر روی درآمد

در این مدل، کسب‌وکار در مدت‌زمان محدود باید به‌اندازه‌ای بازدهی داشته باشد که نقطه سر به سری را رد کند و سرمایه اولیه به سرمایه‌گذاران بازگردانده شود.

 

مدل کسب‌وکار با تمرکز بر روی رشد

استارت آپ به این معنا نیست که به‌منظور رشد همه پول سرمایه‌گذار خرج شود و چشم‌انداز و برنامه‌ای برای بازدهی نداشته باشد. کسب‌وکارها همیشه باید بر روی درآمد و رشد تمرکز کنند. برخی از شرکت‌ها که درآمدی ندارند، بازدهی نداشتن خود را به معنای رشد معرفی کرده‌اند؛ و بعد از مدتی که همه پول خود را برای رشد صرف کرده‌اند درباره تمرکز بر روی درآمد صحبت می‌کنند؛ و این‌یک دیدگاه اشتباه است. برخی از شرکت‌های ایرانی که در سال‌ها قبل موفق نشدند به سوددهی برسند خود را به‌اشتباه استارت آپ معرفی کردند و یکی از دلایل وضعیت فعلی ایران همین موضوع است.

 

مدل کسب‌وکار با تمرکز بر روی درآمد و رشد

در این مدل کسب‌وکار درآمد دارد، اما درآمد به شکل سود شناسایی نمی‌شود. کسب‌وکارها این توان رادارند که همه سودشان را دوباره وارد چرخه کسب‌وکار کنند و هیچ سودی به‌صورت نقدی به سهامداران پرداخت نمی‌شود. این سود که وارد چرخه کسب‌وکار می‌شود باعث رشد خواهد شد. برخی از مدیران به دلیل عدم آشنایی با مدیریت مالی و عدم آشنایی با روندهای جدید مالی درک اشتباهی از این مدل کسب‌وکار دارند و معتقد هستند که این مدل کسب‌وکار سود ده نیست و کسب‌وکارها در این مدل مجبور هستند فقط هزینه کنند. البته در این مدل این ریسک هم وجود دارد که کل سرمایه از بین برود و فعالیت‌ها نتیجه‌ای نداشته باشد. این به معنی واقعی رشد به شیوه استارت آپی هست. این مدل کسب‌وکار بهترین مدل هست و نمونه‌های موفقی با این مدل کسب‌وکار که تمرکز بر روی درآمد و رشد داشته‌اند وجود دارد که در ادامه به بررسی هرکدام از آن‌ها می‌پردازیم:

اپل

اپل رشد خیره‌کننده‌ای داشته است اما همراه با درآمد بوده است.

 

آمازون

آمازون یکی از 5 شرکت مهم فناوری آمریکا است. آمازون از کسب‌وکارهایی بود که بر روی درآمد و رشد تمرکز داشت و دارد. استراتژی این شرکت به این صورت بود که بازدهی داشته باشد اما درآمدها را به شکل سود شناسایی نکنند؛ و سود حاصل از کار به‌منظور رشد بیشتر صرف عرصه‌های جدیدتر گردد. نتیجه این طرز تفکر یک کتاب‌فروشی آنلاین شد که به‌مرورزمان به یکی از مهم‌ترین بازیگران تکنولوژی در آمریکا تبدیل شد. شاید اگر این سودها در کسب‌وکار هزینه نمی‌شد امروز آمازون یکی از مهم‌ترین سرویس‌دهنده‌های زیرساخت‌های فناوری در آمریکا و جهان نمی‌شد.

 

نتیجه‌گیری

هر استارت آپ و کسب‌وکاری باید روی درآمد و سوده دهی و رشد هم‌زمان باهم تمرکز داشته باشد؛ و سرمایه‌گذاری سود حاصل از کسب‌وکار در جهت رشد و البته با پذیرش ریسک از دست دادن سرمایه بهترین گزینه برای استارت آپ هست و این معنی واقعی کسب‌وکارهای نوپا به شیوه استارت اپی هست.

برچسب ها

4 دیدگاه

 1. با سلام.
  ایده ی چیپس میوه برام جالبه و برای شروع سرمایه ش رو دارم، البته در حد خانگی،دوتا سوال دارم اول بازار هدف و مشتریارو چجوری پیدا کنم ؟و دوم اینکه حالا توی محیط تمیز و خونگی انجام بشه به چه مجوز های نیاز هستش؟؟ممنون میشم در این رابطه راهنمایی کنید.

 2. با سلام خدمت استاد قاصدیان و تیم بهترین ایده
  یک سئوال داشتم. در روش سوم ما باید کل پول را سرمایه گذاری کنیم ؟ یا بخشی از آن را برای راه اندازی مجدد در صورت شکست پروژه نگه داریم ؟ هزینه های احتمالی در طول فرآیند رشد را از همین منبع تهیه کنیم ؟ یا منابع دیگری برای درآمد داشته باشیم ؟
  از یک طرف باید روی پروژه تمرکز کنیم و از طرف دیگر نباید هیچ سودی برداشت کنیم تا به اندازه کافی رشد کرده باشیم. آیا کسب درآمد از منابع دیگر تمرکز ما از روی پروژه را کم می کند ؟

  1. سلام
   پیشنهاد من در فاز راه اندازی، بخشی از سرمایه است.
   هزینه های رشد را کمی از درآمدهای آتی و کمی از سرمایه اولیه صرف کنید.
   یک کارآفرین موفقیت باید تمام موارد را هندل کند و بعنوان یک رهبر بدنبال بازارهای جدید و رشد باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مقاله مکمل را حتما بخوانید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن