کارآفرینی

آیا ایده شما پولساز است؟

در این مقاله قصد دارم با مطرح کردن ۱۰ سوال و پاسخ های دقیق شما به این نتیجه برسیم که آیا ایده شما پولساز است؟ یا خیر.

موافق هستید؟

شاید هر کسی ایده پولساز خوبی به ذهنش برسد اما ایده های پولساز عالی که یکباره موفق می شوند و بر سر زبان ها می افتند، بسیار کمیاب هستند و اغلب در ابتدای کار احمقانه به نظر می رسند. بیایید روراست باشیم.

از کجا می دانید ایده ای که الان به ذهن شما خطور کرده برگ برنده تان نیست؟

شاید حتی بتوانید با همین ایده عنوان برترین کارآفرین سال را از آن خود کنید.

آیا ایده شما پولساز است؟
آیا ایده شما پولساز است؟

پس با هم شروع می کنیم:

۱- ایده شما چقدر دوام خواهد داشت؟

طبق گفته یان آرونویچ، یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل GovernmentAuctions.org ایده های تجاری که در طولانی مدت بتوانند مردم را به خود جذب کنند، به موفقیت خوبی خواهند رسید.

آرونویچ می گوید: «کارآفرینان باید کسب و کارشان را در دو، سه و ده سال آینده تجسم کنند و ببینند که آیا محصول یا خدمات شان دوام خواهد داشت یا خیر. از دنبال کردن مدها و جریان های کوتاه مدت دوری کنید زیرا یک شبه از بین می روند. اگر اطمینان دارید که ایده تان در چند سال آینده نیز به مشکلات مشتریان رسیدگی کرده و برایتان درآمدزا خواهد بود، باید بدانید که ایده ای عالی برای کار کردن دارید.»

 

۲- آیا مورد شناسایی قرار می گیرد؟

کاتی شی، مدیر بازاریابی شرکت Order Groove فکر می کند ایده های تجاری واقعا عالی مورد توجه منابع خارجی مانند سرمایه گذاران، مشتریان و رسانه ها قرار می گیرند. اگر چنین افرادی ایده تان را مورد توجه قرار دهند بدان معناست که تفاوت زیادی میان ایده شما و دیگر ایده ها وجود دارد.

آیا ایده شما پولساز است؟

۳- آیا تقلید و کپی کردن ایده شما کار سختی است؟

دیوید هندمیکر، مدیرعامل Next Day Flyers بر این باور است که بهترین ایده های تجاری آنهایی هستند که نشود به آسانی تقلیدشان کرد. او می گوید: «اگر ایده ای عالی وجود داشته باشد و موانع کمی بر سر راه آن قرار گرفته باشد، می توانید مطمئن باشید که افراد زیادی از آن تقلید خواهند کرد. کسب و کارهای جدید باید موانع زیادی ایجاد کنند تا کسی نتواند به آسانی از آنها تقلید کرده و پیروزی در رقابت را از آن خود کند.»

 

۴- آیا فروشندگان به این ایده علاقه دارند؟

بهترین عامل نشان دهنده موفقیت احتمالی یک شرکت میزان علاقه ای است که از جانب فروشندگان به دست می آورد. اگر کسب و کارهای جانبی برای به دست آوردن مخاطب دست به دامن شما شده اند، آنگاه می توانید مطمئن باشید که در موقعیت سودآوری قرار گرفته اید.

 

۵- آیا ایده تان توجه عموم را در اینترنت جلب می کند؟

یکی از روش هایی که می توان پتانسیل ایده ای را مشخص کرد، این است که وب سایتی ایجاد کنید تا ببینید تا چه حد مصرف کنندگان آنلاین به ایده تان علاقه نشان می دهند. این وب سایت باید حاوی نام شرکت، لوگو و تعریف کوتاهی از مفهوم کارتان باشد. همچنین باید گزینه ای برای «ثبت نام در خبرنامه» نیز وجود داشته باشد.

سپس باید به مخاطبان ایمیلی تان پیامی بفرستید و از آنها بخواهید وب سایت تان را ببینند. در صورت تمایل ثبت نام کنند و آدرس وب سایت تان را با دوستان شان در میان بگذراند. اگر دیدید که چند نفر در وب سایت تان ثبت نام کردند، احتمالا ایده خوبی به دست آورده اید و از همین الان چند مشتری به دست آورده اید.

آیا ایده شما پولساز است؟

۶- آیا ایده تان منحصر به فرد است؟

کندل المریکو، مدیرعامل سایت clickstartme.com می گوید: «بسیاری از کارآفرینان بر این باور هستند که وقتی ایده ای باعث تپش قلب و گشاد شدن مردمک چشم شان شود و کاری کند که دیگر نتوانند بر ایده دیگری متمرکز شوند، قطعا آن ایده، ایده بسیار خوبی خواهد بود اما وقتی که عرق هیجان تان خشک شد و به دنیای واقعیت بازگشتید، باید با تمرکز بالا به جست و جوی بیشتری در گوگل بپردازید و مطمئن شوید که شخص دیگری در گذشته ایده شما را عملی نکرده باشد.»

 

۷- آیا ایده تان سنجش پذیر است؟

رالف کوینترو، مشاور و نویسنده، معتقد است عالی ترین ایده های تجاری آنهایی هستند که می توان به راحتی ارزیابی شان کرد. او می گوید: «آیا ایده شما قابلیت سیستماتیک شدن، خودکار شدن یا گسترش یافتن را دارد؟ من دیده ام که بسیاری از ایده های عالی شکست می خورند و تنها دلیل این موضوع این بوده است که کارآفرینان مربوطه هیچ برنامه ای برای سنجش پذیری ایده شان نداشتند.»

آیا ایده شما پولساز است؟

۸- قیمت آن چقدر است؟

چارلی هراری، بنیانگذار و شریک سرمایه گذاری شرکت H3 & Co می گوید در حالی که روش های زیادی برای حل مشکلات وجود دارد، کسب و کارهایی به موفقیت م یرسند که آن موانع و مشکلات را با هزینه کمتری از سر راه مردم بردارند. هراری می گوید: «زمانی که متوجه شدید ایده شما مشکلی را به شکلی سنجش پذیر حل می کند، نه تنها باید ارزشی را که به جهان ارائه می دهید مشخص کنید بلکه باید کشف کنید که مردم حاضرند تا چقدر برای حل این مشکل هزینه کنند. زمانی که قیمت دست تان آمد، آنگاه خواهید توانست به ارزیابی میزان ارزشمندی ایده تان در دنیای تجارت بپردازید.»

 

۹- آیا ایده شما مشکلی را حل می کند؟

مایک مک گی، کارآفرین و یکی از بنیانگذاران مدرسه طراحی وب «استارتر لیگ» بر این باور است که بهترین ایده های کسب و کار آنهایی هستند که گرهی از مشکلی باز می کنند. او می گوید: «اگر مشکلی وجود دارد که شما، خانواده تان، دوستان تان یا همکاران تان را تحت تاثیر قرار داده است، به احتمال خیلی زیاد افراد دیگری را نیز درگیر خود کرده است.»


۱۰- آیا مردم در ازای این ایده پول پرداخت می کنند؟

ویل شروتر، یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل شرکت Fundable می گوید: «پرداخت پول از سوی مصرف کنندگان مهر تاییدی است بر ایده شما و مشخص می کند که کدام ایده بیشترین شانس موفقیت را دارد. یک ایده تا زمانی که کسی پولی برای آن نپرداخته است، فقط یک ایده است. هر کسی می تواند ایده پردازی کند اما هیچ کس نمی تواند اعتبار ایده ای را که مصرف کننده ای در ازای آن پول می پردازد زیر سوال ببرد.»

آیا ایده شما پولساز است؟

مطالب مرتبط

8 دیدگاه

 1. ممنون از شما ایده من جزء اینده سازان جهانی خواهد بود و تحولی بزرگ

 2. با سپاس و قدردانی فراوان مطلب مفید و ارزنده ای بود موفق باشید

 3. با سپاس و قدردانی فراوان مطلب مفید و ارزنده ای بود موفق و پیروز باشید

 4. من سه ایده دارم که فوق الاده هستند.نیازه به نفرات تخصصی دارم در زمینه الکترونیک نرم افزار و مکانیک و کارگاه دارم که حتما درآمد فوق العاده و نیاز همه روز میباشد و محدودیت زمانی نداردالبته بعد ثبت

 5. من یه ایده ای دارم برای کسب و کار اینترنتی که حتی سایت خارجی هم نمونه اش رو نداره به همراه چند تا ایده تکمیلی فقط نیاز به ۶۰ میلیون سرمایه داره

  انشاالله تا سال بعد ۶۰ میلیون رو جور می کنم و این استارت آپ رو راه میندازن

  و این ده سوال عالی که نوشته بودین ، در جواب همه سوالات مثبت بوده
  درآمد میلیاردی و کاملا اتوماتیک داره

  ممنون بابت سایت و مقاله خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا