بازاریابی اینترنتی

برندسازی با انتخاب اسم مناسب

هنگامی که صحبت از راه اندازی یک کسب و کار در میان است در واقع برندسازی با انتخاب اسم مناسب اهمیت بسیاری پیدا می کند. یک اسم مناسب و نام تجاری، می‌تواند شرکت شما را به اوج ببرد و از طرفی یک نام اشتباه نیز می‌تواند شرکت را به قعر بکشاند. اسم شرکت باید انتقال دهنده تجربه ، ارزش ، وجه تمایز محصولات و خدمات باشد.

برندسازی با انتخاب اسم مناسب
برندسازی با انتخاب اسم مناسب

برخی از کارشناسان معتقدند که اسامی انتزاعی بهترین اسامی هستند. برخی دیگر اعتقاد دارند که اسامی خبری به مشتریان می گویند که کسب و کار شما دقیقاً چیست بهترین اسامی هستند. حال آنکه برخی دیگر به این باورند که اسامی ابداعی بیشتر در اذهان می مانند. در حالی که برخی معتقدند که این اسامی سریعتر به فراموشی سپرده می شوند.

اما واقعیت این است که تمامی اسامی می توانند کارآمد باشند، چنانچه که با یک استراتژی بازاریابی مناسب پشتیبانی شوند.

انتخاب یک نام تجاری خوب یک فرایند پیچیده است. انتخاب اسم شرکت جزء اولین مقرارت ثبت شرکت و در عین حال یکی از مهمترین مراحل تاسیس شرکت است.

بسیاری از افراد قبل از ثبت شرکت خود برای رسیدن به اسم شرکت مطلوب، انرژی و زمان زیادی صرف می‌کنند. اما گروهی دیگر به هر دلیل اسم شرکت را بدون در نظر گرفتن همه جوانب و با عجله انتخاب می کنند. و به همین دلیل هم معمولا بعد از مدتی تصمیم به تغییر اسم شرکت می‌گیرند.

مقاله مرتبط » ساخت یک برند موفق

در این مقاله سعی کردم تا نکات کلیدی در انتخاب نام شرکت را که تمام اصول برندسازی در آن رعایت شده باشد را بیان کنم.

۲۴ نکته برندسازی با انتخاب اسم مناسب:

 

۱- نام تجاری را جدی بگیرید

 

نامگذاری شرکت و یا محصولات تان یک موضوع جدی است. نامی که شما انتخاب می‌کنید بخشی جدایی ناپذیر از برند شرکتتان را بر عهده دارد. اسم شما نشان دهنده ایماژ، برند و موقعیت شما در بازار است. نام یک شرکت فراتر از یک نام صرف است. بلکه بخش بزرگی از برند شرکت شماست.

درباره برندسازی اینترنتی و نام دامنه، محصولات و بازاریابی بیشتر فکر کنید. و اینکه یک نام چگونه ترجمان تمامی جوانب این برند خواهد بود .

۲- رقبا را چک کنید

 

رقبای شما چه اسامی دارند؟ برای انتخاب اسم مناسب با قابلیت برندسازی٬ فهرستی از اسامی آنها تهیه کرده و با هم مقایسه کنید تا ایده شما توسعه پیدا کرده و اسم مناسب تری انتخاب کنید. اسمی که در میان رقبا، شما را متمایز کند.

۳- به مخاطبان بازار خود فکر کنید

 

هدف شما این‌است که نام برند شما در میان مخاطبان شما مهم و طنین انداز باشد. بنابراین از هر آنچه که درباره مخاطبان خود می‌دانید استفاده کنید. تا بتوانید ارتباط نام‌هایی که به ذهنتان می‌آید را با واقعیت بازار مخاطبان تان اندازه‌گیری کنید و بسنجید.

 

۴- از دیگران بخواهید که نام شرکت شما را تلفظ کنند

 

بعضی از شرکت‌ها عمداً یک نام تجاری را که مشتریان به سختی آن را تلفظ می کنند انتخاب می‌کنند. این استراتژی پر خطر تلاش می‌کند تا شرکت را بهتر از رقبایش نشان دهد. اما مشاوران حرفه‌ای کسب و کار ، نظری بر خلاف این دارند.

برای برندسازی با اسم مناسب، توصیه می‌کنم، اگر اسم شرکت که انتخاب کردید شبیه یک غلط املایی است، آن را از لیست انتخاب نام‌هایتان حذف کنید. من معتقدم یک نام تجاری همان‌طور که نوشته می‌شود، باید به سادگی هم تلفظ شود یا برعکس. در غیر این‌صورت همیشه مجبور خواهید بود آن را با چندین بار با صدای بلند تکرار کنید.

تلفظ و به خاطرسپاری چنین نام‌هایی بدون تبلیغات سنگین ممکن نیست. علاوه بر این‌که این گونه اسامی، سرد و بی روح هستند.

 

۵- از خلاقیت هم استفاده کنید

 

برای برندسازی با اسم مناسب، همانطور که به تلفظ ساده و به ذهن سپرده شدن آن فکر می‌کنید، از ارزش یک نام کاملا متمایز هم غافل نشوید. نام ابداعی شما اگر یک معنا و مفهوم ویژه‌ای داشته باشد، باعث می‌شود کسب و کار شما به یاد ماندنی‌تر شود.

 

۶- از تمام زوایا نگاه کنید

 

کمی در مورد اسم مناسب و رابطه آن با برندتان و فعالیت‌های هر روزه کسب وکارتان فکر کنید. واینکه دیگران در مورد نام شرکت شما چه فکر و حسی پیدا می‌کنند.

خوب فکر کنید! مطمئن شوید که نام انتخابی شما، پیام کسب و کار شما را به صورت رسا منتقل می‌کند.

 

۷- خودتان را محدود نکنید

 

یک نکته بسیار مهم دیگر برای برندسازی با اسم، این است که اگر اسمی انتخاب کنید که «دقیقاً» نشان دهنده این باشد که چه کاری می کنید، ممکن است پیشرفت آینده کسب و کار خود را محدود کنید.
گاهی اوقات عاقلانه این است که اندکی کلی نگرتر باشیم. تا مجبور نشویم که نام شرکت را در آینده تغییر دهیم. یا خود را محدود به فعالیت در همان زمینه اولیه کنیم.

مقاله مرتبط » کلمات کلیدی و استراتژی برندسازی

شما باید از انتخاب نام‌هایی که شما را از توسعه محصولات جدید برای حضور در بازارهای جدید منع می کند خودداری کنید. مارتین زولینگ موسس و مدیر شرکت استارت آپ

 

۸- از پیشنهادات دوستان خود بهره‌مند شوید

 

هنگامی که شما چند گزینه برای برندسازی با انتخاب اسم دارید با دوستانتان، خانواده، همکاران و کارفرمایان احتمالی در میان بگذارید و نظر آنان را جویا شوید. احساس و پیشنهادهای آنان را بخواهید و بازخورد آن را به فرایندتان بیافزاید .

 

۹- از تشکیل کار گروه برای انتخاب اسم خودداری کنید

 

به نظر می رسد که درگیر کردن همه دوستان، خانواده، کارکنان، کارفرمایان و … در انتخاب اسم کار صحیحی باشد.

اما این شیوه مشکلات عدیده‌ای هم به همراه خواهد داشت:

اولین و واضح‌ترین مشکل این که شما در نهایت مجبور خواهید شد که تنها یک اسم انتخاب کنید. و این ریسک وجود دارد که افراد از شما رنجیده خاطر شوند.

دوم اینکه شما معمولا اسمی را انتخاب می کنید که نتیجه جمع است و اغلب یک اسم خیلی معمولی خواهد بود.

روش بهتر این است که تنها افراد کلیدی را درگیر کنید – هر چه کمتر بهتر-

آنهایی که قلبا به فکر سود و انتفاع شرکت هستند را انتخاب کنید.

مطمئن شوید که هم از افراد راست مغز و هم از افراد چپ مغز استفاده کرده‌اید. زیرا استفاده صرف از افراد چپ مغز، منجر به این می‌شود که اسم انتخاب شده خیلی توصیفی شود.

از پروسه طوفان فکری استفاده کنید. به این معنی که تمامی پیشنهادها را جمع آوری نمایید. و سپس در زمان مناسب نسبت به حذف یک به یک گزینه ها اقدام نموده تا در نهایت به نام مناسب برای برندسازی برسید.

 

۱۰- اسم مناسب کوتاه و مختصر

 

هرچه نام تجاری کوتاه‌تر باشد برای برندسازی بهتر است. و به خاطر سپردن آن راحت‌تر.
وقتی یک شرکت یا محصول دارای هویتی قابل فهم و ساده باشد، هزینه برندسازی کاهش می یابد.

برندسازی با انتخاب اسم مناسب

۱۱- کوتاه باشد اما مخفف نباشد

 

به منظور سهولت در مذاکرات و مکاتبات وسوسه انگیز است که نام تجاری را مخفف کنیم. اما به عنوان صاحب یک کسب وکار کوچک، منابع و توان بازاریابی کافی را نداریم تا به بازار و مشتریان خود آموزش دهیم که کلمات مخفف ما به چه معنا و مفهومی می باشند.

شما باید هزینه زیادی صرف کنید و هیچ‌وقت IBM نخواهید شد. پس IBM نباشید و نام مخفف انتخاب نکنید.

 

۱۲- تقلید و کپی برداری ممنوع

 

برای برندسازی باید متفاوت باشید. از اسم یک برند مشهور به هیچ وجه استفاده نکنید. تلاش نکنید با کمی اصلاحات و تغییرات بر روی برندهای معروف، برند جدیدتان را خلق کنید. چرا که نه تنها موجب بروز مسائل حقوقی می‌گردد، بلکه هر گونه تبلیغات و هزینه‌های مرتبط، نتیجه معکوس به همراه خواهد داشت.

 

۱۳- تحقیق روی سابقه نام انتخابی

 

حتی بهترین نام‌ها، وقتی که توسط شخص دیگری مورد استفاده قرارگرفته باشد، بی‌ارزش خواهد بود. استفاده از پایگاه‌های اطلاعاتی ومنابع رسمی به منظور حصول اطمینان از چنین موضوعی ضروری است.

خصوصا در مورد دامنه این نکته را حتما رعایت کنید. چون سوابق یک دامنه بد در گوگل، زمان، انرژی و هزینه زیادی برای شما در بر خواهد داشت. در دوره آنلاین کسب و کار اینترنتی پولساز در این موارد توضیحات زیادی دادم.

 

۱۴- از بازی با کلمات بپزهیرید

 

استفاده از استراتژی بازی با کلمات می‎تواند منجر به این شود که مشتریان به سختی شما را به یاد بیاورند و پیدایتان کنند. انتخاب اسامی با مزه ممکن در برندسازی، نتیجه معکوس داشته باشد. از نام‌های منفی خودداری کنید. نام شما باید در افراد اشتیاق ایجاد کند.

 

۱۵- فرا منطقه ای فکر کنید

 

شرکت‌های کوچک زیادی به صورت منطقه‌ای فعالیت می‌کنند. این بدان معنا نیست که اسم شرکت شما هم بایستی برمبنای محدوده جغرافیایی شما باشد. اگر شما برای مشتریانی در بازار محلی فعالیت می‌کنید، آنها این را به خوبی می‌دانند و شما را می شناسند. اضافه کردن نام منطقه به کسب و کارتان فقط تاکید می‌کند که شما نیز به لیست بلند بالای سایر شرکت‌های محلی با اسامی مشابه اضافه شده‌اید.

بزرگ‌تر بیاندیشید!

به این بیندیشید که ممکن است در آینده برند شما توسعه یافته و قصد صادر نمودن کالا و خدمات خود را به کشورهای دیگر داشته باشید. این نکته را به یاد داشته باشید که تلفظ برخی حروف و کلمات در زبان‌های دیگر امکان پذیر نبوده و یا با مشکل همراه است. به عنوان مثال حروف ق و خ در زبان انگلیسی و حروف گ، چ، پ و ژ در زبان عربی.

گام فراتر این است که تا آنجا که ممکن است سعی کنید نام منتخب شما تداعی کننده مفاهیم نامناسب در سایر زبانها نبوده و همچنین توسعه برند شما در بازار هدف با مشکل مواجه نگردد.

مقاله مرتبط » کلمات کلیدی با استراتژی برندسازی شما چه رابطه‌ای دارد؟

نمونه بارز این مسئله برای برند نوشیدنی‌های زم زم (Zam Zam ) اتفاق افتاد که با توجه به اینکه این برند تداعی کننده مفهوم خاصی در ذهن مخاطبان محصولات شرکت در کشور عربستان ایجاد می‌نمود از سوی دولت این کشور مجبور به تغییر آن به Zem Zem گردید. و یا برند معروف لبنیات تولید استرالیا که مجبور شد با نام پنیر کیبی، که تغییر یافته واژه اصلی است به بازار کشور ایران وارد شود.

اتفاقاتی از این دست می‌تواند ضربه مهلکی به برندهای شناخته شده وارد آورد که بازسازی برند و یا شناساندن برند جدید ممکن است مستلزم صرف وقت و انرژی بسیار گردد.

 

۱۶- از برندسازی با نام شخصی پرهیز کنید

 

برخی از کارآفرینان تمایل دارند که کسب و کار خود را به نام خودشان ثبت کنند. اگر قرار شود روزی شرکت به فروش برسد، نام شرکتی که به نام موسس آن است برای خریدارن احتمالی آن کمتر جذاب می باشد.

 

۱۷- انتخاب نام کلیشه ای

 

در هنگام انتخاب نام ناخودآگاه فرایند تفکرات به سمت وسوی انتخاب اسامی براساس استعاره می رود. این موضوع هیچ عیبی ندارد البته تا زمانیکه آنقدر استفاه نشده باشد که تکراری و خسته کننده باشد.
در کشور خودمان برندسازی را با پسوندهای: گستر، صنعت، پردازان، فرا و … زیاد مشاهده می‌کنیم.

 

۱۸- ظاهری زیبا و متقارن

 

در برندسازی با انتخاب اسم ببینید نام تجاری شما چگونه در علامت و آرم شرکت یا بیلبوردهای تبلیغاتی نمایان می‌شود. به عنوان مثال نام شرکت Xerox , Volvo ,GoGo که از یک تعادل و توازن برخورداراست و دوستانه و جذاب به نظر می رسند.

 

Web Friendly -19 باشید

 

مشتریان به صورت روزانه با اسامی مختلف نام‌های تجاری شرکت‌ها و تبلیغات مختلف بمباران می‌شوند. دامنه یا آدرس وب سایت شما می بایست همانند نام شرکتتان باشد. از انتخاب دامنه سایت با – (خط تیره) یا دش اجتناب کنید. به خاطر سپردن آدرس سایت حتی بدون خط تیره به اندازه کافی خودش سخت هست.

 

۲۰- آیا نام انتخابی، فقط برای شما معنی و مفهوم دارد؟

 

نام تجاری که معنای پنهان یا شخصی داشته باشد نمی‌تواند تداعی کننده چیزی در مورد برند شرکت شما باشد. شما همیشه برای ارایه توضیحات اضافی در مورد برندتان، حضور ندارید.

 

۲۱- عجله نکنید

 

برای برندسازی با انتخاب اسم مناسب عجله نکنید. چند روزی نام‌های انتخابی را کنار گذاشته و دوباره به آن‌ها سر بزنید.

پیشنهاد می‌کنم لیست اسامی را برای یک یا دو روز کنار بگذارید. سپس مجددا آنها را بررسی کنید. ممکن است بعد از چند روز احساس متفاوتی نسبت به اسمی که قبلا دوستش داشتید پیدا کنید. و یا حتی ممکن است با نگاه کردن به لیست، اسامی جدید و کاملتری به ذهنتان برسد.

 

۲۲- مطمئن شوید دوستش دارید

 

فرایند برندسازی با انتخاب اسم مناسب، می‌تواند به راحتی تبدیل به یک دردسر بزرگ شود.

مدیر عامل شرکت Kingdom Ridge می گوید: او و شریک تجاری اش صدها ساعت برای بررسی و فکر کردن در مورد نام شرکت خود سپری کردند. آن ها در میان لیستی از نام خدایان یونانی، کوه‌ها، مکان‌های جغرافیا و …جستجو کردند و نهایتا هم به نتیجه نرسیدند.

Chris تصمیم گرفت که یک نام شناخته شده را انتخاب کند. خیابانی که او در آن زندگی می کرد Kingdom Ridge . او می گوید حالا هر زمانی که نام شرکت خود را می شنود هیجان زده می‌شود.

مقاله مرتبط » ساخت یک برند موفق

 

۲۳- قانون را فراموش نکنید

 

برای برندسازی، اسامی انتخابی باید فارسی باشد، لاتین نباشد، با شئونات انقلاب اسلامی ایران منافات نداشته باشد. تکراری نباشد. بدین منظور به سایت www.ilenc.ir مراجعه کنید. از اعداد به صورت ریاضی آن استفاده نشود. از عناوین ایثارگران، شاهد و امثالهم استفاده نشود. از عنوان‌های شعرا، دانشمندان و کاشفان در عصر حاضر استفاده نشود.

برای مثال چند سال پیش، برند آب معدنی سورپرایز به دلیل استفاده از واژه بیگانه، از سوی مراجع برای تعویض نام تجاری، تحت فشار قرار گرفت.

 

۲۴- انتخاب نام اشتباه و اصرار بر عدم تعویض آن

 

بسیاری از صاحبان کسب وکار می‌دانند که اسم شرکت‌شان مشکل دارد. ولی امید دارند که به نحوه معجزه آسایی این مشکل خود به خود حل شود. برای برندسازی با انتخاب اسم باید یک نام مناسب را در همان ابتدا انتخاب کنید. انتخاب یک نام مناسب در آغاز بسیار آسان‌تر از تغییر نام در سال‌های آینده خواهد بود.

نتیجه:

در این مقاله من به ۲۴ نکته مهم برندسازی با انتخاب اسم مناسب اشاره کردم. در واقع برندسازی با انتخاب اسم مناسب آغاز می‌شود. یک اسم مناسب و نام تجاری، می‌تواند شرکت شما را به اوج ببرد و از طرفی یک نام اشتباه نیز می‌تواند شرکت را به قعر بکشاند. اسم شرکت باید انتقال دهنده تجربه ، ارزش ، وجه تمایز محصولات و خدمات باشد.

 

مطالب مرتبط و مکمل:

۳۵ نکته مهم برای شروع کسب و کار

۱۰ ایده کسب و کار اینترنتی برای علاقمندان به کارآفرینی اینترنتی

۸ ایده کارآفرینی دیجیتالی با سرمایه کم

مطالب مرتبط

18 دیدگاه

 1. با سلام دوستان برای پیدا کردن نام دامنه مناسب میتونند از سرویس “اسم یار” که موتور فارسی پیشنهاد دهنده نام دامنه هست استفاده کنن:
  http://www.esmyar.ir

 2. سلام ،
  یه شرکت درزمینه طراحی و مونتاژ آسانسور و سرویس دهی میخام تاسیس کنم ، نمیدونم چه اسمی بزارم که دو روز دیگه برای گرفتن کارت بازرگانی که انگلیسی باید باشه به مشکل نخورم یا جهت ثبت برند خوب باشه ممنون میشم راهنماییم کنید ، چون اکثرا اسم شرکت های همکاران از آسمان و فراز و افق و آسانبر آرمان استفاده شده یا از ایامی شهرها یا کوروش و امثال اینها

 3. سلام ممنوند از مقالتون
  یک فروشگاه ظروف ملزومات آشپزخانه و اجناس تزیینی منزل چه نامی پیشنهاد میکنید
  خ پیروزی منطقه متوسط خودم به چند اسم رسیده ام ولی نظر شما به عنوان کارشناس مهمست
  ابتدایش عنوان گالری بگذارم یا نه ممنون

 4. سلام منصوری هستم میخوام با همکاری شما کانال تلگرام و فعللیا اینستا راه بندازم برای پست گذاری و فعالیت و تبلیغات

 5. سلام من برای کار دی جی اسم دی جی سون۷ را انتخاب کردم بعد که در کنارش کار ورزش کودکان انجام میدادم یه سبک زدم و چون ترکیبی از هفت ورزش بود نوشتم بازی و ورزش کودکان سبک سون اسپرت . الان در حال حاضر مربی رشته بازی و ورزش کودکانم و هم جشن به سبک بازی برگزار میکنم و منا به عمومحمد بیشتر میشناسند ولی چون یه عمومحمد دیگه توی سهر هست که کارشم خوب نیس مجبور شدم در تبلیغاتم عنوان کنم با اجرای عمومحمد مداحی و فامیل خودم را بزارم کنارش الان میخواستم یه لگو درست کنم ولی نمیدونم چه اسمی را اوکی کنم برای زمینه ی بازی و ورزش کودکان و برگزاری جشن بازی .
  میخوام یه باشگاه کودک بزنم و اسم بزارم
  نظرم اینه یه اسم مشترک داشته باشه همه ی اینا که نخوام برای هر کدوم جدا اسم بزارم .
  الان گیج شدم میشه راهنماییم کنید ؟؟؟
  درحال حاضر پیج اینستا و تلگرامم به دلیل محدودیت از عدد۷ استفاده کردم
  @seven7sport7

  1. سلام دوست عزیز
   بهترین راه اینه یک برند خلق کنید و تمام فعالیت های خود را در قالب آن گسترش دهید.

 6. واقعا سخته اسم انتخاب کردن .من واسه سایت و فروشگاهم یدونه انتخاب کردم و الان همه عادت کردن.فقط نخواستم مثل بقیه باشه.مثلا تو حوزه بدلیجات اکثرا میزارن فلان گالری یا فلان جولری . مثلا میخواستم بزارم گالری پارمیس یا گالری هر اسم دخترونه ای ازش هزار تا بود:/

 7. باسلام و خسته نباشید.ببخشید تفاوت این دوره که رایگانه با دوره ی انلاین کسب و کار اینترنتی پولساز که هزینش ۳۹۰ تومنه چیه؟

 8. سلام
  عالی بود
  جناب قاصدیان من به تازگی میخوام یه کسب و کار کارآفرینی راه بندازم که نامی را که براش انتخاب کردم (گام) می باشد میخواستم نظرتون را در مورد این نام برای کسب و کارم بدونم چون خیلی روش فکر کردم و به این نام رسیدم

  باسپاس

 9. سلام جناب قاصدیان
  اگه یه روز من موفق تر و بزرگتر بشم واقعا این یادم نمیره که اول پشتکار خودم بوده و بعد راهنمایی ها و پادکست ها و مطالب شما . البته خواست خدا بین مرحله اول و دوم قرار داره ….

 10. عالی بود عالی .
  چقدر قوانین داشت اسم انتخاب کردن من نمیدانستم.
  خیلی خوب بود.
  باید همه ی این نکاتو برای همیشه در ذهنم و جایی ذخیره کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا