کارآفرینی

یک ایده کسب و کار پولساز از تفریح و سرگرمی

یک ایده کسب و کار پولساز از تفریح و سرگرمی

باید بگوییم پول درآوردن از این راه چندان هم که فکر می‌کنید کار آسانی نیست. اما غیرممکن هم نیست. افراد بسیای هستند که از فروش محصولات هنری و صنایع‌دستی خود در نمایشگاه‌های محلی و جشنواره میلیون‌ها تومان سود به دست می‌آورند. کارهایی مثل نقاشی، مجسمه‌سازی، معرق‌کاری، کار با فلز و شیشه و جواهرات صنایع‌دستی نیستند که هر کس بتواند آن‌ها را انجام دهد. پس اگر توانایی در این زمینه‌دارید دست‌به‌کار شوید.

یک ایده کسب و کار پولساز
یک ایده کسب و کار پولساز

برای هنرمندانی که در منزل کار می‌کنند فروش کار در گالری‌ها و نمایشگاه‌ها فرصت خوبی است تا با کمترین هزینه مشتریان جدید بیابند. برخی گالری‌ها برای نمایش آثار هنری مبلغی دریافت می‌کنند که این مبلغ در صورت فروش آثار به‌خوبی جبران می‌شود. اما بازهم کسب درآمد خوب از این طریق به این سادگی نیست. شما باید بتوانید با تحقیق، بررسی و برنامه‌ریزی عمل کنید و بتوانید ساعت‌های طولانی بایستید و همچنان لبخند بزنید. همه از پس این کاربر نمی‌آیند. برای این‌که بتوانید موفق شوید باید شخصیت یک فروشنده را داشته باشید.

اگر فکر می‌کنید برای این کار ساخته‌شده‌اید قدم‌های زیر را بردارید:

۱ به نمایشگاه‌ها سر بزنید

این‌که مادر شما در کودکی نقاشی‌هایتان را به یخچال می‌چسبانده دلیل مناسبی برای این نیست که افراد حرفه‌ای کار شمارا خریداری کنند. ابتدا به چند گالری هنری و نمایشگاه سر بزنید و بررسی کنید که آیا کار شما به‌اندازه کافی خوب هست؟ برخی از نمایشگاه‌ها داور دارند، یعنی کار شما پس از داوری به نمایش گذاشته می‌شود؛ اما برخی دیگر برای شرکت همه آزادند.

علاوه بر این اطلاعات خوبی کسب می‌کنید و متوجه می‌شوید که کدام گالری‌ها و نمایشگاه‌ها برای کار شما مناسب هستند. با افراد حرفه‌ای و آشنا باهنر و نمایشگاه‌ها صحبت می‌کنید و می‌توانید از آن‌ها بپرسید بهترین نمایشگاه‌ها کدام ها هستند و به کدام نمایشگاه‌ها نیازی نیست که بروید.

۲ – برنامه‌ریزی کنید

بررسی کنید که معمولاً چه افرادی به نمایشگاه‌ها می‌روند، چه میزان درآمد می‌توانید انتظار داشته باشید و هر نمایشگاهی که در آن شرکت می‌کنید چقدر هزینه دربر دارد. برخی از گالری‌ها هزینه بیشتری برای رزرو از شما می‌گیرند، هزینه‌های ارسال، مواد اولیه و کاتالوگ و پوستر را نیز باید محاسبه کنید. همچنین بسته به این‌که در کدام شهر یا کشور نمایشگاه می‌گذارید ممکن است نیاز به مجوز برای نمایش و فروش آثار داشته باشید. به‌این‌ترتیب می‌توانید نقطه سربه‌سر را تعیین کنید؛ یعنی چه تعداد اثر باید بفروشید تا هزینه‌ها پوشش داده شوند.

۳ از کم شروع کنید

بیشتر هنرمندان شناخته‌شده مشتریان تکراری دارند و مشتریانشان هرسال به نمایشگاه سر می‌زنند و آثار موردنظر خود را خریداری می‌کنند. بااینکه سعی در به دست آوردن شهرت و اعتبار برای خود می‌کنید، قیمت‌های خود را حداقل در نظر بگیرید.

۴ قیمت‌گذاری صحیحی داشته باشید

بااینکه کار ارزان فروختنش ساده‌تر است، باید تعداد بیشتری کار بفروشید تا هزینه‌های خود را پوشش داده و سود کنید. همچنان باید هزینه مواد اولیه را در نظر داشته باشید. برای مثال اگر مواد اولیه برای ساخت مجسمه ۵۰ هزار تومان هزینه داشته است، اگر آن مجسمه را ۱۰۰ هزار تومان بفروشید معادل ۵۰ هزار تومان سود کرده‌اید. اما اگر می‌خواهید قیمت پایین‌تری را در نظر بگیرید تنها از میزان سود خود کم کنید.

۵ تنها کار نکنید

بااینکه شرکت در نمایشگاه‌ها و گالری‌ها می‌توانید هیجان‌انگیز و سودآور باشد، می‌تواند به همان اندازه خسته‌کننده هم باشد. از افراد و دوستان کمک بگیرید تا بدون کاهش سود فرصت کافی برای استراحت خود بیابید.

۶ بهترین آثار خود را به بهترین شکل به نمایش بگذارید

به نحوه ارائه آثار توجه کنید. به‌خصوص اگر اثر هنری شما جواهر و مجسمه است به محل قرارگیری اثر هنری خود توجه کنید که تمیز باشد. نو مناسب در فضا وجود داشته باشد و آثار در بهترین جای ممکن نمایش داده شوند.

۷ لیست ایمیل تهیه کنید

لیستی از ایمیل مشتریان خود تهیه کنید. سعی کنید ترتیبی دهید که افراد برای برنده شدن یکی از آثار شما اطلاعات تماس و یا کارت ویزیت خود را در جدولی بنویسند. به‌این‌ترتیب می‌توانید کارت‌پستال و کارت دعوت مربوط به نمایشگاه‌ها آتی خود را به اطلاع آن‌ها برسانید.

و در آخر مهم ترین نکته این است که زود دلسرد نشوید. اگر در اوایل کار سود چندانی نداشتید و یا حتی هیچ فروشی نداشتید ناامید نشوید و تنها سعی کنید منطقی و اصولی عمل کنید.

بهترین ایده های کار در منزل

بهترین ایده | شبکه ایده پردازان، کارآفرینان و استارت آپ ها

مطالب مرتبط

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا