کارآفرینی

۵ راهکار غلبه بر ترس در کار

بر اساس نوشته ای از رابرت کیوساکی

اگر نوشته‌های من را خوانده باشید اهمیت آموزش مالی را درک کرده‌اید. افزایش هوش مالی شما فقط و فقط از طریق افزایش آموزش مالی امکان‌پذیر است؛ راهی که شما را ثروتمند می‌کند. این مسیر اصلا ساده نیست و آموزش مالی هم بسیار سخت است اما وقتی صحبت از بالا بردن هوش مالی می‌شود دو راه بیشتر وجود ندارد؛ یا در برابر موانع بایستید و مبارزه کنید یا این‌که تسلیم شوید. این که با موانع چطور برخورد کنید کامل روشن می‌کند آیا می‌خواهید ثروتمند شوید یا فقیر.

۵ مانع اصلی وجود دارد که هر فرد در مسیر رسیدن به آزادی مالی ممکن است با آن مواجه شود.

اولین مانع ترس شماست. اما راهکار غلبه بر ترس در کار را باید دانست.

راهکار غلبه بر ترس در کار

۵ راهکار غلبه بر ترس در کار، عبارتند از:

۱- بدانید که ترس وجود دارد

ترس یک حس واقعی است و همه آن را دارند. همه از این که پول‌شان را از دست بدهند می‌ترسند، حتی ثروتمندان. اما مشکل این نیست، مشکل مدیریت ترس است. هیچ کس دوست ندارد بازنده باشد اما خطی که برندگان را از بازندگان جدا می‌کند مواجهه آن‌ها با شکست است. هیچ ثروتمندی را ندیده‌ام که پولش از دست نداده باشد. اما افراد فقیر زیادی را دیده‌ام که حتی یک ریالشان را هم از دست نداده‌اند اما همچنان فقیر مانده‌اند. پدر فقیر من هم شبیه این بود، او هیچ کاری نمی‌کرد و کار در یک حاشیه امن به او کمک کرد هیچ پولی را از دست ندهد اما هیچ وقت پولدار نشد. از سوی دیگر پدر ثروتمند من به من گفت اگر می‌خواهم ثروتمند شوم باید ترسم را بشناسم و بر آن غلبه کنم.

۲- شبیه تگزاسی‌ها فکر کنید

پدر پولدار من می‌گفت تگزاسی‌ها را دوست دارد. در تگزاس همه چیز بزرگ‌تر است. وقتی تگزاسی‌ها برنده شوند، پیروزی‌شان بزرگ است و وقتی بازنده شوند این شکست بزرگ و تماشایی است. هیچ کس دوست ندارد چیزی را از دست بدهد و ما هیچ بازنده خوشحالی را نمی‌شناسیم اما صحبت از نگرش آن‌ها نسبت به خطر کردن، موفقیت و شکست است. آن‌ها بزرگ زندگی می‌کنند و وقتی برنده می‌شوند به آن افتخار می‌کنند و حتی زمانی هم که شکست می‌خورند، به شکستان مغرورند.

۳- از شکست درس بگیرید

فرمول همه برندگان این است که شکست‌ها الهام‌بخش آن‌ها برای برنده شدن است، چون آن‌ها از شکست‌ها درس می‌گیرند. هیچ کس بدون شکست به جایگاه بزرگی نرسیده است. دوچرخه سواران مسابقات قهرمانی اول مجبور بودند یاد بگیرند چطور سوار دوچرخه شوند و بارها با دوچرخه‌هایشان زمین خوردند و هر باربه این فکر کردند که ادامه دهند یا رها کنند. گلف‌بازها هم همین شرایط را داشته‌اند، خدا می‌داند چند تا از توپ‌های آن‌ها هیچ وقت پیدا نشد. تفاوت برنده‌ها و بازنده‌ها این است که آیا آن‌ها شکست را فرصتی برای یادگیری و رشد نگاه کردند یا نه.

۴- بازی برد بکنید

برنده شدن به معنای نترسیدن از بازنده شدن است.اما این که فردی از بازنده شدن نترسد به معنای آن نیست که ترس از شکست خوردن را دوست دارد. بین تنفر از شکست و ترس از شکست تفاوت وجود دارد. افرادی که از شکست می‌ترسند هیچ وقت کاری انجام نمی‌دهند و وقتی انجام می‌دهند تلاش می‌کنند بازنده نباشند تا این‌که برنده و متاسفانه به ندرت برنده می‌شوند. اگر می‌خواهید ثروتمند شوید بازی بازنده شدن نکنید بلکه شروع به بازی برنده شدن کنید.

۵- تمرکز کنید

شاید تعقل مالی این باشد که بین منابع مالی‌تان تعادل ایجاد کنید تا کاری امن داشته باشید.این کاری است که افرادی که تلاش می‌کنند بازنده نباشند، انجام می‌دهند. آن‌هایی که مدام به فکر ایجاد تعادل هستند به هیچ جا نمی‌رسند و در یک نقطه باقی می‌مانند. اگر می‌خواهید پیشرفت کنید این تعادل را به هم بزنید. ادیسون، بیل گیتس و استیو جابز هیچ کدام به فکر تعادل نبودند و فقط تمرکز کردند. حالا وقت آن است که به تمرکز فکر کنید تا تعادل.

برچسب ها

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مقاله مکمل را حتما بخوانید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن