بازاریابی و فروش

۷ قانون طلایی بازاریابی و فروش

بازاریابی و فروش مدرن در کسب‌وکارهای کوچک بسیار حائز اهمیت است. این کسب‌وکارها باید به‌تناسب نوع کار خود در بازاریابی و فروش تغییراتی ایجاد کنند، تا بتوانند اثر ویژه‌ای روی مشتریان خود بگذارند. به خاطر داشته باشیم که مهم‌ترین معضل کسب‌وکارهای امروز آن است که متأسفانه دنیا تغییر کرده و ما تغییر نکرده‌ایم.

7 قانون طلایی بازاریابی و فروش

۷ قانون طلایی بازاریابی و فروش

قانون اول: انتخاب محل کسب‌وکار

یکی از مهم‌ترین عوامل در اثرگذاری بر مشتریان، نقطه‌یابی محل کسب‌وکار است. این‌که روی چه گروهی از مخاطبان می‌خواهید تأثیر بگذارید، در انتخاب محل کسب‌وکار تأثیر به سزایی دارد. به خاطر داشته باشید که همیشه فروشگاه‌های سمت راست یک مرکز تجاری از سمت چپ بازدیدکننده بیشتری دارد. فراموش نکنید که نوع دکوراسیون، چیدمان، بو، نور، صدا و رنگ در این اثرگذاری بر مشتریان حائز اهمیت است. شما برای این موارد چه تدبیری اندیشیده‌اید؟

قانون دوم: انتخاب کارکنان

رابرت کیوساکی در کتاب سازمان‌های قرن ۲۱ تأکید می‌کند که مهم‌ترین مشکل سازمان‌های قرن ۲۱، کارکنان یا منابع انسانی آن است. باید در دو حوزه نحوه جذب و نحوه حفظ کارکنان خط‌کش مناسب‌تری برای اندازه‌گیری داشته باشیم. به قانون سه‌تایی برایان تریسی دقت کنید. کارکنان را فوری جذب نکنید. سه بار مصاحبه استخدام کنید، سه نفر مختلف مصاحبه کنند و…

قانون سوم: هدف‌گذاری درفروش

هر مجموعه موفق برای میزان فروش خود در بازه زمانی سالیانه، ماهیانه و هفتگی باید هدف مشخصی از میزان فروش داشته باشد و کلیه کارکنان فروش نیز باید از اهداف فروش خود در هرماه مطلع باشند. اهداف فروش را روی یک محل مشخص ثبت کنید تا هر فرد بداند هدف چیست و تاکنون چه میزان با اهداف فاصله‌داریم.

قانون چهارم: استفاده از آمار

توصیه می‌شود برای افزایش دقت فرآیندهای مجموعه خود از آمار استفاده شود. بررسی وضعیت میزان فروش در ماه‌ها و سال‌های گذشته، ثبت اطلاعات مشتریان، تهیه فرم‌های ارزیابی رضایت مشتری و هپی‌کال، فرم علت‌های نخریدن و بسیاری فرم‌های دیگر به آنالیز فروش کمک می‌کند. در این راستا به‌عنوان نمونه می‌توان از این فرم‌ها استفاده کرد تا بررسی شود میانگین بیشترین حجم مشتریان در چه رده سنی قرار دارند. اگر جوان هستند برای این گروه تبلیغ کنید، خدمات بدهید، فروشنده جذب کنید و…

قانون پنجم: تبلیغات و روابط عمومی

پولتان را دور نریزید. تبلیغات امروز فقط در شرایطی روی مشتری تأثیر می‌گذارد که مشتریان‌تان در مورد آن با دیگران صحبت کنند. بحث کنند. اطلاع‌رسانی نکنید. بسیاری از مخاطبان شما می‌دانند که چه چیزی می‌فروشید. کاری کنید که متحیر شوند؛ یعنی تبلیغ پارتیزانی. اگر دانش تبلیغات را نمی‌دانید به سمت اقدامات روابط عمومی حرکت کنید. نمایشگاه ترتیب دهید. سخنرانی اجرا کنید.

قانون ششم: ارتباطات

لزوم برقراری ارتباطات مؤثر با مشتریان مبتنی بر بازار ایران بسیار اهمیت دارد. به خاطر داشته باشید که مشتریان در بازار ایران به دو گروه بزرگ تقسیم می‌شوند. مشتریان نوگرا و سنت‌گرا. این‌که شما به کدام گروه از این مشتریان می‌فروشید حتی به سن انتخاب کارکنان شما نیز بستگی دارد. تحقیقات نشان می‌دهد ۸۶درصد شکایات مشتریان از سمت مشتریان سنت‌گراست.

قانون هفتم: یادگیری

فروش در بازار کنونی بدون دانش میسر نیست. افراد موفق در کسب‌وکار آن‌هایی هستند که هرروز نکات جدیدی می‌آموزند، به کار می‌برند و کسب‌وکار خود را ارتقا می‌دهند. بی‌سوادان قرن بیست‌ویک کسانی نیستند که سواد خواندن و نوشتن ندارند بلکه کسانی هستند که بر دانش گذشته خود تأکیددارند. نکته دیگر این‌که هرگز و هرگز خودتان اقدام به آموزش فروشندگان‌تان نکنید. هیچ‌کسی از پدر نصیحت‌کننده لذت نمی‌برد. آموزش باید توسط افراد حرفه‌ای انجام شود.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مقاله مکمل را حتما بخوانید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن