آموزش وردپرس

چیزهایی که وبلاگ نویسان باید بدانند

چیزهایی که وبلاگ نویسان باید بدانند چیست؟

آموزش وردپرس درس پنجم

چیزهایی که وبلاگ نویسان باید بدانند : علاوه بر درک اینکه چگونه نرم افزار خاص وبلاگ نویسی شما کار می کند، مانند وردپرس، برخی از اصطلاحات و مفاهیمی که شما باید بدانید وجود دارد.

چیزهایی که وبلاگ نویسان باید بدانند
چیزهایی که وبلاگ نویسان باید بدانند

چیزهایی که وبلاگ نویسان باید بدانند : بایگانی یا Archives

یک وبلاگ همچنین یک روش خوب برای پیگیری مقالات در یک سایت است. بسیاری از وبلاگ ها یک آرشیو مبتنی بر تاریخ دارند( مانند یک آرشیو سالانه یا ماهانه ). صفحه اول وبلاگ ممکن است یک تقویم از تاریخ مربوط به بایگانی روزانه داشته باشد. بایگانی ها همچنین می توانند براساس دسته بندی هایی باشند که شامل تمام مقالات مربوط به یک دسته خاص است .این در اینجا  متوقف نمی شود، شما همچنین می توانید پست های خود را با نویسنده یا حروف  الفبا بایگانی کنید. امکانات بی پایان هستند. این توانایی برای سازماندهی و ارائه مقالات از چیزهایی تشکیل شده است که باعث می شود وبلاگ نویسی یک ابزار انتشار عمومی شخصی باشد.

 

چیزهایی که وبلاگ نویسان باید بدانند : Feeds

یک  Feed، یک تابع از نرم افزار خاص است که  به “Feedreaders”  ها به طور اتوماتیک برای دسترسی به یک سایت  اجازه می دهد تا محتوای جدید را جستجو کنند و سپس به روز رسانی در مورد محتوای جدید را به سایت دیگری ارسال کنند. این یک روشی را برای کاربران فراهم می کند تا  آخرین و داغ ترین اطلاعات پست شده در وبلاگ سایت های مختلف را نگهداری کنند. برخی از Feed ها  شامل RSS به طور متناوب به عنوان “Rich Site Summary” یا “Really Simple Syndication” تعریف شده اند) فایل های Atom یا RDF. Dave Shea ، نویسنده وبلاگ Mezzoblue که این سایت را طراحی کرده است یک خلاصه جامع از feed ها را نوشته است.

 

چیزهایی که وبلاگ نویسان باید بدانند : Syndication

یک feed یک ماشین قابل خواندن (معمولاً XML) محتوای منتشر شده است که به طور مرتب به روز می شود. بسیاری از وبلاگ ها یک Feed  ( معمولا  RSS اما همچنین احتمالاً RDF و  Atom و غیره … همانطور که در بالا توضیح داده شد). ابزارهایی وجود دارد که خود را “feedreaders” می نامند. آنچه  انجام می دهند این است که آنها بررسی وبلاگ های مشخص شده را نگه میدارند تا ببینند آیا آنها به روز شده اند یا خیر، و موقعی که وبلاگ ها به روز می شوند، آنها یک پست جدید را نشان می دهند، و یک لینک به آنها می دهند، با یک گزیده (یا کل محتوای ) یک پست. هر feed شامل مواردی است که در طول زمان منتشر می شود. هنگام بررسی یک feed، feedreader واقعاً به دنبال موارد جدید است. موارد جدید به صورت خودکار کشف و دانلود می شوند تا شما بتوانید آنها را بخوانید، بنابراین مجبور نیستید همه ی وبلاگ هایی که مورد علاقه شما هستند را بازدید کنید. همه چیزهایی که باید با این feedreaders ها انجام دهید این است که لینک را به RSS feed همه وبلاگ هایی که شما به آنها علاقمند هستید اضافه کنید. هنگامی که هر کدام از وبلاگ ها پست جدید در آن داشته باشند  Feedreader به شما اطلاع خواهد داد. اکثر وبلاگ ها این فیدهای “Syndication” را که برای خوانندگان در دسترس است تا استفاده کنند را دارند.

 

چیزهایی که وبلاگ نویسان باید بدانند : مدیریت نظرات یا  Managing Comments

یکی از ویژگی های هیجان انگیز ابزار وبلاگ نویسی، نظرات است. این ویژگی بسیار تعاملی اجازه می دهد تا کاربران برای پست های مقاله نظر بگذارند، به پست های شما لینک دهند، و اینها به عنوان trackbacks و pingbacks شناخته می شوند. وقتی که نظرات ناخواسته در وبلاگ شما ارسال می شود ما همچنین درباره نحوه اداره کردن و مدیریت نظرات و چگونگی مقابله با روند آزار دهنده در “spam comment” بحث خواهیم کرد.

 

چیزهایی که وبلاگ نویسان باید بدانند : Trackbacks

Trackback ها در ابتدا توسط SixApart ایجاد شد، سازندگان بسته MovableType وبلاگ.  SixApart مقدمه خوبی برای trackbacks دارد:

به طور خلاصه، TrackBack برای ارائه روش اعلان بین وب سایت ها طراحی شده است: این یک روشی برای گفتن شخص A به شخص  B است، این چیزی است که ممکن است شما به آن علاقمند شوید. برای انجام این کار، شخصA یک TrackBack ping به شخص B ارسال می کند.

توضیح بهتر این است:

شخص A چیزی در وبلاگ خود می نویسد.

شخص B می خواهد در وبلاگ شخص  A  نظر بگذارد، اما می خواهد که خوانندگان بببینند که او چه چیزی نوشته است، و بتواند در وبلاگ خودش نظر دهد.

شخص  B در وبلاگ خود پست می گذارد و یک trackback به وبلاگ شخص  A ارسال می کند.

وبلاگ شخص  A  ، trackback را دریافت می کند، و آن را به عنوان یک نظر در پست اصلی نشان می دهد. این نظر شامل یک لینک به پست شخص  B  است.

ایده ای که در اینجا است این است که اشخاص بیشتری به مکالمه معرفی می شوند

( هر دو خوانندگان شخص A و شخص  B  می توانند لینک های پست های دیگران را دنبال کنند ) و اینکه یک سطح اعتبار به نظرات trackback وجود دارد زیرا آنها از وبلاگ دیگر سرچشمه گرفته اند. متاسفانه ، هیچ تایید واقعی بر روی trackback ورودی وجود ندارد و در واقع آنها حتی می توانند جعلی باشند. اکثر trackback ها برای شخص A فقط یک بخش کوچک از آنچه که شخص  B  مجبور است بگوید ارسال می کنند ( یک “excerpt” نامیده می شود) . این به معنای عمل به عنوان یک “teaser”, است. اجازه دادن به شخص  A( و خوانندگان او ) که ببینند شخص B  چه می خواهد بگوید، و همه آنها را تشویق کند تا برای  ادامه خواندن(و احتمالاً نظرات )  روی سایت شخص  B  کلیک کند. Trackback شخص B به وبلاگ شخص  A  به طور کلی با تمام نظرات ارسال می شود. این بدان معنی است که شخص A  می تواند  محتویات trackback را در سرور خود ویرایش کند ، که به این معنی است که کل ایده “authenticity” یا اصالت واقعاً حل نشده است. (نکته: شخص  A می تواند فقط محتویات trackback را در سایت خود ویرایش کند. او نمی تواند  پست  سایت شخص  B را که trackback را ارسال کرده است را ویرایش کند. )

SixApart یک official trackback specification. (یعنی مشخصات trackback رسمی )  منتشر کرده است

ادامه دارد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا