طراحی سایت

چند رسانه ای html

چند رسانه ای html چیست ؟ چه فرمت هایی در چند رسانه ای توسط  html5  پشتیبانی می شوند؟

آموزش رسانه  html  درس اول

چند رسانه ای html : چند رسانه ای در وب شامل صدا، موزیک، ویدئو، فیلم و انیمیشین است.

چند رسانه ای html : چند رسانه ای چیست ؟

چند رسانه ای در فرمت های زیادی وجود دارد. آن می تواند تقریباً هر چیزی باشد که شما می بینید یا می شنوید.

مثال: تصاویر، موزیک، صدا، ویدئو، رکوردها ، فیلم ها، انیمشین ها، و چیزهای دیگر. صفحه وب اغلب شامل عناصر چند رسانه ای از انواع مختلف و فرمت ها می باشد. در این درس شما درباره فرمت های چند رسانه ای مختلف یاد خواهید گرفت.

چند رسانه ای html
چند رسانه ای html

چند رسانه ای html : پشتیبانی مرورگر

اولین مرورگر وب فقط از متن پشتیبانی می کند، در یک فونت و در یک رنگ محدود شده است. بعداً مرورگرها از فونت ها و رنگ های دیگر و حتی تصاویر پشتیبانی کردند.

صدا، ویدئو، و انیمیشین توسط مرور گرهای اصلی به طور متفاوتی مورد استفاده قرار گرفتند. فرمت های مختلف پشتیبانی شدند، و برخی از فرمت ها به برنامه های کمکی اضافی (افزونه) نیاز داشتند تا کار کنند. امیدواریم که در آینده  html5  چند رسانه ای را به شکل آسان تر ارائه دهد.

پشتیبانی مرورگر  html5 را از اینجا ببینید

چند رسانه ای html : فرمت های چند رسانه ای

فرمت های چند رسانه ای ( مثل صدا و ویدئو) در فایل های رسانه ای ذخیره می شوند. رایج ترین روش برای کشف نوع فایل ها، نگاه کردن به فرمت فایل است. فایل های چند رسانه ای دارای فرمت های مختلف هستند مانند :  .swf, .wav, .mp3, .mp4, .mpg, .wmv, and .avi.

چند رسانه ای html : فرمت های ویدئویی معمول

MP4 فرمت جدید و آینده برای ویدیو اینترنتی است.

MP4 توسط YouTube توصیه می شود.

MP4 توسط Flash Players پشتیبانی می شود.

MP4 توسط HTML5 پشتیبانی می شود.

 

فرمت
فایل توضیح
MPEG .mpg
.mpeg
MPEG . توسط Moving Pictures Expert Group توسعه داده شد. اولین فرمت ویدئویی محبوب در وب است. توسط همه مرورگرها استفاده می شود، اما در  html5 پشتیبانی نمی شود(  MP4 را ببینید)
AVI .avi  AVI (Audio Video Interleave) توسط مایکروسافت توسعه داده شد. معمولاً در دوربین های ویدئویی و سخت افزار تلویزیون استفاده می شود. در ویندوز کامپیوتر خیلی خوب نمایش داده می شود ولی در مرورگرهای وب این طور نیست.
WMV .wmv  WMV (Windows Media Video)توسط مایکروسافت توسعه داده شد. معمولا در دوربین های ویدئویی و سخت افزار تلویزیون استفاده می شود. در ویندوز کامپیوتر خیلی خوب نمایش داده می شود ولی در مرورگرهای وب این طور نیست.
QuickTime .mov  QuickTimeتوسط اپل توسعه داده شد. معمولا در دوربین های ویدئویی و سخت افزار تلویزیون استفاده می شود. در کامپیوترهای اپل خیلی خوب کار می کند. اما در مرورگرهای وب این طور نیست. (MP4 را ببینید)
RealVideo .rm
.ram
   RealVideoتوسط Real Media توسعه داده شد تا ویدئو با پهنای باند کم جریان پیدا کند. آن همچنین برای ویدئوی آنلاین و تلویزیون اینترنتی هنوز استفاده می شود. اما در مرورگرهای وب به خوبی کار نمی کند.
Flash .swf
.flv
 Flashتوسط Macromedia توسعه داده شد. اغلب به عناصر اضافه (افزونه) برای شروع به کار در مرورگرهای وب دارد.
Ogg .ogg  Theora Ogg توسط Xiph.Org توسعه داده شد. توسط  html5  پشتیبانی می شود.
WebM .webm  WebMتوسط مرورگرهای مطرح  (Mozilla, Opera, Adobe, and Google) در وب توسعه داده شد. توسط  html5 پشتیبانی می شود.
MPEG-4
or MP4
.mp4  MP4 توسط Moving Pictures Expert Group توسعه داده شد. بر اساس QuickTime . معمولاً در دوربین های ویدئویی جدیدتر و سخت افزار تلویزیون استفاده می شود. توسط مرورگرهای  html5  پشتیبانی می شود. توسط یوتیوپ توصیه شده است.

 

نکته : فقط ویدئو های  MP4, WebM, و  Ogg توسط  html5  پشتیبانی می شوند

چند رسانه ای html : فرمت های صوتی

MP3 جدید ترین فرمت برای موسیقی ضبط شده فشرده است. واژه MP3 مترادف با موسیقی دیجیتالی است. اگر وب سایت شما درباره موسیقی ضبط شده باشد، MP3 انتخاب می شود.

 

فرمت
فایل
توضیح
MIDI .mid
.midi
 MIDI (Musical Instrument Digital Interface). فرمت اصلی برای همه دستگاههای موزیک الکترونیکی synthesizers و کارت های صوتی PC است. فایل های MIDI  شامل صدا نیست، اما digital notes می توانند توسط وسایل الکترونیکی شروع به کار کنند. در کامپیوتر و سخت افزار های موزیک کار می کنند، اما در مرورگرهای وب کار نمی کنند.
RealAudio .rm
.ram
 RealAudio توسط Real Media توسعه داده شد تا اجازه دهد که صدا با پهنای باند کم جریان داشته باشد. در مرورگرهای وب کار نمی کند.
WMA .wma  WMA (Windows Media Audio) توسط مایکروسافت توسعه داده شد. معمولاً در music players ها استفاده می شود. در ویندوز کامپیوتر به خوبی کار می کند، اما در مرورگرهای وب این طور نیست.
AAC .aac   AAC (Advanced Audio Coding) توسط Apple با فرمت پیش فرض iTunes توسعه داده شد. در کامپیوترهای Apple به خوبی کار می کند، اما در مرورگرهای وب به خوبی کار نمی کند.
WAV .wav  WAV توسط IBM و   Microsoft توسعه داده شد. در سیستم عامل های  Windows, Macintosh, و  Linux به خوبی کار می کند. توسط  html5  پشتیبانی می شود.
Ogg .ogg  Oggتوسط موسسه Xiph.Org توسعه داده شد. توسط  html5  پشتیبانی می شود.
MP3 .mp3 فایل های MP3  در حقیقت بخش صوتی فایل های MPEG هستند. MP3  محبوب ترین فرمت پخش موسیقی است. ترکیبی از فشرده سازی خوب (فایل های کوچک) با کیفیت بالا است. توسط همه مرورگرها پشتیبانی می شود.
MP4 .mp4  MP4 یک فرمت ویدئو است، اما همچنین می تواند برای صوت استفاده شود. ویدئوی MP4  فرمت ویدئویی آینده در اینترنت است. این منجربه پشتیبانی خودکار برای MP4  صوتی توسط همه مرورگرها می شود.

 

نکته : فقط فرمت صوتی MP3, WAV,  و  Ogg توسط  html5  استاندارد پشتیبانی می شوند.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا