کارآفرینی

چطور با تغییرات کنار بیاییم؟

در این مقاله به این پرسش پاسخ می‌دهیم که برای رسیدن به موفقیت، چطور با تغییرات کنار بیاییم؟

چطور با تغییرات کنار بیاییم؟ آدم‌ها معمولاً در تلاش هستند تا از وضعیت فعلی زندگی‌شان راضی باشند. همان اصل اینرسی نیوتون! به همین خاطر ممکن است یک تحول بزرگ یک تغییر یا حتی یک جابه‌جایی آخرین چیزی باشد که در زندگی بخواهند. بااین‌حال زندگی همیشه بر وفق مراد نیست و هرآن ممکن است با یک تغییر بزرگ مواجه شوید!! یکی از سخت‌ترین تغییرات ناگزیری که ممکن است در زندگی هرکس اتفاق بیفتد، جابه‌جایی و تغییر مکان است. طبیعتاً هرچقدر مدت طولانی‌تری در یکجا زندگی کرده باشید، سخت‌تر می‌توانید آنجا را ترک کنید.

چطور با تغییرات کنار بیاییم؟

چطور با تغییرات کنار بیاییم
چطور با تغییرات کنار بیاییم

تغییرات گریزناپذیرند. ممکن است همراه خانواده یا دوستان یا به خاطر شغلتان مجبور به جابه‌جایی شوید. فرزند ارشدتان ازدواج کند، مادر دوست صمیمی‌تان فوت کند یا رئیستان وظیفه شغلی جدیدی به شما بدهد. روبرو شدن با این تغییرات می‌تواند سخت باشد.

اما این ۱۰راهکار، که بر اساس تحقیقات روی حوادث استرس‌زا در طول زندگی شکل‌گرفته است، می‌تواند به شما کمک کند که حتی از پس سخت‌ترین آن‌ها برآیید.

فرض اولیه لازم بیشتر استرس‌ها و عبور و مقابله با آن‌ها این است که هیچ تغییری حتماً و ذاتاً دشوار نیست. اتفاق‌های زندگی می‌تواند استرس‌زا باشند یا نه. چون شما آن‌ها را می‌سازید یا با آن‌ها روبه‌رو می‌شوید و این به نگرشتان بستگی دارد و نگرش شما از تجربه‌های قبلی‌تان به‌دست‌آمده است.

فرض دومی که لازم است همیشه به خاطر داشته باشید این است که هزار اتفاق متفاوت ممکن است بیفتد. یکی از درس‌هایی که زندگی به همه ما یاد می‌دهد این است که یک سیب هزارچرخ می‌خورد تا به زمین برسد. در زندگی نیروهای مختلفی وجود دارد که می‌تواند به یک تغییر در زندگی منجر شود. تغییرات زندگی هم ممکن است به خاطر دلایل پیچیده‌ای مثل مسائل اجتماعی و تاریخی باشد و هم می‌تواند دلایل بسیار ساده‌ای داشته باشد. بعضی از آن‌ها قابل پیش‌بینی هستند. مثل فارغ‌التحصیلی از دبیرستان در ۱۸ سالگی و خیلی از آن‌ها هم تصادفی و غیرقابل‌پیش‌بینی هستند. مثل یک توفان سهمناک و سقوط یک درخت بزرگ روی سقف خانه‌تان.

دیدگاه‌های مختلفی نسبت به تغییرات و گذارهای زندگی وجود دارد که خوب است آن‌ها را ببینید و بدانید داشتن دیدگاه‌های مختلف به شما نشان می‌دهد که هیچ‌چیز درباره یک تغییر ذاتاً بد نیست. وقتی تغییری رخ می‌دهد پیامدهای متعددی به دنبال خود دارد، اینکه چه برداشتی از هرکدام از آن‌ها داشته باشید اثر آن‌ها را بر شما تعیین می‌کند.

حتماً در اخبار تلویزیون یا شاید در همسایگی خود، کسانی را دیده‌اید که با تغییرهای پس از یک سانحه مثل توفان، سیل یا آتش‌سوزی روبه‌رو شده‌اند و جان سالم به دربرده‌اند. بیشتر آن‌ها این حوادث را به‌خوبی پشت سر گذاشته‌اند و با آن‌ها کنار آمده‌اند. اگرچه دچار یک حادثه تلخ شده‌اند و به طرز باورنکردنی دارایی‌ها یا حتی عزیزان خود را ازدست‌داده‌اند، اما آمادگی آن‌ رادارند که فراموش کنند و تبعات آن را از بین ببرند.

پیشرفت و کامل شدن در زندگی به توانایی و کنترل و عبور شما از پیچ‌وخم‌های زندگی بستگی دارد. ابتکار شما برای ایجاد راهکار عبور از آن‌ها دائماً در حال امتحان شدن است.

با این ۱۰ راهکار توانایی‌های خود را تقویت کنید و مطمئن باشید توانایی روبرویی با چالش‌ها رادارید.

۱- بپذیرید که تغییرها و گذارها دارای یک جایگاه مخصوص و ویژه در خاطرات زندگی شما هستند.

مثلاً جابه‌جایی و تغییر محل سکونت، یک اتفاق واقعاً بزرگ است و شما برای سال‌ها آن را به خاطر می‌آورید. به‌جای تلاش برای بیرون کردن این اتفاق از ذهن خود و فراموش کردن، به آن احترام بگذارید. این کار یکی از اصل‌های سازمان‌دهی در زندگی است
۲- استرس را یک تهدید نبینید؛ یک چالش ببینید
همان‌طور که خیلی از محققان می‌گویند استرس در ضمیر بیننده است. این یعنی بخش زیادی از آن بستگی به خود شما دارد. ممکن است برای شما اتفاقی بیفتد و به‌جای اینکه تبدیل به یک فرصت پیروزی شود و شمارا قویی‌تر و شجاع‌ترند، ترس شمارا حسابی گیج و دستپاچه کند.

چطور با تغییرات کنار بیاییم؟

۳- قدردان فایده‌های یک تغییر باشید
تحقیقات نشان داده که گیرکردن در عادت‌های زندگی و عدم‌تغییر می‌تواند به رشد شناختی و آگاهی شما آسیب بزند. تغییر در عادت‌های روزمره می‌تواند برای سیستم عصبی راکدتان یک انگیزه بزرگ باشد تا مسیرهای عصبی جدیدی ایجاد کند.

چطور با تغییرات کنار بیاییم؟

۴- به یاد داشته باشید که گذر زمان به‌خوبی اتفاقات گذشته را هدایت کند

وقتی با چالش جدیدی روبرو می‌شوید از دانشی که پیشتر از آن برای غلبه برمشکلات استفاده کرده‌اید، بهره ببرید. این کار به شما قدرت می‌دهد. بله، اینکه آن درخت روی سقف خانه‌تان سقوط کرد، تجربه تلخ و دردناکی بود و مواجهه و عبور از آن کاری سخت‌وگران، اما شما آن را انجام دادید.

چطور با تغییرات کنار بیاییم؟

۵- برای خود یک شبکه حمایتی بسازید

حمایت اجتماعی یکی از کلیدهای مهم موفقیت در مواجهه با تغییر و کنترل و مدیریت آن است. این را محققان در زمینه استرس و مقابله با آن می‌گویند. حتی یک انجمن اینترنتی که اعضای آن تجربه‌های مشابهی با شما دارند، می‌تواند باعث بهبود احساسات شما شود و یک راهکار عملی مناسب است.

چطور با تغییرات کنار بیاییم؟

۶- آماده شوید، آماده شوید، آماد شوید!!!

صحبت از راهکارهای عملی و در دست گرفتن و مرتب کردن چیزها پیش از یک تغییر بزرگ از پیش برنامه‌ریزی‌شده، یکی از بهترین راه‌ها برای تضمین این است که وقتی تغییر رخ می‌دهد، همه‌چیز درست پیش می‌رود، مثلاً وقتی قرار است بازنشسته شوید، برنامه‌ریزی برای حداقل دو سال بعدازآن به شما اجازه می‌دهد، بحران پس از بازنشستگی و از دست دادن وظیفه شغلی را به‌راحتی پشت سربگذارید.
پیدا کردن راه‌حل قبل از رخ دادن تغییر، می‌تواند آسیب‌های جسمی و روانی حاصل از رخداد آن را کم کند.

چطور با تغییرات کنار بیاییم؟

۷- از تحول‌ها به‌عنوان یک فرصت استفاده کنید تا متوجه شوید در زندگی کجا هستید و به کجا می‌روید.

جابه‌جایی و تغییر مکان فقط جنبه فیزیکی ندارد. در اکثر مواقع آن‌ها جنبه احساسی و عاطفی هم دارند. هر بار که جابه‌جا می‌شوید، مسائلی که به آن‌ها پرداخته‌اید و روی آن‌ها کارکرده‌اید، ممکن است همراه خود ببرید یا مجبور شوید آن‌ها را رها کنید. بسیاری از آن‌ها ارزش و معنای خاصی برایتان دارند، مثلاً مدادی که در یک سفر خانوادگی در کودکی همراه خود داشته‌اید را در کشوی‌تان پیدا می‌کنید و یا اینکه تصمیم می‌گیرید آن را رها کنید برای لحظاتی خاطرات خوشایندی برایتان زنده می‌شوند و احساس تعلق‌خاطر می‌کنید.

چطور با تغییرات کنار بیاییم؟

۸- برجنبه مثبت تغییرات تمرکز کنید

مثلاً جابه‌جایی شما ممکن است به این دلیل باشد که به‌جای کوچک‌تری نیاز دارید یا از پس هزینه‌های محل سکونت فعلی خود برنمی‌آیید. البته که شما ترجیح می‌دهید همان‌جایی که هستید بمانید، ولی حالا که مجبور به جابه‌جایی هستید، چرا به نکته‌های مثبتش فکر نکنید؟ یک جای کوچک‌تر باعث می‌شود مجبور شوید وسایل اضافی‌تان را دور بریزید و با خود نبرید یا در یک محله جدید با آدم‌های جدید، روابط جدیدی شکل دهید. برای هر تغییر به دنبال نشانه‌های امیدوارکننده بگردید. این‌طوری خیلی احساس بهتری خواهید داشت.

چطور با تغییرات کنار بیاییم؟

۹- از الگوهای الهام‌بخش برای عبور از مرحله تغییر استفاده کنید

آدم‌هایی را پیدا کنید که بتوانند الهام‌بخش شما باشند تا بهتر بتوانید در یک چالش سکان زندگی‌تان را به دست بگیرید. حتماً در اخبار بازماندگان یک حادثه را دیده‌اید که توانسته‌اند از بحران عبور و باور و خوش‌بینی خود را ترمیم و حفظ کنند. این افراد می‌توانند به شما اطمینان بدهند که عبور از سخت‌ترین بحران‌ها ممکن است و انسان می‌تواند خود را حتی با پراسترس‌ترین شرایط زندگی وفق دهد.

چطور با تغییرات کنار بیاییم؟

۱۰- درک کنید که تغییر لازمه و طبیعت زندگی است

بدون تغییر و تحول زندگی ما راکد و واقعاً خسته‌کننده خواهد بود. ممکن است شما به دنبال تغییر نباشید. اما وقتی او به دنبال شما می‌گردد این باور قلبی را داشته باشید که این تحول برای زندگی شما لازم است. زندگی هیچ‌کس تا ابد بدون تغییر و تحول نمی‌ماند. آدم‌ها وارد زندگی شما می‌شوند و می‌روند، ثروت و جایگاه‌ها و پست‌های مختلف هم. هیچ‌کس بدون تغییر و تحول زندگی نکرده است. پس وقتی اتفاق افتاد با آن نجنگید!!

چطور با تغییرات کنار بیاییم؟

دانلود pdf این مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا