آموزش وردپرس

پنج اشتباه در بهینه‌سازی سایت وردپرس

پنج اشتباه در بهینه‌سازی سایت وردپرس که نباید مرتکب شوید!!

آیا صاحب یک سایت وردپرسی هستید؟ آیا استفاده از اشتباه‌تان در وردپرس باعث شده که در رتبه‌بندی گوگل وضعیت مناسبی نداشته باشید؟ مطالب‌تان را به درستی بهینه‌سازی می‌کنید؟ آیا تنظیمات وردپرس‌تان مطلوب است؟

ممکن است وب‌سایت وردپرس شما به درستی راه‌اندازی نشده باشد تا به شما این امکان را بدهد که از گوگل بیشترین میزان ترافیک را دریافت کنید با درنظر گفتن نکته‌هایی درباره بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جست‌وجو (Seo) در وردپرس، می‌توانید ترافیک سایت‌تان را بهبود ببخشید.

 

بهینه‌سازی سایت وردپرس
بهینه‌سازی سایت وردپرس

پنج اشتباه در بهینه‌سازی سایت وردپرس:

۱- استفاده نکردن از کلمات کلیدی در آدرس صفحه

گوگل مایل است که کلمات کلیدی شما را هرچه که باشد ببیند، پس باید حتماً در میان نام و آدرس صفحه‌تان این کلمات را هم بگنجانید. البته این کار اجباری نیست اما از نظر گوگل، درنظر گرفتن کلمه‌های کلیدی درمیان نام صفحه امتیاز مثبتی برای سایت شما به شمار می‌آید .

این مثال را نگاه کنید :

www.example.com/?p=132

این آدرس صفحه تقریباً یک فاجعه است. چون نه به موتورهای جست‌وجو کمک می‌کند که از طریق آن تیتر مطلب را تشخیص دهند، نه از دید کاربرهایی که عادت دارند از طریق URL محتوای موجود را متوجه شوند کمک خواهد کرد. نسخه بهینه شده این آدرس می‌تواند به صورت زیر تعریف شود :

www.example.com/wordpress-seo-tips

اقدام : قسمت پیوندهای یکتا در تنظمیات وردپرس را چک کنید. اگر سایت‌تان جدید است و هنوز راه‌اندازی نشده بهتر است مقادیر این بخش را تغییر بدهید تا در آدرس‌تان با انبوهی از ارقام مواجه نشوید.

بهینه‌سازی سایت وردپرس

۲- استفاده نکردن از پلاگین‌های حرفه‌ای وردپرس SEO

تعداد بسیار زیادی از پلاگین وردپرسی وجود دارند که به شما در بهینه‌سازی محتوای سایت کمک می‌کنند و این مهم است که از آنها در سایت‌تان بهره بگیرید.

می‌توانید از پلاگین YOAST SEO یا All in One SEO یا Premium SEO Pack یا هرمدل دیگری استفاده کنید اما بالاخره باید یک‌به‌یک را نصب کرده باشید.

درحال‌حاضر من YOAST SEO را پیشنهاد می‌دهم. این پلاگین در دو نسخه رایگان و تجاری عرضه شده است که البته نسخه رایگان می‌تواند نیازهای شما را برآورده کند.

هنگام ساختن یک مطلب جدید «کلمات کلیدی» را مشخص می‌کنید. برای بالا بردن رتبه‌تان به این دسته از کلمات کلیدی نیاز دارید.

هنگامی‌که درحال نوشتن مطلب‌تان هستید، این پلاگین محتویات آن را تجزیه‌وتحلیلی می‌کند تا درست بهینه‌شدن آن اطمینان حاصل کند. سپس به شما خواهد گفت که چه بخش‌هایی نیاز به ویرایش دارند.

این پلاگین به شما این اجازه را می‌دهد تا یک کلمه‌کلیدی اصلی یا در اصطلاح Focus Keyword جهت بالا بردن رتبه را تعیین کنید. علاوه براین، نکاتی را برای بهینه‌سازی محتوایتان به شما ارائه می‌دهد.

در این پلاگین آیتم‌های سبز، نکات خوب و قرمزها مسائلی هستند که باید برطرفشان کنید. حتی اگر شما با ماهیت SEO آشنایی نداشته باشید، این پلاگین‌ها کمک قابل توجهی به شما می‌کند و با راهنمایی خوبی که می‌کند می‌توانید به راحتی محتوای خود را برای موتورهای جست‌وجو بهینه کنید.

بهینه‌سازی سایت وردپرس

۳- نبود نقشه سایت با فرمت XML

نقشه سایت XML مانند فهرست محتویات یک کتاب می‌ماند. این آیتم، صفحات سایت شما را مشخص کرده و به گوگل اطلاع می‌دهد که این محتویات ممکن است هرچندوقت یک‌بار تغییر یابد. اگر سایت شما نقشه سایت XML نداشته باشد، گوگل بالاخره راه خودش را به سایت شما باز کرده و شروع به ایندکس‌سازی صفحات سایت می‌کند. اما ممکن است یک‌سری‌چیزها را از قلم بیندازد.

 

 

مثلا تصور کنید صفحه‌ای در سایت‌تان دارید که از هیچ صفحه‌ی دیگری به آن لینک داده نمی‌شود. این صحفه‌ای است که احتمالاً از دید گوگل پنهان می‌ماند. اگر یک نقشه سایت XML بسازید، آن وقت تمامی صفحات موجود روی وب‌سایت‌تان که می‌خواهید شاخص‌گذاری در آن لحاظ می‌شود.

همچنین به گوگل اطلاع می‌دهد که مثلاً هرچندوقت یکبار این صفحه را دوباره شاخص‌گذاری کند.

در واقع نقشه‌های سایت کار را برای خزنده‌های موتورهای جست‌وجو آسان می‌کند تا به راحتی بتوانند بین محتوای سایت شما حرکت کنند.

یکی از مزایایی که نقشه‌های سایت دارند جداسازی نوع محتواست. مثلاً اگر محتوایی بصورت ویدئویی داشته باشید به راحتی می‌توانید ویدئوها را به صورت کاملاً جدا از بخش‌های محتوایی دیگر جدا کنید تا موتورهای جست‌وجو برای ایندکس کردن این نوع محتوا کار سختی درپیش نداشته باشند.

بهینه‌سازی سایت وردپرس

۴- اگر پلاگین YOAST SEO را نصب کرده باشید از بخش نقشه سایت می‌توانید آنرا مدیریت کنید.

لینک ندادن بین پست‌ها

بهینه‌سازی صفحه شما تنها بخشی از seo است. قسمت مهم بعدی آن ایجاد لینک برای محتویات است. وقتی پستی را در وبلاگ‌تان می‌نویسید باید با مراجعه به گوگل، محتویات مرتبط به این پست را در سایت خودتان پیدا کنید. سپس به این صفحات رفته و لینک پست جدیدتان را در آنها اضافه کنید.

در واقع وقتی مطلبی به موضوعی اشاره می‌کنید که از قبل مقاله دیگری در ارتباط با آن موضوع دارید حتماً آن را به مقاله موردنظر لینک دهید . این کار باعث می‌شود اهمیت آن مقاله یا محتوا از دید گوگل بیشتر شود و در ایندکس موقعیت بهتری بگیرد.

جلوگیری نکردن از ایندکس صفحاتی که نباید ایندکس شوند.

خوب است که سایت‌تان را تمیز و مرتب نگه دارید. یک‌سری صفحات هستند که نباید ایندکس شوند. به عنوان مثال، وقتی کسی مشترک ایمیل سایت می‌شود، ما آنها را به صفحه «تشکر» هدایت می‌کنیم. دلیلی ندارد که این صفحه را ایندکس کنیم چون عملاً هیچ ارزشی برای کاربر ندارد.

اقدام : اگر صفحه‌ای در سایت دارید که ارزش خاصی برای کاربر در نتایج جست‌وجوی گوگل ندارد، پس بهتر است آن را ایندکس نکنید. برای این کار می‌توانید از پلاگین YOAST کمک بگیرید. در واقع در این پلاگین شما می‌توانید مشخص کنید که چه صفحاتی در گوگل با موتورهای جست‌وجوگر دیگر ایندکس نشوند.

بهینه‌سازی سایت وردپرس

۵- فراموش کردن بهینه‌سازی محلی با لوکال‌سئو

یکی از مواردی که می‌تواند به هرچه بهتر شدن ایندکس شما در گوگل کمک کند، بهینه‌سازی محلی است. در واقع بهینه‌سازی محلی باعث می‌شود که آدرس سایت شما از طریق آدرس کسب‌وکارتان یافت شود. البته یکی از بهترین گزینه‌ها که GOOGLE BUSINESS است برای کاربران ایرانی مسدود شده است. اما شما می‌توانید با معرفی کسب‌وکارتان به نقشه گوگل تاحدودی از این امکان استفاده کنید.

همچنین با نصب پلاگین‌های لوکال سئو می‌توانید به بهبود برخی از تگ‌های دیگر در سایت‌تان کمک کنید. در واقع با استفاده از این پلاگین‌ها برخی از قسمت‌های سایت‌تان را با schemaها نشانه‌گذاری می‌کنید تا برای خزنده‌های موتورهای جست‌وجو کار را آسان کنید. صحبت در مورد schemaها به تنهایی چند مقاله می‌طلبد اما با کمی جست‌وجو می‌توانید آشنایی کلی نسبت به آنها پیدا کنید.

در فرآیند بهینه‌سازی سایت تمام تلاش ما این است که به موتورهای جست‌وجو بفهمانیم که مطالب و محتوای ما ارزشمند است و می‌بایست برای دسترسی هرچه سریع‌تر به این محتوا کار را برای خزنده‌های این موتورها کاملاً هموار کنیم. بهینه‌سازی سایت وردپرس نکات و موارد بسیاری را شامل می‌شود اما نکاتی که در این مقاله به مختصر توضیح دادم نکات بسیار مهمی است که انجام ندادن‌شان جزو اشتباهات یک سئوکار تلقی می‌شود.

در مقاله‌های بعدی به نکات کلیدی‌تری در ارتباط با بهینه‌سازی سایت اشاره خواهم کرد. اگر به مباحث تخصصی‌تر سئو علاقه‌مند هستید و می‌خواهید سایت‌تان در رتبه‌های بالای موتورهای جست‌وجو قرار بگیرد می‌توانید از مطالبی که در بخش آکادمی سایت behtarinideh.com است استفاده کنید.

دانلود pdf این مقاله

مطالب مرتبط

4 دیدگاه

 1. سلام نظرات و پیشنهادات شما عالیه…ولی متاسفانه یه واژه ای هست به اسم ترس که نمیزاره کار رو انجام بدیم…واقعیت جناب قاصدیان من ترسیدم..ترس از شکست خوردن…واسه همین نتونستم کاری بکنم.با اینکه میدونم ایده ی هیجانی و پولسازی دارم.

  1. دوست عزیزم جناب آقاپور
   ترس فراتر از یک واژه است که تمام افراد دنیا با آن سروکار دارند. ترس از شکست، ترس از دیر شروع کردن، ترس از کمبود سرمایه، ترس از سختی کار و …
   شما فقط دو راه دارید یا به شرایط کنونی زندگی خود قانع باشید و ادامه دهید یا اینکه برای همیشه ترس هایتان را کناز بگذارید و شروع کنید.
   پیشنهاد می کنم کتاب صوتی تحول بزرگ را دانلود کنید تا راهکارهای عملی مبارزه با ترس را فرا بگیرید.
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا