آموزش وردپرس

واژه نامه وردپرس

  واژه نامه وردپرس دارای اصطلاحات و لغات وردپرس می باشد.

واژه نامه وردپرس : این مقاله برای تعریف واژه های مختلف ارائه گردیده است، که فقط مختص وردپرس می باشد ، که کاربران ممکن است با آنها آشنا نباشند.

طرز استفاده از واژه نامه وردپرس : واژه نامه وردپرس به صورت یکجا نوشته نمی شود. این کار با این هدف است که خوانندگان عزیز هر بار لغات و اصطلاحات را از اول تا انتهای لغت جدید بخوانند و مرور کنند. تا کم کم در حافظه طولانی مدت دوستان جای بگیرد.

 

واژه نامه وردپرس
واژه نامه وردپرس

واژه نامه وردپرس : بخش اول

Absolute Path

همچنین به full path هم شناخته می شود.

یعنی : مسیر کامل

مکان کامل از یک فایل یا دایرکتوری در یک سیستم فایل کامپیوتری. یک مسیر مطلق یا کامل در دایرکتوری ریشه (یا درایو) شروع می شود. و تا سلسله مراتب دایرکتوری ادامه می یابد. تا زمانی که فایل یا دایرکتوری خاص به آن دسترسی پیدا شود. این در مقایسه با یک مسیر نسبی است که در دایرکتوری ریشه شروع نمی شود.

شیوه مسیرهای مطلق متفاوت توسط سیستم عامل متفاوت است. در مایکروسافت ویندوز، آنها با یک قلم درایو شروع می شوند و از بک اسلش برای جدا کردن نام دایرکتوری استفاده می کنند (البته ممکن است استفاده از slash های جلو نیز استفاده شود(. مسیرهای مطلق در macOS   و Linux فاقد حروف درایو هستند و از یک slash جلو به عنوان جداکننده دایرکتوری استفاده می شود.

برای مثال :

  • Windows: C:\Users\Matt\www\blog\images\icecream.jpg
  • macOS: /Users/Matt/www/blog/images/icecream.jpg
  • Linux: /home/Matt/www/blog/images/icecream.jpg

برای پیدا کردن مسیر سیستم فایل مطلق دایرکتوری شامل یک صفحه وب، کد زیر را به یک فایل متنی جدید کپی کنید. فایل را به عنوان path.php ذخیره کنید. ( در نتیجه یک صفحه وب ساده  PHP  را ایجاد کنید). و آن فایل را به وب سرور خود انتقال دهید. سپس مرورگر وب خود را به آدرس URL آن فایل هدایت کنید.

(e.g. http://www.example.com/path.php).

php?>

;()echo getcwd

<?

Absolute URI

همچنین به عنوان full URI  هم  شناخته می شود

یک URI شامل location کاملی از یک منبع است( در مقابل یک relative URI) برای مثال :

  • http://www.example.com/blog/images/icecream.jpg

ftp://ftp.example.com/users/h/harriet/www

Action

Action در وردپرس عمل یک تابع  php  است که در نقاط خاصی در طول هسته وردپرس اجرا می شود. توسعه دهندگان می توانند یک Action سفارشی با استفاده از Action API برای اضافه کردن یا حذف کد از یک Action ایجاد شده با مشخص کردن هر Hook موجود ایجاد کنند. این فرآیند “hooking” نامیده می شود.

برای مثال: یک توسعه دهنده ممکن است بخواهد یک کد را به فوتر یک قالب اضافه کند. این را می توان با  نوشتن یک تابع جدید انجام داد، سپس Hooking در wp_footer Action است.

Actions سفارشی از Filter های سفارشی متفاوت است زیرا Action های سفارشی به شما اجازه می دهد تا کدی را از Action های ایجاد شده اضافه یا حذف کنید.

در حالی که  Filter های سفارشی به شما اجازه می دهند تا اطلاعات خاصی را  که در Action های ایجاد شده پیدا می کنید جایگزین کنید ( مثل یک متغیر)

Admin Bar

منطقه ای از صفحه نمایش فقط بالای سایت شما به شما امکان دسترسی سریع به ویژگی هایی مانند اضافه کردن یک پست جدید یا ویرایش پروفایل شما را می دهد. این در صورتی قابل مشاهده است که وارد سیستم شوید.

AJAX

AJAX یک تکنیک است که از صفحات وب استفاده می کند تا سرور پردازش خاصی را بدون بارگذاری مجدد صفحه وب انجام دهد. به عنوان مثال، هنگامی که نظر خود را در یک وبلاگ WordPress تایید می کنید، WordPress از AJAX برای تغییر وضعیت نظر استفاده می کند و تغییر را بدون نیاز به بارگیری مجدد نظرات روی صفحه نمایش مشاهده می کنید.

Apache

Apache  مخفف کلمه Apache HTTP Server Project, می باشد. یک نرم افزار ، وب سرور HTTP قوی، تجاری، دارای ویژگی، وبطور  آزادانه موجود در دسترس است که توسط بنیاد نرم افزار آپاچی تولید شده است. این وب سرور رایج ترین وب سرور  در اینترنت است و در بسیاری از سیستم عامل ها مانند ویندوز، یونیکس / لینوکس و Mac OS X در دسترس است. آپاچی به عنوان یک پایگاه عالی برای انتشار سایت های وردپرس کار می کند.

API

API مخفف کلمه Application Programming Interface می باشد. مجموعه ای از تعاریف فرعی، پروتکل ها و ابزارهای ساخت نرم افزار کاربردی است. به طور کلی، این مجموعه ای از روش های تعریف شده میان ارتباطات بین اجزای نرم افزاری مختلف است. یک API خوب باعث می شود برنامه های کامپیوتری را با ارائه تمامی بلوک های ساختمان که برنامه نویس آن ها را با هم ترکیب می کند، ساده تر کند. یک API ممکن است برای یک سیستم مبتنی بر وب، سیستم عامل، سیستم پایگاه داده، سخت افزار کامپیوتر یا کتابخانه نرم افزاری باشد. مشخصات API می تواند فرم های زیادی داشته باشد، اما اغلب شامل مشخصات برای روال ها، ساختارهای داده، کلاس های شی، متغیرها و یا تماس های از راه دور است.

POSIX، API مایکروسافت ویندوز، C ++ Standard Template Library و API های جاوا، نمونه هایی از اشکال مختلف API هستند. مستندات برای API معمولاً برای تسهیل استفاده ارائه می شود.

Array

  یک آرایه یکی از ساختارهای اساسی اطلاعات (داده ) در برنامه نویسی کامپیوتر است. آرایه حاوی یک لیست (یا بردار) از اقلام مانند مقادیر عددی یا رشته است.آرایه ها  به برنامه نویسان اجازه می دهد که به صورت تصادفی به داده ها دسترسی پیدا کنند.داده ها را می توان در آرایه های یک بعدی یا چند بعدی ذخیره کرد.

یک آرایه ی یک بعد هفت عنصر می تواند باشد:

105200545310213405

یک نمونه از آرایه دو بعدی را در زیر مشاهده می کنید:

105200545310213405
1521014513223134512
501500499488552751952

ASCII

ASCII(تلفظ می شود “ask ee”)یک مجموعه کاراکتر استاندارد اما حاوی فقط حروف انگلیسی، اعداد، چند علامت معمول و نشانه های علامت گذاری مشترک انگلیسی است. محتوای وردپرس به ASCII محدود نیست، اما میتواند شامل هر کاراکتر یونیکد باشد.ASCII مخفف کلمه American Standard Code for Information Interchange می باشد یعنی کد استاندارد آمریکا برای تبادل اطلاعات.

Atom

یک فرمت برای محتوای سایت های خبری می باشد که توسط برنامه Atom-aware قابل مشاهده است، که خوانندگان خبر نامیده می شود.

Autosave

هنگامی که شما در حال نوشتن یا ویرایش پست ها و صفحات خود هستید، تغییراتی که ایجاد می کنید به صورت خودکار هر 2 دقیقه ذخیره می شود. در گوشه پایین سمت راست ویرایشگر، اطلاعیه ای از آخرین ورودی آخرین بار در پایگاه داده را مشاهده خواهید کرد. Autosave به صورت خودکار برای همه پست ها و صفحات فعال می شود. فقط یک ذخیره خودکار برای هر پست / صفحه وجود دارد. هر ذخیره خودکار جدید، ذخیره خودکار قبلی را در پایگاه داده بازنویسی می کند.

Avatar

یک avatar یک عکس یا تصویر گرافیکی است که یک کاربر را نشان می دهد.

واژه نامه وردپرس
واژه نامه وردپرس

واژه نامه وردپرس : بخش دوم

Back End

back end  منطقه ای است که کاربران مجاز می توانند برای اضافه کردن، حذف و اصلاح مطالب در وب سایت خود وارد شوند. همچنین ممکن است با عنوان “WordPress”, “admin” یا  “the administration area” اشاره شود.

Binaries

Binaries به برنامه های کامپیوتری کامپایل شده  یا قابل اجرا اشاره می کند. بسیاری از پروژه های open source که می توانند از source code دوباره کامپایل شوند باینری های از پیش کامپایل شده ای را  برای سیستم عامل ها و پلت فرم های محبوب ارائه می دهند

Blog

یک بلاگ یا وبلاگ، یک مجله آنلاین، دفترچه خاطرات، یا سریال است که توسط یک فرد یا گروهی منتشر شده است.بلاگ ها معمولا توسط افراد یا گروه های همکار استفاده می شوند، اما گاهی هم توسط شرکت ها یا سازمان ها استفاده می شود.در عرصه شرکت ها فقط سازندگان قالب وبلاگ ها تمایل به طراحی شرکت ها ، شرکت های رسانه ای وب و سایر شرکت های فن آوری که رقابت شدیدی دارند، داشته اند. وبلاگ ها اغلب حاوی محتوای عمومی و همچنین خصوصی هستند. بسته به قابلیت های نرم افزار CMS که استفاده می شود، برخی از نویسندگان می توانند از طریق استفاده از حساب ها یا رمزهای عبور – به محتویاتی که بیش از حد شخصی هستند   دسترسی را محدود می کنند.

Blogging

عمل نوشتن در وبلاگ شخصی است. برای وبلاگ چیزی است که درباره چیزی در وبلاگ خود بنویسید. این گاه شامل پیوند دادن به چیزی است که نویسنده بر روی اینترنت چیز جالبی پیدا می کند.

Blogosphere

وبلاگنویسی زیر مجموعه ای از وب سایت های اینترنتی است که با وبلاگ ها مرتبط هستند.

Blogroll

Blogroll یک لیست از لینک های مختلف وبلاگ ها و یا سایت های خبری است. اغلب یک blogroll توسط سرویسی که به روزرسانی (با استفاده از فید ها) را به هر سایت در لیست می سپارد، «رول» می کند و لیست را در فرم ارائه می دهد که اطلاعات را به روزرسانی می کند. Blogroll پیش فرض (لینک های خاصی) که در WordPress موجود است در نسخه 3.5 حذف شد.

Bookmarklet

یک bookmarklet (یا favelet) یک نشانه “faux” حاوی کد اسکریپتی است که معمولا در جاوااسکریپت نوشته شده است، که به کاربر اجازه می دهد یک تابع را انجام دهد.

Boolean

یک متغیر یا عبارت که به درست یا غلط ارزیابی می شود.

واژه نامه وردپرس
واژه نامه وردپرس

واژه نامه وردپرس  : بخش سوم

Category

هر پست در وردپرس می تواند تحت یک یا چند دسته قرار گیرد.طبقه بندی ذهنی اجازه می دهد تا پست ها با دیگر محتوای مشابه و با کمک در navigation یک سایت گروه بندی شوند.

لطفا توجه داشته باشید که یک رده پست نباید با یک دسته پیوند، که برای طبقه بندی و مدیریت لینک ها استفاده می شود، اشتباه گرفته شود.

Capabilities

یک capability اجازه انجام یک یا چند نوع کار را می دهد. هر کاربر یک سایت وردپرس ممکن است بعضی از مجوزها را داشته باشد، اما نه سایر موارد، بسته به نقش آنها. به عنوان مثال، کاربران که نقش نویسنده دارند، معمولا مجوز پستهای خود را ویرایش میکنند (قابلیت “edit_posts”)، اما اجازه ویرایش پستهای دیگر کاربران (قابلیت “edit_others_posts”) را ندارند. وردپرس دارای شش نقش و بیش از پنجاه قابلیت در سیستم دسترسی مبتنی بر نقش آن است. پلاگین ها می توانند سیستم را تغییر دهند.

CGI

CGI (Common Gateway Interface) یک مشخصه برای اسکریپت های ارتباطی سرور است که برای انتقال اطلاعات بین یک وب سرور و یک وب سرویس گیرنده (مرورگر) طراحی شده است. به طور معمول، صفحات HTML که داده ها را از طریق فرم جمع آوری می کنند، برنامه نویسی CGI را برای پردازش داده های فرم پس از آنکه مشتری آن را ارائه می دهد، استفاده می کند.

Character Entity

یک روش برای نمایش کاراکتری خاص است که معمولا برای استفاده در HTML استفاده می شود. به عنوان مثال، کمتر از (>) و بزرگتر از (<) به عنوان بخش ساختار تگ HTML استفاده می شود، بنابراین هر دو نماد برای آن استفاده می شود. اما اگر  نیاز به نمایش این نمادها در سایت خود دارید، می توانید از  character entities استفاده کنید. مثلا:

استفاده از & lt؛ برای کمتر از (>) نماد
استفاده از & gt؛ برای نماد بزرگتر از (<)

Character Set

یک مجموعه کاراکتر مجموعه ای از نمادها (حروف، اعداد، علائم و کاراکترهای خاص) است، زمانی که با یکدیگر استفاده می شود، کلمات معنی دار را در یک زبان نشان می دهد. کامپیوترها از یک برنامه رمزگذاری استفاده می کنند تا اعضای یک مجموعه کاراکتر با مقدار عددی (مثلا 0 = A، 1 = B، 2 = C، 3 = D) ذخیره شوند. علاوه بر این، یک مرتبه مرتب سازی (الفبایی) را برای مرتب سازی مجموعه کاراکتر استفاده می کند.

به طور پیش فرض، وردپرس از کاراکتر Unicode UTF-8 (utf8) برای جداول پایگاه داده وردپرس MySQL ایجاد شده در طول فرایند نصب استفاده می کند.  با نسخه 2.2، مجموعه کاراکتر پایگاه داده (و جمع آوری)  در فایل wp-config.php تعریف شده است.

chmod

chmod دستورالعمل پوسته یونیکس / لینوکس است که برای تغییر مجوزها در فایل ها استفاده می شود. نام آن مخفف “حالت تغییر”  یا “change mode.” است.

Class

کلاس ها گروه بندی سبک های CSS است که می تواند به هر عنصر HTML اعمال شود.

Codex

Codex مجموعه ای از مقالات است که نشان می دهد کاربران چگونه از وردپرس استفاده کنند. کاربران وردپرس داوطلبانه مستندات را به کدکس ارائه می دهند.

Collation

Collation  به سفارشی اشاره می کند که برای مرتب سازی حروف، اعداد، نماد ها و مجموعه ای از کاراکتر ها مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال، به این دلیل که وردپرس، به طور پیش فرض، از مجموعه کاراکتری UTF-8 (utf8) استفاده می کند.و هنگامی که جداول پایگاه داده MySQL وردپرس در طول فرآیند نصب ایجاد می شود، MySQL utf8_general_ci collation را به آن جداول اختصاص می دهد. شروع با نسخه 2.2،  Collation (و مجموعه کاراکتر) استفاده شده توسط وردپرس در فایل wp-config.php تعریف شده است.

Comments

نظرات یک ویژگی وبلاگ هستند که خوانندگان را قادر به پاسخگویی به پست ها می کند. به طور معمول، خوانندگان به سادگی افکار خود را در رابطه با محتوای پست ارائه می دهند، اما کاربران ممکن است به منابع دیگر لینک دهند، بحث ایجاد کنند یا به سادگی نویسنده را برای یک پست خوب تعریف و تمجید کنند.

شما می توانید فیلترها را برای زبان و محتوا کنترل و تنظیم کنید. قبل از اینکه در وب سایت قابل مشاهده باشد، نظرات می توانند برای تأیید درج شوند. این در برخورد با هرزنامه نظر مفید است.

Content

محتوا شامل متن، تصاویر یا سایر اطلاعاتی است که در پستها به اشتراک گذاشته شده است. این جدا از طراحی ساختاری وب سایت است که چارچوبی را فراهم می کند که در آن محتوا وارد شده و ارائه یک سایت که شامل طراحی گرافیک است. یک سیستم مدیریت محتوا به جای طراحی ساختاری یا گرافیکی یک وب سایت، محتوای آن را تغییر می دهد و به روز می کند.

Content Management System

یک سیستم مدیریت محتوا یا CMS، نرم افزاری است برای تسهیل نگهداری محتوا، اما نه طراحی، در یک وب سایت. یک ابزار وبلاگ نویسی نمونه ای از سیستم مدیریت محتوا است.

cPanel

cPanel یک ابزار مدیریت محبوب مبتنی بر وب است که بسیاری از ارائه دهندگان میزبانی را قادر می سازد تا کاربران قادر به پیکربندی حساب های خود با استفاده از یک رابط کاربری آسان برای استفاده باشند.

CSS

CSS یا Cascading Style Sheets یک زبان برنامه نویسی استانداردهای باز W3C  است که برای تعیین نحوه ارائه یک صفحه وب می شد. این اجازه می دهد طراحان وب سایت برای ایجاد قالب بندی و طرح بندی برای یک وب سایت مستقل از محتوای آن عمل کنند.

CVS

CVS مخفف Concurrent Versions System است و نرم افزاری است که  برای هماهنگی توسعه وردپرس استفاده می شود. از ماه فوریه 2005، این تابع توسط زیر نسخه  (SVN) انجام می شود.

واژه نامه وردپرس
واژه نامه وردپرس

واژه نامه وردپرس : بخش چهارم

Dashboard

در وردپرس یک داشبورد صفحه اصلی مدیریت سایت (وبلاگ) یا برای یک شبکه از سایت ها است. آن اطلاعات را درباره سایت یا شبکه خلاصه می کند، و همچنین اطلاعات خارجی، در یک یا چند ویجت که کاربران داشبورد می توانند فعال، غیر فعال باشند و یا حرکت کنند.

Database

یک پایگاه داده در شرایط محاسبات، نرم افزاری است که برای مدیریت اطلاعات به صورت سازماندهی مورد استفاده قرار می گیرد. وردپرس از سیستم مدیریت پایگاه های داده Relational MySQL یا MariaDB برای ذخیره و بازیابی محتویات وبلاگ شما مانند پست ها، نظرات و غیره استفاده می کند.

Database version

در وردپرس، نسخه پایگاه داده یک عدد است که هر بار تغییرات را به نحوی که وردپرس داده ها را در پایگاه داده اش مرتب می کند افزایش می دهد. این همان نسخه ای از نرم افزار پایگاه داده، MySQL یا MariaDB نیست. به عنوان مثال، نسخه پایگاه داده وردپرس 3.3  19470 بود و نسخه پایگاه داده در وردپرس 3.3.1 تغییری نکرد. این می گوید هر کسی که از داده های پشتیبان گیری  می خواهد استفاده کند از نسخه های قدیمی تر استفاده کند. که نیازی به بررسی تغییرات در ساختار داده ها ندارند. وردپرس نسخه پایگاه داده خود را در پایگاه داده  به عنوان گزینه ای که “db_version”  نامیده می شود،  در هر جدول “wp_options” متعلق به سایت وردپرسی  ذخیره می کند.

واژه نامه وردپرس : بخش پنجم

Excerpt

یک excerpt توضیحات مربوط به پست وبلاگ شما است؛ و به خلاصه‌ای که در فیلد Excerpt در Administration > Posts > Add New SubPanel وارد می‌شود اشاره می‌کند. excerpt برای توصیف پست شما در RSS feeds استفاده می‌شود؛ و به‌طورمعمول در نمایش نتایج جستجو استفاده می‌شود. Excerpt گاهی اوقات برای نمایش آرشیو و دسته‌بندی پست‌های شما استفاده می‌شود. از قالب برچسب ()the_excerpt برای نمایش محتویات این فیلدها استفاده می‌شود. توجه داشته باشید که اگر هنگامی‌که پستی را می‌نویسید اطلاعات را در فیلد excerpt وارد نکنید و از () the_excerpt در فایل‌های قالب خود استفاده کنید، وردپرس به‌طور خودکار 55 کلمه اول محتوای پست را نمایش می‌دهد.

یک excerpt را نباید با تیزر سردرگم کرد که اشاره می‌کند به کلماتی که قبل از <–more–!> در محتوای یک پست اشاره می‌کند. هنگامی‌که یک پست طولانی را تایپ می‌کنید می‌توانید <–more–!> را بعد از چند عبارت قرار دهید تا به‌عنوان نقطه cut-off عمل کند. هنگامی‌که پست نمایش داده می‌شود، تیزر، توسط یک hyperlink فالو می‌شود. (مانند خواندن بقیه این نوشته …) نمایش داده می‌شود. بازدیدکنندگان می‌توانند روی لینک شما کلیک کنند تا نسخه کامل پست شمارا ببینند. برای نشان دادن تیزر باید از Template Tag، ()the_content استفاده شود.

واژه نامه وردپرس : بخش ششم

Feed

یک feed تابعی از یک نرم‌افزار خاص است که به “Feedreaders اجازه می‌دهد تا به‌طور خودکار به یک سایت دسترسی پیدا کند و به دنبال محتوای جدید باشد و سپس اطلاعات مربوط به مطالب جدید و به‌روزرسانی‌ها را به یک سایت دیگر ارسال کند. این راهی را برای کاربران فراهم می‌کند تا جدیدترین و داغ‌ترین اطلاعات ارسال‌شده در سایت‌های مختلف وبلاگ نویسی را آماده کنند. برخی از Feeds ها شامل فایل‌های RSS (متناوباً این‌طور تعریف می‌شوند: “Rich Site Summary” or “Really Simple Syndication”) Atom یا RDF می‌باشند.

Dave Shea نویسنده وبلاگ طراحی سایت Mezzoblue خلاصه جامعی از feeds را نوشته است. feeds معمولاً مبتنی بر فناوری XML است.

Feed reader

نقش Feedreader جمع‌آوری و نمایش webfeed از وب‌سایت‌های مختلف به یک مکان است.

Filter

در وردپرس، یک Filter تابعی است که با ایجاد یک Action توسط مشخص کردن هر Hook ایجادشده همراه است. توسعه‌دهندگان می‌توانند فیلترهای دلخواه را با استفاده از API Filter ایجاد کنند تا کدهای مربوط به یک Action موجود را جایگزین کنند. این فرآیند hooking” نامیده می‌شود.

فیلترهای سفارشی با Actions های سفارشی تفاوت دارند؛ زیرا Actions های سفارشی به شما این اجازه را می‌دهد که کد را از Actions های موجود اضافه یا حذف کنید. درحالی‌که فیلترهای سفارشی به شما این امکان را می‌دهد تا داده‌های خاصی را که پیدا می‌کنید (مانند یک متغیر) با یک Action موجود جایگزین کنید.

Footer area

یک footer area یک ناحیه افقی است که توسط یک قالب ارائه می‌شود و برای نمایش اطلاعات غیر از محتوای اصلی صفحه وب تهیه‌شده است. یک قالب ممکن است یک یا چند ناحیه برای فوتر در زیر محتوا ارائه دهد. Footer areas معمولاً شامل ابزارک هایی است که یک مدیر سایت می‌تواند آن را سفارشی‌سازی کند.

در یک قالب، ناحیه قالب توسط یک فایل قالب تولید می‌شود، معمولاً بانام sidebar-footer.php نام‌گذاری می‌شود.

Front end

Front end چیزی است که بازدیدکنندگان هنگام مراجعه به سایت و تعامل با سایت آن را می‌بینند.

FTP

FTP یا File Transfer Protocol، یک پروتکل client-server برای انتقال فایل‌ها است. این‌یک روش برای بارگیری فایل‌ها و متداول‌ترین روش بارگذاری پرونده ها در سرور است. یک FTP client برنامه‌ای است که می‌تواند فایل‌ها را از یک سرور FTP دانلود یا آپلود کند. ممکن است لازم باشد از یک سرویس‌دهنده FTP برای آپلود فایل‌های وردپرس در سرور وب خود استفاده کنید، به‌خصوص اگر از ارائه‌دهنده‌هاست استفاده می‌کنید.

واژه نامه وردپرس : بخش هفتم

Gallery

همان‌طور که توسط Andy Skelton تعریف‌شده است، Gallery که با وردپرس 2.5 معرفی‌شده است، به‌طور خاص نمایشگاهی از تصاویر است که به یک پست وصل شده است. در همین راستا، وقتی یک پست را ویرایش می‌کنید و یک گالری را آپلود می‌کنید، این آپلود به یک پست attached می‌شود.

در آپلود کننده یک تب Gallery وجود دارد؛ که همه آپلودهای attached شده در پستی که ادیت می‌کنید را نشان می‌دهد. هنگامی‌که شما بیش از یک پیوست در پست دارید، باید در پایین تب گالری یک دکمه “Insert gallery” (قرار دادن گالری) مشاهده کنید.

این دکمه کد کوتاه «» را در پست قرار می‌دهد. وردپرس آن کد کوتاه را با نمایش کلیه تصاویر پیوست شده به آن پست جایگزین می‌کند. انواع پرونده‌های غیر تصویری از گالری خارج می‌شوند.

توجه: اگر دکمه درج گالری را نمی‌بینید، ممکن است به این دلیل باشد که شما دو تصویر را به پست attached نکرده‌اید.

pretty URLs ها برای پیوست فقط بعد از انتشار پست ساخته می‌شوند و می‌بایست به‌عنوان permalink پست به‌علاوه slug پیوست شده تشکیل شود.

gettext

سیستم gettext مجموعه‌ای از ابزارها و استانداردهای ترجمه زبان است که توسط WordPress برای تهیه نسخه در بسیاری از زبان‌ها استفاده می‌شود. در WordPress یک متن برای ترجمه ممکن است دامنه و متن داشته باشد. به‌عنوان‌مثال، یک افزونه ممکن است دامنه خود را برای ترجمه‌ها مشخص کند و یک context ممکن است به مترجمان کمک کند ترجمه‌های مختلف یک کلمه یا عبارت انگلیسی مشابه را در قسمت‌های مختلف رابط کاربری ارائه دهند.

GMT

GMT («میانگین زمان گرینویچ»، زمان در رصدخانه رویال در گرینویچ، انگلستان) نام قدیمی منطقه زمانی است که از آن‌همه مناطق زمانی دیگر اندازه‌گیری می‌شود. این محصول توسط UTC جایگزین شده است («زمان جهانی، هماهنگ»)، اما برای اکثر اهداف عملی UTC و GMT یکسان هستند، بنابراین اصطلاح GMT هنوز هم معمولاً مورداستفاده قرار می‌گیرد.

Gravatar

یک gravatar یک نماد جهانی شناخته‌شده است (یک تصویر یا تصویر گرافیکی که نشان‌دهنده یک کاربر است) به‌طورمعمول gravatar کاربر با آدرس ایمیل آن‌ها و استفاده از خدماتی مانند Gravatar.com همراه است. مالک سایت می‌تواند سایت خود را پیکربندی کند تا گراواتار کاربر با نظرات آن‌ها نمایش داده شود.

GUI

GUI مخفف Graphic User Interface است که با عنوان “gooey” تلفظ می‌شود. این واسط است که به کاربران امکان می‌دهد موس یا مکان‌نما را به سمت آیکون‌های گرافیکی نشان دهند.

Gutenberg

گوتنبرگ به‌تازگی توسعه‌یافته است، ویرایشگر بلوک گرا است. برای ایجاد انواع محتوا از بلوک‌ها استفاده می‌کند، جایگزین نیمی از روش‌های ناسازگار برای سفارشی‌سازی وردپرس است، آن با استانداردهای کدگذاری مدرن هماهنگ است و با ابتکارات وب‌باز هم‌تراز هست. این بلوک‌های محتوا نحوه تعامل کاربران، توسعه‌دهندگان و میزبان‌ها با وردپرس را ایجاد می‌کند تا ساختن محتوای وب عالی را آسان‌تر و بصری‌تر کند، انتشار دموکراتیک – و کار کردن – برای همه، بدون در نظر گرفتن توانایی فنی، برای همه می باشد.

واژه نامه وردپرس : بخش هشتم

Hack

یک hack یک کد کمی است که برای سفارشی‌سازی یا گسترش کارایی یک محصول نرم‌افزاری نوشته‌شده است. نسخه‌های قدیمی‌تر وردپرس از سیستم افزونه مبتنی بر هک استفاده کرده است، اما نسخه‌های 1.2 و بالاتر از وردپرس از افزونه API با hooks برای پسوندها استفاده می‌کند.

Hacking

Hacking فرآیند نوشتن کد برای مشارکت در کد یا قطعه‌ای از نرم‌افزار است. در مورد معنای این اصطلاح اختلاف‌نظر وجود دارد. این به‌عنوان یک واژه بی‌خطر شروع می‌شود به این معنی که برای مهارت‌آموزی یا تغییر و بهبود است؛ اما رسانه‌های محبوب اخیراً تلاش کرده‌اند که معنی مخرب آن را در سیستم‌های کامپیوتری تغییر دهند؛ و بسیاری از آن‌ها واژه ترک خوردن را جایگزین این معنی مخرب کرده‌اند؛ زیرا اغلب این اصطلاح را که در معنی خوب آن مورداستفاده قرارگرفته است را در پروژه‌های اپن سورس خواهید یافت برای اطلاعات بیشتر در مورد تاریخچه این اصطلاح، لطفاً به مقاله ویکی‌پدیا در مورد هکر مراجعه کنید.

Header Image

یک Header Image یک تصویر گسترده است که در بالای یک وب‌سایت وردپرس ظاهر می‌شود.

Hook

Hook ها توسط توسعه‌دهنده در Actions and Filters مشخص‌شده‌اند. در اینجا لیست کاملی از همه Hook های موجود در وردپرس وجود دارد. ازآنجاکه Hook ها نیاز به Actions and Filter دارند، ممکن است گاهی اوقات عبارت‌های “Action Hooks” و “Filter Hooks” را بشنوید.

واژه نامه وردپرس : بخش نهم

I

واژه نامه وردپرس : بخش دهم

J

واژه نامه وردپرس : بخش دهم

k

واژه نامه وردپرس : بخش دهم

L

واژه نامه وردپرس : بخش دهم

M

ادامه دارد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مقاله مکمل را حتما بخوانید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن