کارآفرینی

موفقیت اتفاقی نیست راز موفقیت در درون شماست

موفقیت اتفاقی نیست راز موفقیت در درون شماست بیایید خودمان را بیشتر بشناسیم

موفقیت : شاید شما از آن دسته از افرادی باشید که اتلاف وقت می کنید و از انجام دادن کارها طفره می روید. و یا شاید مدیر شرکت یا موسسه ای هستید که از این نوع کارمندان دارید. شاید مدت هاست که می خواهید یک کارآفرین شوید اما نمی دانید که چرا شروع نمی کنید؟ چرا بقیه شروع کرده اند؟

بیایید با هم کارهای روزمره را مرور کنیم. در 6 ساعت اول کار چه نوع فعالیتی انجام می دهید؟ در 6 ساعت دوم کار چه نوع فعالیتی انجام می دهید؟ آیا در 6 ساعت اول کارهای دلخواه خود را انجام می دهید؟ آیا کارهایی را انجام می دهید که بیشتر دوست دارید؟

تاخیر درکامروا سازی نوعی جدول بندی رنج و خوشی در زندگی است که بنا بر آن ابتدا رنج را تجربه می کنیم و پشت سر می گذاریم و به این ترتیب خوشی را بیشتر ارج می نهیم. این تنها راه صحیح زندگی و کار کردن است.

پس بیایید از همین الان تصمیم بگیریم که ابتدا کارهای سخت و کارهایی را که دوست نمی داریم را انجام دهیم تا بقیه وقت خود را به کارهایی که دوست داریم و از آنها لذت می بریم اختصاص دهیم.

مثلاً درس خواندن و نمره عالی گرفتن،  یاد گرفتن فوت و فن کسب و کار، یاد گرفتن یک تخصص و یا یک مهارت کار سختی است. اینکه روزها و ماه ها وقت خود را برای یادگیری بگذاریم و حرفه ای شویم مسلماً سخت است. و کارآفرین شدن هم نیازمند رشد فردی و همچنین کسب مهارت های لازم برای حرفه ای شدن و موفقیت است. اما افراد موفق چرا موفق شده اند؟ آیا جز این بوده است که مدت زمانی را قبول کرده اند که رنج بکشند و زحمت بکشند تا اینکه از جایی به بعد در آرامش و رفاه باشند؟ آیا کسانی که بازیگوشی می کنند و رنج یادگیری را قبول نمی کنند تاوانش را نمی پردازند؟

ما می توانیم مهارت تاخیر در کامروا سازی را در خود پرورش دهیم. مسلماً نکته ای که باید به آن توجه کنیم این است که مهم ترین عامل موفقیت  فعالیت در کاری است که آن را دوست می داریم. زمانی که چیزی را دوست می داریم، برایمان با ارزش است و هنگامی که برایمان با ارزش باشد وقتی را بدان اختصاص می دهیم و برای کار کردن روی آن موضوع وقت می گذاریم. انضباط صحیح به وقت نیاز دارد.

موفقیت
موفقیت

والدین برای اینکه فرزندان موفقی داشته باشند باید به این نکته توجه کنند که در کودکی با رنج کودک همراه باشند با او رنج بکشند. در این گونه موارد کودک به این نکته پی می برد که اگر پدر و مادرم در رنج کشیدن همراه من هستند پس رنج کشیدن نباید چیز بدی باشد و من هم می توانم رنج زندگی خود را تحمل کنم.

بدون شک همه ما انسان ها ارزشمند هستیم. احساس ارزش، یعنی اعتقاد به اینکه ” من موجود با ارزشی هستم”. این موضوع برای سلامت روانی بسیار مهم است و اساس انضباط شخصی است. وقتی کسی خود را با ارزش دانست با تمام امکانات و نیرویی که دارد از خود مراقبت می کند.

اگر برای خودمان ارزش قائل باشیم، برای وقت خود نیز ارزش قائل خواهیم بود. تا زمانی که وقتمان برایمان با ارزش باشد، مایل هستیم از آن به بهترین نحو استفاده کنیم. اینکه از کودکی با احساس ارزشمند بودن بزرگ شده باشیم مهم است. اما اگر تا به حال به این موضوع دقت نکرده بودید اشکالی ندارید. هیچ وقت برای فهمیدن و باور کردن اینکه ارزشمند هستید دیر نیست. برای خود ارزش قائل شوید و خود را منضبط کنید. و البته ترتبیت کردن فرزندان موفق و یا کار آفرین موفق نیازمند عشق و علاقه و وقت گذاشتن برای فرزندان در سنین پائین است. این کودکان یاد می گیرند که امنیت عمیق درونی نسبت به دنیا داشته باشند و قادر خواهند بود ظرفیت تاخیر اندازی کامروایی را در خود پرورش دهند. و می دانند هر زمان که بخواهند می توانند کامروایی را در خانه داشته باشند. و اما در مقابل فرزندانی که با انجام ندادن کاری که مورد علاقه والدین است، پدر و مادر به آنها می گویند دیگر تو را دوست نداریم و فرزند احساس رها شدگی می کند، این گونه افراد به شدت از آینده می ترسند و احساس می کنند دنیا جای امنی نیست. این  افراد بر خلاف گروه اول دنیا را جای خطرناک و وحشت آور می یابند و حاضر نیستند هیچ خوشی یا امنیت کنونی را به امید خوشی و امنیت بیشتری در آینده رها سازند، زیرا آینده برای آنها تصور ناپذیر و نامعلوم است.

 

وجود الگوهای منضبط و احساس ارزش و امنیت کردن برای یادگیری تاخیر اندازی کامروایی بسیار ضروری است که باید از کودکی در شخص پرورش یابد و رشد کند و دستیابی به آن در بزرگسالی شاید کمی دشوار باشد. اما غیر ممکن غیر ممکن است. به هر حال اگر جزء افراد گروه دوم هستید، الان دیگر کودک نیستید  و می توانید به لحاظ عاطفی مستقل باشید و خیلی چیزها را در درون خود تغییر دهید. کافی است بخواهید و اراده کنید!

 

اگر وقت کافی برای حل مشکل خود نگذارید نمی توانید آنها را حل کنید. وقتی دچار مشکلی می شوید دوست دارید خیلی سریع آن مشکل را حل کنید. در این شرایط راه حل ها معمولاً نا مناسب هستند. اینکه خود را ملزم به صرف وقت برای تحلیل مشکلات کنیم مهم است. به این ترتیب می توانیم راه حل های موثر پیدا کنیم. مشکلات خود به خود حل نمی شوند و باید برای حل آنها وقت بگذاریم. اگر خودتان نمی توانید مشکل پیش آمده را حل کنید حتماً از یک متخصص در مورد موضوعی که مشکل دارید کمک بگیرید. مطمئناً مشاوره می تواند راه موفقیت را نزدیک تر کند!

بیشتر بخوانید: رنج مشروع کارآفرینی

برچسب ها

1 دیدگاه

  1. سلام

    تازه چند وقته با سایت شما آشنا شدم. در این مدت با سایتهای دیگری که در همین زمینه دارند فعالیت میکنند مقایسه کردم و دیدم در مقابل محتوایی که شما هر روز در سایت قرار میدید بقیه سایتها اینگونه نیستند و از لحاظ محتوا و کیفیت اموزش درسطح شما نیستند.
    تشکر میکنم بابت سایت خوبتون و خوشحالم که با سایت شما آشنا شدم.

    تشکر از تیم بهترین ایده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مقاله مکمل را حتما بخوانید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن