کارآفرینی

مسئولیت پذیری در موفقیت کارآفرینی چه نقشی دارد

مسئولیت پذیری در موفقیت کارآفرینی چه نقشی دارد ؟ چطور می توانیم مسئولیت پذیر باشیم؟

مسئولیت پذیری در موفقیت کارآفرینی : مشکلات کارآفرینی  را جز با حل کردن آنها نمی توان از بین برد. شاید این جمله خیلی ساده به نظر برسد. اما اینکه مسئولیت مشکلات خود را بپذیریم و منتظر دیگران نباشیم تا مشکلات ما را حل کنند و اینکه از دیگران توقع نداشته باشیم که برای ما غول چراغ جادو باشند و خواسته ها و مشکلات ما را مورد توجه قرار دهند شاید کار راحتی نباشد. اینکه بگوییم امیدوارم شخص دیگری مشکل مرا حل کند، فرار از مسئولیت پذیری است. فقط زمانی می توانیم مشکلات خود را حل کنیم که مسئولیت آن را بپذیریم و با خود بگوئیم این مشکل من است پس من وظیفه دارم مشکلم را حل کنم.

 

مسئولیت پذیری در موفقیت کارآفرینی
مسئولیت پذیری در موفقیت کارآفرینی

 

اما بیشتر اوقات ما مشکلات را ناشی از رفتار دیگران می پنداریم و یا می گوئیم اوضاع جامعه این مشکلات را بر ما تحمیل کرده است و منتظریم تا بقیه مشکلات را حل کنند و می پنداریم این وظیفه دیگران است و در درون خود باور نداریم که این مشکل درواقع مشکل خود من است. و سعی می کنیم که از رنج برخورد با مشکلات دوری کنیم. البته برای هر کاری و برای هر مشکلی به اندازه و به سهم خود باید قبول مسئولیت مشکل را داشته باشیم. چرا که پذیرفتن بیش از حد مسئولیت مشکلات خود مشکلی دیگر است و نپذیرفتن مسئولیت نوع دیگری از مشکل. البته تشخیص مسئولیت کار راحتی نیست. و همواره باید مسئولیت های خود را ارزیابی کنیم. ارزیابی و تشخیص صحیح و آگاهانه مسئولیت ها هرگز خالی از رنج نیست.

شاید کسانی باشند که با سلب مسئولیت از خود احساس راحتی بیشتری داشته باشند، اما در نهایت در حل مشکلات ناموفق هستند و مانع رشد خود می شوند. والدینی که در قبول مسئولیت های خود متعادل نیستند طبیعتاً فرزندانی خواهند داشت که در  پذیرش مسئولیت تعادل ندارند.

الدریج کلیور می گوید: اگر جزئی از راه حل نیستی، پس جزیی از مشکل هستی

اگر زیاد کار می کنید، اگر از کار خود خسته شده اید، این به خاطر انتخابی است که شما داشته اید و هیچ شخص دیگری مقصر نیست. مسئولیت انتخاب کار خود را بپذیرید. شما آزاد هستید که شغل دیگری را انتخاب کنید، آزاد هستید که وقت خود را آنگونه که مایل هستید تنظیم کنید. آیا کسی شما را مجبور کرده که در اداره یا شرکتی کار کنید؟ آیا کسی شما را مجبور کرده که کارمند خاصی را داشته باشید ؟ این ها نتیجه انتخاب های خود شماست. اگر خسته شده اید شیوه کار و زندگی خود را تغییر دهید. با تغییر شیوه کار کردن خود و شیوه انتخاب های خود مطمئن باشید دیگر خسته نیستید و دیگر خشمی به کسی ندارید. وقتی مسئولیت مشکلات خود را به عهده دیگران می گذارید در حقیقت آزادی عمل را از خود می گیرید.

شما آزاد هستید که تصمیم بگیرید. برای آینده ای روشن. برای کسب و کاری پر رونق و برای هر چیزی که در آرزویش هستید. با داشتن آزادی شما قدرت انجام کارهای خود و حل کردن مشکلات خود را دارید.

باید دیر یا زود بیاموزید که کل زندگی و کار کردن انسان بالغ مجموعه ای از انتخاب و تصمیم گیری های گوناگون است. اگر این واقعیت را بپذیرید تبدیل به یک انسان آزاد می شوید. با پذیرش مسئولیت کار خود دیگر مجبورید نیستید در نقش یک قربانی باشید.

بیایید مسئولیت زندگی خود را به عهده بگیریم، مسئولیت کار کردن و پولدار شدن خود را به عهده بگیریم تا یک کارآفرین موفق باشیم!

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مقاله مکمل را حتما بخوانید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن