کارآفرینی

عادت‌های ثروت آفرین

میخواهیم شما را شگفت زده کنیم؛ اگر میخواهید ثروتمند شوید، کافیست یادبگیرید چطور عاداتی را ایجاد کنید تا شما را ثروتمند کنند…

شاید تعجب کنید که چطور ثروتمند شدن به همین سادگی امکان پذیر است ! خب این نتیجه تحقیقیست که در سال ۲۰۰۶ دانشگاه دوک انجام داد و متوجه شد ۴۰% فعالیت روزانه ما بر حسب عادت است.

شما فقط تصور میکنید که در حال فکر کردن و انجام آگاهانه کارهای روزمره تان هستید، در حالی که اینطور نیست و ۴۰% کارهایی که در طی روز انجام میدهید اصلا راجع بهشان فکر هم نمیکنید…

عادت‌های ثروت آفرین
عادت‌های ثروت آفرین

میدانید این یعنی چه؟
یعنی اینکه، دقیقا زمانی که افراد ثروتمند را میبینید هر روز ثروتمندتر از دیروزشان هستند و تعجب میکنید، در واقع آنها به صورت خودکار، فقط با داشتن عاداتی که آنها را ثروتمند میکند بدون تفکر آگاهانه هر روز به سمت ثروتمند شدن حرکت میکنند.

از طرفی دیگر هم افرادی هستند که کاملا در جریان مخالف حرکت میکنند !
برای مثال دسته دیگر، افرادی هستند که هر روز فقیرتر از دیروز میشوند. دست به هرکاری میزنند بدون توجه به رویدادهای کوتاه مدت سرانجام شکست میخورند. با هرکسی ارتباط برقرار میکنند نمیتوانند روابط بلند مدت داشته باشند، چرا؟ فقط به خاطر عاداتی که دارند.

شما ابتدا عادات تان را می سازید؛ سپس عادات شما، زندگی شما را کنترل میکنند.

به همین سادگی و قدرتمندی این جریان ادامه دارد.

عادات قدرت فوق العاده ای دارند.

شما شاید به سختی بتوانید عادتی را ترک کنید… به همان سختی هم شاید عادتی را در خودتان ایجاد کنید.

حال، قبل از ادامه با خودتان فکر کنید: آیا عاداتی که هم اکنون دارید، در حال ثروتمند کردن شما هستند یا فقیر؟
با خودتان صادق باشید.

زیرا فقط زمانی میتوانید متوجه این موضوع شوید که با خودتان روراست باشید و مشکل را شناسایی کنید و آنرا برطرف سازید.

در مقالات قبلی عادات افراد ثروتمند عاداتی را به شما معرفی کردیم که اگر داشته باشید ناخودآگاه بدون تفکر آگاهانه روزانه به سمت موفقیت مالی روزافزون سوق پیدا میکنید، اما برای درک بهتر این روند و اینکه چطور عادات ایجاد و حذف میشوند بهتر است این مقاله را بخوانید.

رقابت عادات در مغز
نورون های مغز شما، بدون آنکه شما بدانید در هر لحظه در حال رقابت بر سر چیزی به نام “فضای کرتیس”-ی هستند. “فضای کرتیس” را یک مشاور املاک در نظر بگیرید که تقاضای زیادی برای خانه های ارزان قیمت و بزرگ دارد.

هر زمانی که شما مهارت جدیدی میخواهید یادبگیرید، چیزهای جدیدی یادبگیرید و از قوه خلاقیت تان استفاده کنید؛ در واقع در حال فروش یکی از این فضاهای کرتیسی به نورون هایی هستید که میخواهند نقشه ذهنی انجام کار جدیدی که یادگرفتید را در ذهن تان ذخیره کنند.

اما این روند ساده نیست !
زیرا مسیرهای نورونی قبلی حاضر نیستند فضای کرتیسی شان را به همین راحتی از دست بدهند، بنابراین سعی میکنند تا جایی که میتوانند مقاومت کنند و اجازه ندهند فعالیت جدید فضای کرتیسی شان را از آنها بگیرد.

و دقیقا به همین دلیل است که ایجاد عادات جدید سخت است.

هر عادت جدید برابر است با یک جنگ میان نورون های جدید (عادات جدید) با نورون های قدیمی (عادات فعلی)

اما یک خبر خوب
شما میتوانید با یک روش ساده، ایجاد عادات جدید را ساده تر کنید… در واقع شما باید از عادات قدیمی تان کمک بگیرید تا عادات جدیدتان را در ذهن تان ثبت و ذخیره کنید.

روشی را که در ادامه خواهید خواند یکی از اصولی ترین و علمی ترین روش های موفقیت فردی و مالی در زندگی است که به شما کمک میکند عاداتی را که شناسایی میکنید شما را موفق و ثروتمند میکنند را جایگزین عادات قبلی و زاید قبلی کنید.

خب، این روش چیست و چطور کار میکند؟ بهترین راه برای به همکاری پذیرفتن عادات قبلی برای دادن فضا به عادت جدید این است که فقط عادات جدید را بر روی عادات قبلی بچسبانید !

در ذهن تان عادتی که هم اکنون دارید را (مسیر نورونی فعلی) یک قطار بر روی ریلی تصور کنید، به استثنای اینکه فقط تمام آنها در ذهن تان هستند. اگر شما عادت جدیدی را به این قطار در حال حرکت اضافه کنید، مغز شما هیچ واکنشی تدافعی نشان نخواهد داد.

زیرا شما قصد ندارید مسیر و ماهیت قطار را تغییر دهید. شما فقط همقطار جدیدی اضافه میکنید… و دقیقا زمانی که هیچ جنگی بین دو عادات قدیمی و جدید رخ نمیدهد عادت جدید شما به راحتی صاحبِ یک فضای کرتیسی در ذهن تان میشود و تبریک میگم، یک عادت جدید متولد شد !

جریان از چه قرار است؟
تصور کنید شما یکی از عادات ثروتمند را میخواهید در خودتان ایجاد کنید، برای مثال روزانه نیم ساعت مطالعه کنید تا مهارت های شخصی و سطح آگاهی تان را افزایش دهید و تصور کنید شما یک عادت قدیمی دارید که باید روزانه نیم ساعت هم پیاده روی کنید. (عادت قدیمی میتواند خوب یا بد باشد)

اگر شما هر روز هنگام پیاده روی نیم ساعته تان، بتوانید روز اول ۳ دقیقه یکجا به عنوان استراحت بنشینید و مطالعه کنید، روز بعد ۴ دقیقه و روز بعد ۷ دقیقه و همینطور ادامه دهید، سرانجام خیلی راحت شما بعد از نیم ساعت پیاده روی میتوانید ۳۰ ساعت هم کتاب بخوانید.

یک مثال دیگر؛
اگر شما یک عادت قدیمی دارید که باید هر روز قهوه آماده بنوشید، میخواهید یک عادت ثروتمند هم داشته باشید که یک لیوان آب بنوشید. شما میتوانید از عادت قدیمی کمک بگیرید و قبل و یا بعد از قهوه یک لیوان آب بنوشید.

این کار باعث میشود مغز شما درگیری زیادی برای پذیرفتن عادت جدید نداشته باشد و خیلی راحت آنرا بپذیرد و کم کم تبدیل به عادت کند برای شما.

فقط کمک گرفتن از عادت قدیمی جهت ایجاد عادات جدید به شما فرصت میدهد یک عالمه عادت خوب، موفق و پولساز در خودتان ایجاد کنید.

یک مثال دیگر؛
اگر قرار است شبکه ارتباطی تان را گسترش دهید (عادت ثروتمند) و عادت دارید هر روز با دوست هایتان را ببینید، سعی کنید اینبار قبل یا بعد از ملاقاتتان با دوست تان با یک فرد غریبه نیز آشنا شوید، در مترو، تاکسی، اتوبوس، محل کارتان شروع کنید راجع به موضوعی کلی و عام صحبت کنید.

تعجب خواهید کرد چرا مغز تان مانند قبل شما را از انجام کار جدید منع نمیکند.
به هر اندازه عادات شما موفق، پولساز و مثبت باشند، به همان اندازه زندگی شما پربار و شاد و ثروتمند خواهد بود؛ پس عاداتی که دارید را جدی بگیرید و یادبگیرید عادات بد را جایگزین کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مقاله مکمل را حتما بخوانید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن