کارآفرینی

شکارچی فرصت‌های کارآفرینی شوید

 

دوست دارید شکارچی فرصت‌های کارآفرینی شوید؟

یکی از ویژگی های اصلی کارآفرینان موفق، تشخیص فرصت‌های ناب کارآفرینی است. و چقدر خوبه شما مثل یک کارآفرین موفق دقیقا مثل شکارچی به دنبال شکار فرصت‌های کارآفرینی است. می‌دونید فرصت‌های کارآفرینی کجاست؟ دقیقا دوربر همه ما پر است از فرصت‌های ناب کارآفرینی؛ همون مسائلی که مردم دائما از اونا شکوه و شکایت دارند. هر مشکلی که پیش روی مردم قرار دارد یک فرصت کارآفرینی است.
سوال این است:
چه راهی وجود دارد که مهارت شما در تشخیص فرصت‌های کارآفرینی و یا حتی پیش بینی فرصت‌های کارآفرینی در آینده یاری می‌کند؟ واقعا کارآفرینان موفق چگونه این مهارت را کسب کرده اند؟
حتما شما هم مانند خیلی از مردم فرصت‌های طلایی زیادی در زندگیتان داشته‌اید و درست مانند آن‌ها این فرصت‌ها را خیلی راحت از دست داده‌اید چون نفهمیده‌اید که این فرصت‌ها چقدر خاص هستند و اگر از دست شان بدهید احتمالا دیگر هرگز به سراغ‌تان نمی آیند.
 
 
اصلا ناراحت نباشید!
حتی ماهرترین کارآفرینان هم گاهی فرصتهای خوبی را از دست می دهند. به عنوان شرکت سرمایه گذاری بِسِرمنت بر روی تعداد زیادی از استارتاپ ها همچون اپل، گوگل و… سرمایه گذاری کرده است اما در عین حال فرصت‌های زیادی را هم در این بین از دست داده است. مهم این است که شرکتی مثل بسرمنت از فرصت‌های از دست رفته درس گرفته است و در آینده تلاش بیشتری برای بهره‌برداری از فرصت‌ها میکند.
موفقیت نهایی، حاصل شناسایی و بهره‌برداری از فرصت‌هایی است که امروز در محیط پیرامون مان وجود دارند. اگر شما بتوانید مهارتی بیشتر از عامه‌ی مردم در تشخیص فرصت‌های کارآفرینانه به دست آورید بدون شک آینده‌ی شغلی درخشانی خواهید داشت. اما چگونه این مهارت را کسب کنید؟
 

با درک این ۴ راهکار، شکارچی فرصت‌های کارآفرینی شوید:

۱- شما اصلا به یک ایده‌ی کامل و بدون نقص نیاز ندارید

شما معمولا زمانی خبر موفقیت یک ایده‌ی کسب و کار را می شنوید که آن ایده به خوبی گسترش داده شده است اما واقعیت این است که این ایده ها در ابتدا خیلی خام و ناقص بوده اند. هر زمان شما ایده ای را شنیدید مطمئنا به بسیاری از نقصهایش پی خواهید برد. اما این مساله نباید شما را از دیدن فرصتهایی که در دل این ایده‌ها نهفته است غافل کند.
معمولا وقتی متخصص جوانی در یک شرکت استخدام می‌شود نقص‌ها و اشکالات آن را می‌بیند حتی اگر شرکت بزرگی مانند گوگل باشد. اما چیزی که این افراد باهوش و جوان از دیدنش غافل می‌شوند فرصت‌های نابی است که برای پیشرفت و بهبود وجود دارد.
اگر منتظر این هستید که ایده ای کامل و بدون نقص به سراغ تان بیاید فقط وقت‌تان را تلف می کنید. چنین ایده ای وجود ندارد. البته این بدان معنی نیست که هر ایده ی ارزش دنبال کردن را دارد. بر روی ایده‌های کسب و کاری خود تحقیق کنید. زمانی که مطمئن شدید به قدر کافی خوب و پولساز هستند، سعی کنید برای برطرف کردن نقص‌هایش راهکاری بیابید نه اینکه ایده‌تان را به کلی فراموش کنید.

۲- آینده با دانش امروز ساخته می‌شود نه دانش فردا

نوآوری‌ها و محصولات آینده به وسیله ابزارها و تکنولوژی‌هایی که امروز در دست شما هستند ساخته می شوند. اگر فکر می کنید که یک ابزار و اختراع جدید، فرصتی را برای نوآوری به وجود می آورد، کاملا در اشتباه هستید.
بسیاری از مردم منتظر رسیدن یک تکنولوژی جدید هستند تا بتوانند به وسیله آن فرصت‌های کارآفرینی جدیدی به وجود آورند. اگرچه اختراعات و تکنولوژی می‌توانند فرصت‌های تازه‌ای پدید آورند با این حال بسیاری از فرصت ها در به کارگیری و استفاده متفاوت از تکنولوژی‌های موجود نهفته‌اند. آیفون اپل همان گوشی تلفن همراه بود فقط کمی پیشرفتهتر و یا آیپاد به وسیله تکنولوژی‌هایی که وجود داشتند ساخته شد.
با توجه به این نکته، هنگام ارزیابی فرصت‌ها به تکنولوژی‌هایی که هنوز وجود ندارند فکر نکنید. تنها ابزاری که در اختیار شماست دانش و تکنولوژی امروز است. پس به آینده فکر نکنید، آن را بسازید.

۳- هر ایده باید در زمان مناسبش اجرایی شود

یکی از مهم ترین سوالاتی که به عنوان یک کارآفرین باید به آن جواب بدهید این است:
آیا الان زمان مناسبی برای پیاده کردن ایده‌تان است؟ ایده‌های فوق العاده‌ی زیادی وجود دارند که در انتظار رسیدن زمان مناسب، هیچ‌وقت به یک فرصت کارآفرینانه تبدیل نمی شوند.
عامل اصلی موفقیت فیس‌بوک این بود که در زمانی مناسب راه اندازی شد. امروزه شبکه‌های اجتماعی موبایل محور به موفقیت‌های عظیمی دست پیدا کرده‌اند. دلیل آن هم استفاده گسترده از اسمارت فون‌ها (موبایل‌های هوشمند) و در دسترس بودن اینترنت پرسرعت در بسیاری از کشور هاست. اما تاریخچه شبکه‌های اجتماعی به دهه نود و یا حتی قبل از آن باز می‌گردد. تمامی آن استارتاپ‌ها شکست خوردند چون در آن زمان استفاده از اینترنت به خصوص برای برقراری ارتباط بین افراد به اندازه‌ی امروز نبود.
 

۴- شکست پنجره‌ای به فرصت‌های جدید کارآفرینی است

 هیچ‌وقت نگران شکست ایده‌های کارآفرینی‌تان نباشید. اگر در اجرای ایده‌ای شکست خوردید از آن دست نکشید. اتفاقا شکست نشان می‌دهد که ایده‌تان ارزش دنبال کردن را دارد. در واقع بهترین فرصت‌های کارآفرینی زمانی شناخته می‌شوند که شما بارها در اجرای ایده شکست بخورید. در سال ۲۰۰۵ یوتیوب راه‌اندازی شد در حالی که در همان زمان حداقل ۳۰ سایت دیگر هم به اشتراک گذاری ویدیو مشغول بودند. از سال ۱۹۹۹ همه‌ی این شرکت‌ها با شکست مواجه شدند. اما دلیل شکست آن‌ها، بد بودن این ایده نبود. همانطور که بعدها یوتیوب با تغییرات کمی توانست یکی از موفق‌ترین کسب و کارهای مبتنی بر وب را بر پایه همین ایده راه اندازی کند.
برای اینکه فرصتی را به خوبی ارزیابی کنید، اول باید ببیند که چرا تلاش‌های قبلی برای اجرایی کردنش شکست خورده است. مثلا در ماجرای یوتیوب بسیاری از استارتاپ‌های مشابه قبلی به خاطر کمبود پهنای باند اینترنت شکست خوردند. اگر مشکلی که باعث شده ایده تان قبلا شکست بخورد را کشف کنید و برطرفش کنید مطمئنا موفق خواهید شد.
 
هر ایده ای که شما دارید به احتمال زیاد بارها اجرایی شده و شکست خورده است. اگر نتوانید مشکل را پیدا کنید نمی توانید در اجرای این ایده، موفق شوید.

باید کاخ موفقیت ایده‌های خود را با استفاده از خرابه‌های شکست‌های قبلی همان ایده بسازید.

 
حتما نظرتان را درباره این مقاله با ما در میان بگذارید 🙂
برچسب ها

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مقاله مکمل را حتما بخوانید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن