بازاریابی اینترنتی

ساختار سایت راهنمایی نهایی

 ساختار سایت راهنمایی نهایی و بیان نکات کلیدی

ساختار سایت راهنمایی نهایی : سایت شما نیاز به یک ساختار خاص دارد در غیر این صورت، این فقط مجموعه ای از صفحات و پست های وبلاگ است. کاربران  به ساختار نیاز دارند تا از طریق سایت شما حرکت کنند، تا از یک صفحه به صفحه دیگر کلیک کنند. و گوگل از ساختار سایت شما استفاده می کند تا تعیین کند چه محتوایی مهم است و چه محتوایی کمتر اهمیت دارد. در این راهنمای نهایی، ما در مورد همه چیزهایی که باید درباره ساختار سایت بدانید، می گوییم.

بیشتر بخوانید: ساختار سایت

ساختار سایت راهنمایی نهایی : چرا ساختار سایت مهم است؟

ساختن وب سایت برای قابلیت استفاده و قابلیت جستجو بسیار مهم است. بسیاری از سایت ها دارای ساختار مناسب نیستند بازدید کنندگان را به محصول مورد نظر خود هدایت نمی کنند. به غیر از این، داشتن یک ساختار  واضح به درک بهتر سایت توسط گوگل کمک می کند، بنابراین برای جستجوگرها بسیار مهم است.

 

1. اهمیت  قابل استفاده بودن

ساختار وب سایت شما اهمیت زیادی برای تجربه کاربر یا  User eXperience (UX)  در وب سایت شماست. اگر بازدیدکنندگان بتوانند محصولات و اطلاعات مورد نظر خود را پیدا کنند، شانس تبدیل شدن آنها به مشتری افزایش می یابد. به عبارت دیگر، شما باید از طریق فروشگاه خود به آنها کمک کنید. یک ساختار سایت خوب به شما کمک خواهد کرد که این کار را انجام دهید.

هدایت باید آسان باشد، شما باید پست ها و محصولات خود را به گونه ای طبقه بندی کنید که بتوان آنها را پیدا کرد. مخاطبان جدید باید بتوانند فوراً درک کنند که در حال فروش چه نوع محصولاتی هستید.

 

2.اهمیت سئو

ساختار یک وب سایت یا یک فروشگاه اهمیت زیادی برای شانس رتبه بندی در موتورهای جستجو دارد.

 

1.این کمک می کند که گوگل سایت شما را بفهمد و درک کند.

نحوه ساخت سایت شما، سرنخ های مهم  را  در مورد اینکه مهمترین محتوا را در کجا پیدا کند به گوگل ارائه می دهد.  ساختار سایت تعیین می کند که آیا یک موتور جستجوگر می تواند موضوع سایت شما  و آنچه را که  در حال فروش هستید را درک کند. همچنین تعیین می کند که چطور به راحتی یک  موتور جستجو محتوا و محصولات خاص را پیدا و ایندکس خواهد کرد. یک ساختار خوب می تواند منجر به رتبه بندی بالاتر در گوگل شود.

 

2.این مانع می شود تا با محتوای خود رقابت کنید.

در سایت شما، ممکن است پست بلاگی داشته باشید که کاملاً یکسان هستند. ممکن است درباره سئو زیاد بنویسید. می توانید چندین پست وبلاگ درباه ساختار سایت داشته باشید ( که هر کدام یک جنبه متفاوت را پوشش دهد). در نتیجه، گوگل نخواهد فهمید که کدامیک ار این ها مهمتر است. پس شما می توانید با صفحات خود برای رتبه بندی بالاتر در گوگل رقابت کنید. باید به گوگل اجازه بدهید که بداند کدام یک از صفحات شما مهم تر است و بیشتر دقت کند. برای انجام این کار، نیاز به ساختار لینک دهی داخلی و ساختار گروه سازی و طبقه بندی دارید، پس می توانید همه این صفحات را درست کنید که برای شما کار کنند، به جای اینکه در مقابل  شما باشند.

 

3. این با تغییرات با وب سایت شما ارتباط دارد.

محصولاتی که شما در فروشگاه می فروشید احتمالاً در طول زمان تغییر خواهند کرد یا می تواند محتوایی باشد که در حال نوشتن آن هستید. یک مجموعه جدید اضافه خواهد شد، به طوریکه نوع قدیمی آن فروخته شده است. یا شاید فکر می کنید اطلاعات پست وبلاگ منسوخ شده و از سایت ناپدید می شوند. شما نمی خواهید که گوگل محصولات قدیمی و یا پست های وبلاگ که در مدت زمان طولانی در دسترس نبودند نشان داده شوند. مجبور خواهید شد که با این نوع از تغییرات درگیر شوید. و هنگامی که سایت شما یک ساختار روشن دارد این کار ساده تر خواهد بود.

ساختار سایت راهنمایی نهایی
ساختار سایت راهنمایی نهایی

ساختار سایت راهنمایی نهایی : نحوه تنظیم ساختار سایت خود

پس، چگونه ساخت یک ساختار مناسب سایت را ایجاد می کنید؟ برای اولین بار توضیح خواهیم داد که چه ساختاری  برای سایت ایده آل به نظر می رسد و سپس برای شما چگونگی دستیابی به آن برای سایت خود را توضیح می دهیم.

 

ساختار سایت راهنمایی نهایی : ساختار سایت ایده آل

ساختار سایت باید مثل هرم باشد. در بالای هرم صفحه اصلی (homepage)  قرار دارد، و در زیر صفحه اصلی تعدادی از مجموعه صفحات قرار دارد. برای سایت های بزرگتر، شما باید زیر شاخه ها یا طبقه بندی های سفارشی (توضیح بیشتر را بعدا می خوانید) را بسازید. در داخل شاخه ها و زیر شاخه ها، تعدادی از پست های وبلاگ، صفحات، یا صفحات محصول را خواهید داشت.

 

ساختار سایت راهنمایی نهایی : تقسیم صفحات به دسته ها

اگر هنوز پست های وبلاگ یا صفحات محصول را در سایت خود به چند دسته تقسیم نکردید، باید قطعا این کار را انجام دهید (درست است)حتماً این دسته بندی ها را به منوی اصلی سایت خود اضافه کنید.

 

ساختار سایت راهنمایی نهایی : دسته های بزرگ را هم اندازه کنید

مطمئن شوید که دسته بندی ها به همان اندازه بزرگ هستند. اگر در مورد موضوعی زیاد نوشتید و آن دسته بندی در مورد آن موضوع خاص  بیش از حد بزرگ شد، شما باید آن دسته بندی را به دو دسته بندی مهم تقسیم کنید.  یک قانون خوب برای اندازه دسته ها این است که مطمئن شوید هیچ دسته بندی بیش از دو برابر اندازه هر دسته دیگر نیست.  اگر شما یک دسته از این دسته ها را داشته باشید، تقسیم آن به دو بخش جداگانه منجر به انعکاس دقیق تر محتوا در وب سایت شما می شود. توجه داشته باشید که آیا  نام دسته بندی  شما در ساختار permalink وبسایت شما منعکس شود یا نه، باید مطمئن شوید که URL ها پس از تقسیم کردن یک دسته به درستی هدایت می شوند.

 

ساختار سایت راهنمایی نهایی : ساختار لینک داخلی

ساختار لینک دهی شما اهمیت زیادی دارد. هر صفحه در بالای یک هرم باید به زیر صفحه ها لینک داده شود. و بر عکس، همه زیر صفحه ها باید به صفحه بالای خود در  بالای هرم لینک داده شوند. محتواهای ضروری (مقالات پایه ) باید در بالای هرم باشند، و این ها باید مقالاتی باشند که شما از همه پست های وبلاگ به آن لینک می دهید.

از آنجا که شما از صفحاتی لینک می دهید که با هم مرتبط هستند، احتمال  افزایش رتبه را برای سایت بیشتر می کنید. لینک دادن به این روش به موتورهای جستجو کمک خواهد کرد تا مطالبی را که به هم مرتبط هستند را نشان دهد. علاوه بر این، با همه زیر صفحات که به صفحه اصلی در بالای هرم لینک داده شده اند، صفحات پایه را ایجاد خواهید کرد. این کار را برای موتورهای جستجو آسان می کند تا تشخیص دهند که موضوع صفحه اصلی شما در مورد چه چیزی است.

 

ساختار سایت راهنمایی نهایی : ساختار لینک داخلی خود را با سئو یواست بهتر کنید

شمارنده لینک متن سئو یواست ، لینک های شما را تجسم می کند پس شما می توانید آنها را بهینه سازی کنید. سئو یواست لینک های داخلی را در پست و لینک های داده شده به پست را  نشان می دهد. شما می توانید از این ابزارها استفاده کنید، و لینک های بین سایت های مرتبط را بهتر کنید تا ساختار مناسب تری داشته باشید.

در سئو یواست نسخه پرمیوم به شما کمک می کند تا لینک های داخلی را به خوبی انتخاب کنید. ابزار پیشنهاد لینک داخلی به شما نشان خواهد داد که کدام مقاله مرتبط با نوشته شما است، پس به راحتی می توانید به آنها لینک دهید. فقط با درگ کردن لینک به ادیتور خود! در بالای آنها ابزار یواست نشان می دهد که کدام مقاله به عنوان مقاله پایه در سایت شما در نظر گرفته شده است. در این روش مقالات در بالای پیشنهادات لینک دهی داخلی نشان داده می شوند و شما هرگز فراموش نخواهید کرد که دوباره به آنها لینک دهید.

 

ساختار سایت راهنمایی نهایی : طبقه بندی ها و برچسب ها

همچنین با اضافه کردن برچسب ها سایت شما سود خواهد برد. برچسب ها و طبقه بندی ها به ساختار سایت شما کمک می کنند. (یا حداقل گوگل آن را بهتر درک خواهد کرد)

در وردپرس دو روش استاندارد اضافه کردن طبقه بندی وجود دارد: شما می توانید از دسته بندی هایی که در بالا ذکر شد استفاده کنید ( که به شما ساختاری شبیه به هرم را می دهد) و شما می توانید از برچسب ها استفاده کنید. تفاوت با ساختار است. دسته بندی ها سلسله مراتبی هستند، شما می توانید زیر شاخه ها و زیر زیر شاخه ها را داشته باشید، درحالی که برچسب ها سلسله مراتب ندارند. به این مورد این طور فکر کنید : دسته بندی ها جدول محتویات وب سایت شما هستند، و برچسب ها شاخص(ایندکس) هستند.

برچسب های زیاد درست نکنید. اگر هر پست یا مقاله یک برچسب منحصر بفرد جدید دریافت کند، شما هیچ ساختاری ندارید. مطمئن شوید که برچسب ها بیشتر از یکی دو بار استفاده می شوند. آنها باید مقالاتی را با هم  دسته بندی کنند که  به هم وابسته هستند.

در برخی از قالب های وردپرس، برچسب ها با هر پستی نمایش داده می شوند. اما برخی از قالب ها این را نادیده می گیرند. شما باید مطمئن شوید که برچسب ها برای بینندگان در دسترس هستند، ترجیحاً جایی پائین مقاله. برچسب ها برای بازدید کنندگان مفید هستند ( و نه فقط برای گوگل ) این به این دلیل است که در مورد یک موضوع مشابه بیشتر بخوانند.

 

ساختار سایت راهنمایی نهایی : محتوای پایه

صفحات محتوا اهمیت اساسی دارند که محتوای پایه نامیده می شوند. مقالات پایه اهمیت زیادی در وب سایت شما دارند. بنابراین، از سئو یواست 4.6 ، شما یک گزینه ای را پیدا خواهید کرد که مقاله انتخاب شده می تواند به عنوان مقاله پایه باشد. محتوای پایه محتوایی است که دقیقا کسب و کار شما را منعکس می کند یا ماموریت کسب و کار شما است. اما تمر کز در زمینه کسب و کار می تواند استراتژی خوبی برای افزایش مخاطبان و خریداران بالقوه باشد.

همان طور که قبلاً بحث کردیم، مقاله های پایه باید در ساختار سایت نسبتاً بالا باشند ، بیشتر در قسمت بالا و سر هرم تمرکز کنید و با کلمات کلیدی رقابت کنید. در مورد 4 صفحه خاص که می خواهید هر کسی آن را به منظور اینکه سایت یا شرکت خود را به او معرفی کنید،  بخواند  فکر کنید: لازم است که این ها مقالات پایه باشند. در بسیاری از موارد، صفحه اصلی به این مقالات لینک داده می شود. وب سایت ها حداقل باید یک یا دو مقاله پایه و حداکثر 8 تا 10 مقاله پایه داشته باشند. اگر می خواهید بیشتر از 10 مقاله پایه بنویسید، احتمالاً باید وب سایت دوم را شروع کنید.

صفحات دسته بندی شده یا صفحات برچسب دار می توانند مقالات پایه خیلی خوبی را ایجاد کنند. اگر می خواهید صفحات دسته بندی شده خود را برای محتوای پایه بهینه سازی کنید، اهمیت خیلی زیادی دارد که محتوای مقدمه ای عالی را تهیه کنید. باید مطمئن شوید که این صفحات یک مرور کلی از موضوع را ارائه می دهد و بازدید کنندگان را دعوت می کند مطالب بیشتری را از سایت بخوانند.

 

ساختار سایت راهنمایی نهایی : راهنمای عملی و سریع برنده شدن

ساختار شما پویا است. کسب و کار شما ممکن است در طول سال تغییر کند، و ساختار سایت این را حس می کند و تغییرات را منعکس خواهد کرد. اگر به طور منظم درباره ساختار سایت خود فکر نکنید، مجموعه صفحات می تواند مثل هیولا رشد کند. صفحات شما یا محصولاتی که دارید ممکن است خیلی با ناوبری مناسب نباشد و مقالات پایه ای وب سایت هیچ وقت پیدا نشوند.

 

ساختار سایت راهنمایی نهایی : حذف و تغییر مسیر!

بسیاری از فروشگاه ها مجموعه های مختلفی از محصولات(لباس، کفش ) را در هر فصل خواهند فروخت. محصولات قدیمی ممکن است در مدت کوتاهی به فروش برسند، و اگر  در مدت کوتاه به فروش نرسند، در نهایت، آنها فروخته خواهند شد. اگر نمی خواهید دوباره آن محصولات را به فروش برسانید باید صفحه را حذف کنید. همچنین اگر محتوای آن صفحه قدیمی شده باشد، آن صفحه را حذف می کنید!

با این حال، ممکن است دقیقاً به این صفحه لینک های با ارزشی داشته باشید. می خواهید مطمئن شوید که از این لینک ها سود می برید، حتی اگر این صفحه دیگر وجود نداشته باشد. به همین دلیل است که باید آدرس URL را تغییر دهید.

تغییر مسیر صفحات سخت نیست. اگر از WordPress استفاده می کنید، پلاگین Yoast SEO Premium می تواند به شما کمک کند که از تغییر مسیر ها مراقبت کنید. ترجیحا باید آدرس قدیمی (301) را به محصولی که محصول یا صفحه مرتبط را جایگزین کرده است، تغییر دهید. این می تواند صفحه طبقه بندی محصول خاص باشد، یا به عنوان آخرین راه حل برای صفحه اصلی باشد.  به این ترتیب صفحه (قدیمی) با ساختار سایت تداخل نخواهد داشت.

 

ساختار سایت راهنمایی نهایی : منو خود را ارزیابی کنید

هنگامی که اهداف کسب و کار یا وب سایت تغییر می کند، منوی شما نیز احتمالاً تغییر خواهد کرد. هنگامی که شروع می کنید تا ساختار سایت خود را دوباره درست کنید، ساخت ارائه بصری تجدید نظر خواهد شد. با منوی دلخواه خود شروع کنید (یک یا دو سطح) و ببینید که آیا می توانید در بیشتر صفحاتی که طی سال ها ایجاد کرده اید متناسب باشید. خواهید دید که برخی از صفحات هنوز معتبر هستند، اما برای منوی شما مناسب نیستند.

مشکلی نیست! آنها را حذف کنید، فقط مطمئن شوید که در نقشه سایت خود در صفحات مرتبط به آنها لینک دهید. به این ترتیب گوگل و بازدید کنندگان شما می توانند هنوز این صفحات را پیدا کنند. شاید یک ارگانوگرام شکاف های سطح ساختار سایت شما را نشان دهد.

 

ساختار سایت راهنمایی نهایی : طبقه بندی خود را تجدید نظر کنید

یک نمای کلی از دسته بندی ها و زیر دسته بندی ها و محصولات  یا پست ها ایجاد کنید، این به شما کمک خواهد کرد تا طبقه بندی سایت خود را بازبینی کنید. آیا دسته بندی  و زیر دسته بندی محصولات  هنوز یک نمای کلی منطقی از نمونه محصول شما را ارائه می دهد ؟ شاید در جایی متوجه شوید که یک دسته از محصولات موفق تر از سایر محصولات بوده اند. یا شاید بسیاری از پست های وبلاگ را در مورد یک موضوع خاص نوشته باشید و در مورد موضوعات دیگر کمتر نوشته باشید.

اگر یک گروه بیشتر از بقیه رشد کند، هرم سایت از تعادل خارج می شود. در مورد تقسیم این دسته ها به دسته های مختلف فکر کنید. و اگر چندین خط محصول کوچکتر از دیگران است می توانید آنها را با هم ادغام کنید. سعی کنید 8 تا 10 دسته بندی سطح بالا داشته باشید و روی ساختار سایت خود تمرکز کنید. فراموش نکنید که مواردی را که حذف می کنید تغییر مسیر دهید!

 

ساختار سایت راهنمایی نهایی : درباره آن به گوگل بگوئید

این بعید است که شما نقشه سایت  html  خود را به طور دستی بسازید، بعد از اینکه ساختار سایت خود را تغییر دادید نقشه سایت را به روز آوری کنید. در این اتفاق احتمالاً شما نقشه سایت  XML  خواهید داشت، آن را دوباره به Google Search Console. ارسال کنید.

 

ساختار سایت راهنمایی نهایی : محتوای تکراری

محتوای تکراری می تواند مکان های مختلف سایت شما را روشن کند. به عنوان یک خواننده، محتوا برای شما آورده می شود. اما یک موتور جستجو باید انتخاب کند که کدام یک در نتایج جستجو نشان داده شود، طوری که نمی خواهد یک محتوا را دوبار نمایش دهد. علاوه بر این، هنگامی که سایر وب سایت ها به محصول شما لینک می دهند، احتمالاً بعضی از آنها به اولین  URL  لینک داده می شوند، و سایر لینک ها به دومین  URL . اما اگر این تکراری ها همه به یک  URL  لینک دهی شوند، احتمال رتبه بندی در 10 کلمه کلیدی مربوطه بسیار بالاتر خواهد بود.

 

ساختار سایت : به طور خلاصه

همانطور که مشاهده کردیم، دلائل متعددی وجود دارد که ساختار سایت مهم است. ساختار سایت خوب هم به بازدید کنندگان و هم به هدایت گوگل به سمت سایت شما کمک می کند. این امر کمک می کند تغییرات را آسان تر انجام دهید و مانع رقابت با محتوای خود شوید. پس از این نکات در این راهنما استفاده کنید. سایت خود را بررسی کنید و ساختار سایت خود را بهبود ببخشید. به این ترتیب، شما در بالا قرار می گیرید و رشد چشمگیری خواهید داشت که خارج از کنترل شما خواهد بود!

برای مطالعه بیشتر مقالات بعدی ما را درباره ساختار سایت دنبال کنید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مقاله مکمل را حتما بخوانید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن