بازاریابی اینترنتی

ری دایرکت و انواع مختلف آن چیست

به عنوان مدیر  سایت  شما باید عمل ری دایرکت را انجام دهید. هر زمان که یک صفحه را حذف می کنید، و یا اینکه ساختار  URL  خود را عوض می کنید یا دامنه خود را تغییر می دهید، باید آدرس های خود را عوض کنید. باید به ربات های موتورهای جستجو بگوئید که تغییراتی در آدرس های شما رخ داده است و باید  به طور دائمی یا موقت تغییر آدرس بدهید.

انتخاب یک مسیر خاص ممکن است روی سئوی شما تاثیر بگذارد، پس مراقب چیزی که انتخاب می کنید باشید. در این مقاله، خلاصه ای از تغییر مسیری را که می توانید استفاده کنید را ذکر کرده ایم.

 

دلیل استفاده از ری دایرکت

اگر به طور منظم مراقب سایت خود هستید، یکی از وظایف شما ری دایرکت یا تغییر مسیر آدرس ها است. موارد متعددی وجود دارد که ممکن است از یک تغییر مسیر استفاده کنید. اما موارد زیر اغلب پاپ- آپ هستند. شما به ری دایرکت نیاز دارید وقتی :

  • یک صفحه یا پست را حذف می کنید.
  • انتقال سایت به یک دامنه جدید
  • دیگر نمی خواهید www را در دامنه خود استفاده کنید.
  • فعال کردن permalinks در وردپرس
  • ادغام وب سایت ها
  • CMS خود را تغییر دهید.
  • تغییر ساختار آدرس
  • و موارد دیگر

کدهای HTTP status

برای درک چگونگی کار تغییر مسیر و اینکه چطور می توانید روی سرور و مرورگر تاثیر بگذارید، نیاز دارید که درباره کدهای  HTTP status چیزهایی را بدانید. یک کد HTTP status مجموعه ای از اعداد  است که یک سرور یک درخواست خاص برای یک صفحه  مرورگر می فرستد. این کد ها ممکن است شامل ۲۰۰، ۳۰۱، ۴۰۴ ،۵۰۳ باشند. تمام کد ها برای یک هدف خاص کار می کنند. برای مثال، ۴۰۴ نشان می دهد که یک صفحه یافت نشد. ۵۰۳ به این معنی است که سرور برای نگهداری به طور موقت آفلاین است. اگر می خواهید سایت خود را بدون خطا حفظ کنید، باید کدهای  HTTP status را بشناسید. در مقالات بعدی درباره این کد ها بیشتر توضیح خواهیم داد.

 

انواع ری دایرکت

چندین ری دایرکت وجود دارد که به صورت روزانه اجرا می شود. این ها مواردی هستند که باید به یاد داشته باشید.

۳۰۱ تغییر مسیر دائمی

۳۰۲  پیدا کردن

۳۰۷ تغییر مسیر موقت

واقعاً ری دایرکت نیستند، اما با این وجود مفید هستند:

۴۱۰ محتوا حذف شد

۴۵۱ محتوا به دلائل قانونی قابل دسترسی نیست.

 

۳۰۱ تغییر مسیر دائمی

۳۰۱ یکی از رایج ترین ری دایرکت ها است. اگر می خواهید به طور دائم یک صفحه حذف یا منتقل شود از این کد  استفاده کنید، و یا در حالتی که چیزی را در ساختار permalinks   خود تغییر داده اید از این کد استفاده کنید. با استفاده از این ری دایرکت، به ربات های موتور جستجو خواهید گفت که این صفحه دیگر در دسترس نیست و دیگر نباید آن را ایندکس کند. اگر یک ری دایرکت را به درستی تنظیم نکنید، احتمالاً بازدید کنندگان و ربات های خزنده، پیغام خطای ۴۰۴ را مشاهده خواهند کرد. و این چیزی نیست که شما بخواهید اتفاق بیفتد.

از آنجا که ۳۰۱ به طور دائم بازدیدکنندگان را از آدرس قدیمی به یک آدرس جدید هدایت می کند، شما باید فقط در شرایطی از این کد استفاده کنید که مطمئن باشید هرگز دوباره از آدرس قدیمی استفاده نخواهید کرد. اگر می خواهید دوباره از آدرس استفاده کنید، به تغییر مسیر موقت نیاز دارید. یک کد ۳۰۱ تمام ارزش لینکی را که می خواهید حذف کنید را حفظ می کند و به لینک جدید اضافه می کند.

 

۳۰۲ پیدا کردن

یک کد ۳۰۲ تغییر مسیر نسبتاً مبهم است و اغلب برای تغییر مسیر موقت استفاده می شود. این کد به این معنی است که محتوای درخواست شده یافت شده است، اما در جای دیگری است. اگر می خواهید مطمئن شوید که بازدیدکنندگان هنگام بازدید از یک صفحه خاص به یک صفحه جایگزین می روند، و شما می خواهید آدرس را در آینده دوباره استفاده کنید، می توانید ازیک کد ۳۰۲ استفاده کنید.

از آنجا که این یک ری دایرکت موقت است، مقدار لینک را انتقال نمی دهد. از این رو، ممکن است نشانی اینترنتی را با ارزش ناقص به دست آورد. از آن هنگام انتقال یک سایت به یک دامنه جدید یا در هنگامی که می خواهید در سایت خود بازسازی های بزرگی انجام دهید استفاده نکنید.

 

۳۰۷ تغییر مسیر موقت

کد ۳۰۲ اغلب برای ایجاد تغییر مسیر موقت استفاده می شود، اما با ظهور HTTP1.1 307 به عنوان تغییر مسیر موقت و معتبر جای می گیرد. یک کد ۳۰۷ به صراحت می گوید که آدرس درخواست شده به یک مکان موقت منتقل شده است و در حال بازگشت است. از آنجا که این درخواست می تواند در آینده تغییر کند، درخواست باید با URL اولیه ساخته شود.اگر مطمئن هستید که انتقال موقتی است و هنوز به URL  اولیه نیاز دارید از این ری دایرکت استفاده کنید.

 

واقعاً هدایت نمی شود، اما هنوز

علاوه بر ری دایرکت سنتی، دو مورد یا بیشتر را پیدا خواهید کرد که واقعاً ری دایرکت نمی شوند. با این حال، این ها هنوز هم برای کار روزانه شما در سایت مناسب هستند. شما می توانید کد های ۴۱۰ و ۴۵۱ را به عنوان یک پیام از سرور ببینید که می گوید: اینجا چیزی وجود داشته، اما دیگر نیست.

 

۴۱۰ محتوا حذف شده

یکی از بزرگترین مشکلات در سایت مقدار(حجم ) صفحات خطای ۴۰۴ است. اگر به خروجی خود در Google Search Console نگاهی بیندازید، مجبور می شوید که کمتر اجرا کنید. باید هر چه سریع تر این ها را درست کنید زیرا هیچ کس این اشتباهات را دوست ندارد: گوگل این خطا را به عنوان نگهداری بد می داند، و بازدید کنندگان گیج می شوند و اشتباه می کنند. خطاهای ۴۰۴ اغلب زمانی رخ می دهند که صفحه یا پست درخواست شده از سایت حذف شده است.

شما می توانید از یک کد ۳۰۱ برای ری دایرکت صفحه با کد ۴۰۴ برای یک صفحه مربوطه یا صفحه اصلی استفاده کنید، اما در برخی از موارد ممکن است روش دیگری ترجیح داده شود: به موتورهای جستجو و کاربران بگوئیم که این صفحه با یک کد ۴۱۰ ری دایرکت به درستی حذف شده است. به این ترتیب آنها می دانند که صفحه برنخواهد گشت و بنابراین صفحه را از ایندکس یا فهرست حذف می کند.

 

۴۵۱ محتوا به دلائل قانونی در دسترس نیست

اگر به دلائل قانونی اخطار داشته باشید که صفحه باید حذف شود یا در مواردی که اطلاع داشته باشید و درخواست را رها کنید، شما باید برای این صفحه یک هدر ۴۵۱ بدهید. به این ترتیب به موتورهای جستجو می گوئید که یک پست در اینجا وجود دارد که شما می خواستید این درخواست انجام شود ولی دلائل قانونی به شما گفته اند که این کار را انجام ندهید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مقاله مکمل را حتما بخوانید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن