بازاریابی و فروش

بازاریابی محتوا فرصتی جذاب و با ارزش

یک فرصت جذاب با بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا، عمل توسعه‌ی پیام‌های بازرگانی فوری و قانع‌کننده و جذاب بدون محدودیت مکانی هست.

بازاریابی محتوا با ایجاد یک فرصت جذاب برای صاحبان کسب‌وکار، شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا به شکلی نوآورانه و با فضای نامحدود، پیام‌رسانی نمایند.

برای آن عده از ما که با رسانه‌های سنتی سروکار داریم، بازاریابی محتوا منبع مشکلات و فضایی ناشناخته و مملو از فرصت‌های جدید  به‌حساب می‌آید. اما با افزایش امکان دسترسی به اینترنت و کاهش هزینه‌های آن نسبت به قبل، بازاریابی محتوایی تمامی انواع مدل‌های محتوا را در خود جای‌داده و ما را قادر به قبضه کردن بازار می‌نماید.  شرایط اینترنت، پیش‌ازاین ما را به فعالیت در فیس بوک و تازگی‌ها به فعالیت در باز فید(BuzzFeed)، اینستاگرام(Instagram) و اسنپ چت(SnapChat) قادر ساخته است، درحالی‌که همچنان اپلیکیشن های جدیدتری نیز درراه هست.

بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا، عاملی که در حال حاضر با سرعت رو به افزایش است.

بازاریابی محتوا واژه‌ای گسترده و تا حدودی مبهم است، اما اجازه دهید آن را این‌گونه تعریف نماییم: بازاریابی محتوا عمل توسعه و توزیع مطالب جذاب به نمایندگی از یک برند یا کسب‌وکار است. هدف، دستیابی و حفظ توجه مصرف‌کننده، با امید به تبدیل وی به یک مصرف‌کننده برند یا کسب‌وکار می‌باشد.

نکته حائز اهمیت  در اینجا دستیابی به تفاوت‌هاست. تبلیغات در دوران پیش از دیجیتال، هدفی دقیقاً شبیه به بازاریابی محتوا داشت، اما پیام‌ها به بازار کوچکی از مصرف‌کنندگان محدود می‌گردید.

تبلیغات عمل قرار دادن یک پیام برند با تأثیر بالا در فضای محدود انتشار و به‌صورت چاپی – پیام بازرگانی به شکل هایکو (یک سبک شعری بسیار کوتاه در زبان انگلیسی) – بود.

این آزادی به‌قدری جدید است که اغلب برندها و کسب‌وکارها هنوز از وجود آن آگاهی کاملی ندارند.

کسانی که کسب‌وکاری بر پایه رسانه‌های تبلیغات محور را اداره می‌کنند، هنوز به تبلیغات در حالت قبلی آن متکی هستند.

این نوع از تبلیغات و بازاریابی آن‌قدر جدید است که شکل‌ها و کاربردهای مختلفی از آن همچنان در حال ابداع می‌باشد و شامل طیف شگفت‌انگیزی از ابزار مختلف می‌باشد. که فقط موارد واضح و روشنی مانند مقالات، پست‌های وبلاگ، ویدئوها، مقالات سفید، و ایمیل‌ها را در بر‌نمی‌گیرد. بلکه شامل مسابقات، نظرسنجی، بازی‌ها، پازل‌ها، محتوای اجتماعی  و موارد دیگری می‌شود.

اهداف فعالیت‌های  بازاریابی محتوا بسیار متفاوت است. برخی خواهان شگفت‌زده کردن مردم یا خنداندن آنها هستند، برخی خواهان آموزش دادن هستند، برخی تمایل دارند در شرایط خاص برای افراد مفید باشند و برخی می‌خواهند سرگرم‌کننده باشند. اکثر این موارد به‌گونه‌ای طراحی‌شده‌اند که محتوا در میان مخاطبان بیشتری گسترش بیابد.

با تمام این امکانات، اکنون زمان خلاقیت و نوآوری به نمایندگی از برندها و کسب‌وکارها فرارسیده است. اکنون کسب‌وکارها در حال پی بردن به این نکته هستند که می‌توانند و باید محتوایی تولید کنند که مخاطبان باعلاقه به خواندن آنها رو بیاورند.

امروزه پیشگامان بازاریابی محتوا عمدتاً برندهای ملی و بین‌المللی می‌باشند. اما این فقط آغاز راه است. بازاریابی محتوا باید به‌صورت بومی انجام شود، چراکه دسترسی به اینترنت رفته‌رفته این امکان را ممکن می‌سازد.

یکی از پیشگامان اولیه‌ی بازاریابی محتوا ، رد بول، تولیدکننده‌ی نوشیدنی انرژی‌زا اتریشی هست. این شرکت باهدف قرار دادن مردان جوان، تصمیم گرفت تا این برند را با فعالیت‌ها و ورزش‌های سنگین همراه سازد.

وب سایت آنها، یکی از نمونه‌های اولیه بازاریابی محتوا بود. این وب‌سایت، تمرکز خود را کاملاً روی تعامل مخاطبان موردنظر خود با محتوای هیجان‌انگیز و ایجاد ارتباط مثبت با این برند قرارداد. این شرکت به‌منظور سرگرمی و جذب مشتریان خود،  مقادیر بالایی از محتوا  ایجاد و منتشر می‌کرد و همچنان می‌کند.

وجود اصطکاک برای رسانه‌های سنتی

بسیاری از اشکال بازاریابی محتوا در تلاش برای گذر از رسانه‌های موجود و دستیابی مستقیم به مشتریان هدف می‌باشند. هدفی که  Redbull.com و Marriott دنبال می‌کنند، همین موضوع است.

اما رسانه‌های سنتی هوشمند درمی‌یابند که این امر درواقع یک فرصت جدید و بزرگ هست و قبل از اینکه کسب‌وکارهای محلی به بازاریابی محتوا روی‌آورند، باید از این فرصت استفاده کنند.

بازاریابی محتوا یک مد زودگذر نیست. امروزه تبلیغات از بند محدودیت مکانی مصنوعی پیش از دوره‌ی دیجیتال آزاد گشته و هرگز به آن دوران بازنخواهد گشت. توجه داشته باشید که برای کسب نتیجه مناسب از بازاریابی محتوا باید بخشی منحصر و جدا از بخش‌های دیگر در نظر بگیرید تا استراتژی‌های خلاقانه، محتوای مناسب و بهترین کانال‌های ارتباطی را برای تولید و انتشار آن در نظر بگیرند.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن