کارآفرینی

ایده های کارآفرینی‌ شما چقدر ارزش پیاده سازی دارد؟

آیا شما هم ایده های کارآفرینی‌ زیادی به ذهن‌تان خطور می‌کند؟ این ایده های کارآفرینی‌ شما چقدر ارزش پیاده سازی دارد؟ در این مقاله تلاش کردم یک تفاوت اصلی کارآفرینان برتر موفق و پولساز را با کارآفرینان شکست خورده بیان کنم.

اغلب کارآفرینان وقتی از خواب بیدار می‌شوند ایده های کارآفرینی‌ جدید در ذهن دارند. آن‌ها در طول روز به ایده‌های‌شان علاقه‌مند می‌شوند اما در نهایت شب که به رختخواب باز می‌گردند نقشه می‌کشند تا از فردا ایده‌شان را پیاده کنند و با مشکلات دسته و پنجه نرم کنند و … شکست بخورند!

 

ایده های کارآفرینی‌
ایده های کارآفرینی‌

آیا می‌دانید دلیل شکست‌شان چیست؟

شادی و هیجانی که هنگام یافتن ایده های کارآفرینی‌ جدید به سراغ کارآفرینان می‌آید، عامل اصلی شکست آن‌هاست.

کارآفرینان برتر می‌دانند که هر ایده‌ای ارزش دنبال کردن ندارد. آن‌ها عاشق ایده‌هایی هستند که از جنس فرصت هستند. و یک فرصت کارآفرینی چه زمانی ارزشمند است؟ زمانی که بشود به سودآوری آن فرصت امید داشت.

در این مقاله تصمیم دارم یک فرمول هفت سوالی به شما ارائه دهم تا بتوانیم ایده های کارآفرینی‌ را به کمک آن ارزیابی کنیم و خیلی سریع‌تر به این نتیجه برسیم که آیا ایده های کارآفرینی ما ارزش اجرایی شدن دارند یا باید قید آن‌ها را بزنیم.

در ادامه ۷ سوالی را که مایک کوچ، کارآفرین برتر، در مواجهه با ایده‌های کارآفرینی می‌پرسد اشاره کردم. به عقیده او اگر تعداد پاسخ‌های منفی شما به سوال‌های مطرح شده خیلی زیاد باشد بهتر است قید ایده را بزنید.

سوال اول: این کسب و کار با سبک زندگی‌تان تناسب دارد؟

ما زندگی نمی‌کنیم تا کار کنیم، بلکه کار می‌کنیم تا زندگی کنیم. با این حال خیلی از کارآفرینان خلاف این نظر را دارند. آن‌ها عاشق کارشان هستند و به نوعی با کارشان ازدواج کرده‌اند تا همیشه کنار هم باشند. برای چنین اشخاصی کار همه چیز است. چنین کارآفرینان معمولا کسب و کارهای موفق در سطح ملی و جهانی دارند; مانند فیس‌بوک، اپل، گوگل و امثال آن‌ها. اما خوشبختانه بسیاری از کسب و کارها هستند که به موسس‌شان فرصت زندگی کردن هم می‌دهند.

دانلود فیلم ۳ ساعته آموزشی » ایده های پولساز کسب و کار اینترنتی با سرمایه کم

اگر دوست دارید از همه‌ی جنبه‌های زندگی‌تان بهره ببرید، هنگام مواجهه با ایده های کارآفرینی‌ جدید از خودتان بپرسید: آیا باید تمام وقت و انرژی خود را صرف اجرایی کردن‌ ایده‌ام بکنم و یا زمانی هم برای استراحت و تفریح باقی می‌ماند؟

سوال دوم: آیا برای محصول‌تان تقاضایی  وجود دارد؟

ایجاد محصول یا خدمتی جدید دشوار است اما سخت‌تر از آن ایجاد نیاز برای آن محصول یا خدمت است. فرآیند ایجاد نیازی که تا قبل از آن وجود نداشته بسیار آهسته، پرهزینه و دشوار است. با این حال گاهی هم ارزشش را دارد.

اپل یکی از کمپانی‌هایی است که در این زمینه بسیار موفق عملکرده است. این موضوع به این بستگی دارد که شما چقدر توانایی استیو جابز شدن داشته باشید.

 

سوال سوم: آیا ارزش پیشنهادی‌ شما منحصر به فرد است؟

آیا این ایده کارآفرینی که شما دارید تا به حال به فکر هیچ‌کس نرسیده است؟ خب شاید شما اینطور فکر کنید ولی احتمال چنین چیزی بسیار کم است. یعنی اینکه ایده‌ی کارآفرینی شما به احتمال زیاد جایی در گوشه‌ای از این کره خاکی در حال اجرایی شدن است یا اینکه تا به حال اجرایی شده و شما بی‌خبرید.

ناراحت نباشید! 🙂 این افراد سد راه شما نیستند آن‌ها فقط رقیب‌تان هستند. اگر ارزش پیشنهادی منحصر به فردی داشته باشید اصلا نگران رقبا نباشید.

 

 سوال چهارم: آیا بازاریابی اینترنتی می‌تواند به رشد کسب و کار شما کمک کند؟

اینترنت و شبکه‌های اجتماعی فقط برای بازی و سرگرمی نیستند. زمانی که شما در حال سرگرمی و خندیدن در تلگرام هستید، افراد زیادی در تلاشند تا به وسیله همین شبکه‌ها، کسب و کارشان را توسعه دهند.

این یک صحبت جدی است! اینترنت ارزان‌ترین و سریع‌ترین کانال‌ تبلیغاتی در دنیای امروز ماست. اگر فکر می‌کنید برای تبلیغات‌تان نمی‌توانید روی کمک اینترنت حساب کنید، در آینده بازاریابی محصول‌تان بسیار دشوار خواهد بود.

 

سوال پنجم: آیا می‌توانید روی فروشتان حساب کنید؟

کارآفرینان برتر مب‌دانند که کسب و کارها، کوچک و موفق ایجاد می‌شوند، رشد می‌کنند و زمانی که به بلوغ میرسند توسط شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ جمایت یا خریداری می‌شوند. فکر می‌کنید ایده‌ی شما هم این قابلیت را دارد؟

سوال ششم: آیا از اجرایی کردن ایده‌تان لذت می‌برید؟

تا به حال کارمند بوده‌اید؟ کارمند بودن معمولا یکی از کسل کننده‌ترین شغل‌های در دنیاست حتی اگر پول زیادی در بیاورید. دلیلش را همه می‌دانیم: جذاب نبودن کار. در دنیای کسب و کار هم همیشه و همه‌جا حرف بر سر پول درآوردن است. پول محرک مهمی برای راه اندازی هر کسب و کاری است ولی این همه ماجرا نیست. اگر قرار است برای اجرایی کردن ایده‌تان هر روز و هر هفته ساعت‌های زیادی وقت صرف کنید باید از این‌ کار لذت ببرید. کارآفرینی در واقع دنبال کردن علاقه واقعی‌تان است. اگر لذت و هیجانی در کار نباشد بهتر است همان راه بی دردسر کارمندی را در پیش بگیرید.

سوال هفتم: آیا صبرتان زیاد است؟

بیل گیتس همیشه بیل گیتس بوده است اما همیشه ثروتمند نبوده. بیل گیتس و بقیه‌ی کارآفرینان برتر جهان، راه دور و درازی را طی کردند تا به این جا رسیدند. اغلب کارآفرینان شکست خورده، افراد خیلی عجول هستند و اگر در مدت کوتاهی نتیجه‌ی مطلوبی کسب نکنند به سرعت ناامید و دل‌زده می‌شوند.

خلاصه اینکه اگر شما هم شش ماهه به دنیا آمده‌اید، یا باید تغییر کنید یا به نظر من قید کارآفرینی را بزنید. بیشتر کسب و کارها، برای موفقیت، به سال‌ها زمان نیاز دارند.

دانلود فیلم ۳ ساعته آموزشی » ایده های پولساز کسب و کار اینترنتی با سرمایه کم

آیا می‌دانید فرق کارآفرینان برتر با کارآفرینان دیگر چیست؟ شاید بگویید که آن‌ها خیلی کار می‌کنند. درست است. اما مهم‌ترین وجه تمایز کارآفرینان برتر در ویژگی‌های شخصیتی‌شان است. کارآفرینان برتر ویژگی‌های خاصی دارند: خلاق، جسور، ریسک پذیر و خیلی چیزهای دیگر. اما علاوه بر تمام این‌ها ” آن‌ها با خودشان صادق هستند “. کارآفرینان برتر، اگر ایده‌ای ارزش دنبال کردن را نداشته باشد، حتی اگر به آن ایده شدیدا علاقه‌مند باشند، آن را کنار می‌گذارند و به راه‌شان ادامه می‌دهند.

 

 

 

برچسب ها

4 دیدگاه

  1. سلام تخصص من مدیریت مالی و حسابرسی است چون دارای لیسانس و فوق لیسانس در این رشته و ۳۵ سال تجربه در همین لاین در شرکت‌هایی معتبر داخلی و خارجی هستم. حرف های شما هم برای من خیلی آموزنده است ای کاش این حرف ها را ۳۰ سال پیش میشنیدم

  2. سلام به استاد عزیز
    مثل همیشه این مقاله شما هم خیلی کاربردی و برای من بسیار مفید بود. چند روز بود درگیر ایده جدیدی بودم و این مقاله شما بسیار به من کمک کرد.
    زنده باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مقاله مکمل را حتما بخوانید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن