بازاریابی اینترنتی

الگوریتم جدید گوگل و بنرهای تبلیغاتی

در صورتی که اخیراً تغییراتی در رتبه ­بندی سایت شما در گوگل بوجود آمده، دلیل این موضوع می­ تواند بروزرسانی الگوریتم چیدمان صفحه گوگل باشد. گوگل نسخه جدیدی از الگوریتم های مبارزه با سایت های فریب آمیز خود را با نام الگوریتم چیدمان صفحه منتشر کرد.

الگوریتم جدید گوگل

اولین نسخه الگوریتم چیدمان صفحه در ۱۹ ژانویه ۲۰۱۲ منتشر شد و نسخه دوم این الگوریتم در تاریخ ۹ اکتبر ۲۰۱۲ منتشر گردید. نسخه سوم این الگوریتم که به تازگی منتشر شده است به نسبت نسخه­ های قبلی تغییرات قابل توجهی داشته و به نظر می­ رسد که گوگل در ادامه بررسی وضعیت وب سایت­ ها از نظر نحوه نمایش در موبایل، در نسخه جدید به این موضوع نیز اهمیت خاصی داده است.

هدف از الگوریتم چیدمان صفحه مبارزه با وب سایت­ هایی است که در بخش بالای وب سایت که در دید اول برای کاربران قابل مشاهده است از بنرهای تبلیغاتی استفاده می­کنند و به جای ارائه اطلاعات مفید به کاربران، بنرهای تبلیغاتی در بخش­های مختلف سایت قرار می ­دهند. نحوه طراحی گرافیکی صفحه، فاصله میان عناصر مختلف سایت، مکان قرار گرفتن بنرهای تبلیغاتی و همچنین وجود کدهای ارسال بازدیدکننده به سایت های دیگر از مواردی است که این الگوریتم با آن مبارزه می­کند.

وب سایت هایی که بخش ­های مفید سایت خود را به تبلیغات اختصاص داده­ اند و به راحتی کاربران و ارائه اطلاعات مفید به کاربر اهمیتی نمی­ دهند مشمول جریمه از طرف گوگل خواهند شد. مت کاتز مدیر تیم مبارزه با سایت­های فریب آمیز گوگل پیشنهاد داده است که قبل از اینکه این الگوریتم بر روی رتبه ­بندی سایت شما در گوگل تاثیر بگذارد تغییرات لازم را بر روی سایت خود ایجاد نمایید تا مشمول جریمه الگوریتم جدید گوگل نشوید.

مت کاتز در تصویری که در وب سایت شخصی خود منتشر کرده است، تاثیر این الگوریتم در نتایج گوگل بر روی یکی از وب سایت هایی که از طرف این الگوریتم جریمه شده است را نشان داده است. خط نارنجی رنگ مربوط به سال گذشته و خط آبی مربوط به سال جاری است.

جریمه گوگل

همانطور که در تصویر مشخص است، بازدید سایت فوق پس از اعمال جریمه از طرف این الگوریتم نزدیک به صفر رسیده است.

برخلاف سایر الگوریتم­ های مبارزه با سایت ­های فریب آمیز گوگل، بیشترین تاثیر الگوریتم چیدمان صفحه بر روی سایت­ هایی بوده که از زبان انگلیسی استفاده نمی­ کنند. به همین جهت با بررسی نرم افزار تحلیل­گر و آمار سایت خود می­ توانید تاثیر این الگوریتم بر روی رتبه­ بندی سایت خود را مشاهده نمایید.

یکی از مسائلی که متاسفانه اکثر مدیران سایت ­های فارسی به آن توجه نمی­ کنند چیدمان اطلاعات مختلف در صفحه و نحوه ارائه اطلاعات به کاربر است. وجود تبلیغات ناخواسته در بخش­ های مهم سایت درست است که در کوتاه مدت برای مدیر سایت درآمدزایی خواهد داشت اما به مرور باعث افزایش نارضایتی کاربران شده و بازدید سایت را کاهش خواهد داد.

با توجه به تغییرات جدیدی که گوگل در زمینه بررسی وضعیت وب سایت­ ها در موبایل و همچنین الگوریتم چیدمان صفحه ارائه کرده است به نظر می رسد که در ادامه سیاست­های کاهش وزن پارامترهای مرتبط با پیوند، این بار گوگل تمرکز خود را بر روی تجربه کاربری قرار داده است. قطعاً سایت­ هایی که محتوای مفید و مناسب به کاربران ارائه نمی­ دهند نیز شامل این جریمه گوگل خواهند شد.

ایجاد محتوای مناسب، طراحی قالب سبک و سریع برای وب سایت، تولید محتوای مناسب و سازگاری با سیستم ­های مختلف می تواند تاثیر بسیار مناسبی برای کاربران ایجاد نماید و نهایتاً به افزایش رتبه ­بندی سایت شما در گوگل نیز کمک کند. بنابراین استفاده از بنرهای تبلیغاتی در بخش­های مختلف سایت (بخصوص بخش بالای صفحه) نه تنها درآمد مناسبی برای شما به همراه نخواهد داشت؛ بلکه باعث خواهد شد که میزان محبوبیت و رتبه سایت شما در گوگل نیز کاهش پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن