بازاریابی و فروش

افزایش فروش با این اشتباهات محال است

افزایش فروش با این اشتباهات محال است

” بر اساس یادداشتی از مارک ویشاک”

زمانی بود که فروشندگان برای افزایش فروش می‌توانستند تنها با چند ترفند کوچک مثل یک لبخند، یک لباس مرتب و با یک لحن قانع‌کننده فروش زیادی داشته باشند. اما امروزه این تکنیک‌ها جوابگو نیست. این شیوه صحبت از محصولات خود به جای اینکه کمک‌کننده باشند، به فروشتان آسیب می‌رساند. امروزه مشتریان ایده‌آل شما فقط با یک لبخند پراشتیاق جذب نخواهند شد، بلکه از خرید کردن از شما هم صرف‌نظر خواهند کرد.

 

افزایش فروش
افزایش فروش

پس چگونه می‌توانیم به افزایش فروش برسیم؟

۹ اشتباه رایج درفروش وجود دارد که باید از آن‌ها دوری‌کنید. زمانی که شما رفتارهای غیرحرفه‌ای درفروش را کنار بگذارید، خواهید دید که به افزایش فروش چشمگیری می‌رسید. اگر آماده‌اید که به اهداف فروشتان برسید، با بهترین ایده همراه شوید و با شناخت این ۹ اشتباه بزرگ، افزایش فروش را تجربه کنید.

۱- تقلید از دیگران

در بازاری که مملو از فروشندگانی است که دقیقاً کارهایی مانند شما را انجام می‌دهند، تقلید از دیگران می‌تواند پایان کارشما باشد. زمانی که شما درصنعت خود سعی می‌کنید با فروشندگان دیگر سازگاری پیدا کنید، در واقع تیشه به ریشه خود زده‌اید. به جای اینکه از تکنیک‌ها و راهکارهای رقبای خود تقلید کنید، تلاش کنید منحصربه‌فرد باشید. به دنبال تکنیک‌ها و راه‌کارهای خلاقانه باشید که شما را از دیگران متمایز می‌کند، در آن صورت پاداشش را خواهید دید.

۲- صدای خشن و زمخت

بهترین صدایی که هنگام صحبت کردن با هر مشتری باید به کار گرفته شود چه نوع صدایی است؟ جوابش ساده است. از هر صدایی به جز صدای خشن و زمخت می‌توانید استفاده کنید. وقت آن است که این باور غلط را نادیده بگیرید که فروشندگان باید صدای بیش از حد بلند و پرشور برای جلب‌توجه مشتریان داشته باشند. در واقع صدای ملایم، دوستانه و صاف به شما کمک می‌کند تا با مشتریان ارتباط نزدیک‌تری برقرار کنید. برای کار کردن روی این موضوع، صدای خود را در هنگام فروش ضبط کنید و سپس به آن گوش دهید. برای افزایش فروش، به اینکه صدای شما چگونه به نظر می‌رسد، توجه بیشتری داشته باشید.

۳- عدم توجه به مشتری

روشن است که شما برای افزایش فروش باید برمشتریان خود تمرکز کنید اما بیشتر فروشندگان بسیاری از زمان خود را به تمرکز بر خودشان، محصولاتشان و خدماتشان سپری می‌کنند. در عوض، همه این‌ها باید به خاطر مشتری باشد. مکالمه خود را در جهت اهداف، رقابت‌ها، نیازها و خواسته‌های مشتری هدایت کنید. زمانی که این کار را انجام بدهید به فروش بسیار نزدیک خواهید شد.

۴- عدم اطلاع از بودجه مشتری

این‌یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات درفروش است. کلمه «بودجه» ترس و وحشت را برای فروشندگان به همراه می‌آورد. اگرچه در ابتدا راحت به نظر نمی‌رسد اما شما باید به پرسیدن درباره بودجه از مشتریان خود عادت کنید هر مشتری بودجه‌ای برای پرداخت کردن دارد. قبل از دانستن اینکه آن‌ها تمایل دارند چه مقدار سرمایه‌گذاری کنند، نمی‌توانید به راه‌حل درستی دست پیدا کنید. بنابراین این موضوع را در اولویت قرار دید.

۵- عدم پیروی از یادداشت‌برداری

برای افزایش فروش باید تماس‌های فروش را به‌دقت برنامه‌ریزی کنید. ممکن است شما بخواهید تلفنی ارتباط برقرار کنید و مشتری شما ممکن است سرسخت باشد. یادداشت‌برداری به شما کمک می‌کند پیوسته موضوع را در خاطر داشته باشید. بنابراین می‌توانید تماس‌های بیشتری را با تلفن انجام بدهید و اگر یادداشت‌بر‌داری نکنید آمادگی کمتری دارید تا ظرف ۱۵ ثانیه درباره موضوعتان صحبت کنید. این همان چیزی است که دقیقاً باید انجام دهید؛ یعنی شما ظرف ۱۵ ثانیه باید حرفتان را بزنید.

۶- انتخاب مشتریان نامناسب

هر فروشنده‌ای در این موقعیت قرارگرفته که مشتری نامناسبی را برای فروش انتخاب کرده باشد. این موضوع نه‌تنها زمان زیادی را هدر می‌دهد بلکه باعث پرت‌شدن حواس فروشنده از مشتریانی می‌شود که توانایی خرید دارند، مشتریانی که توانایی خرید ندارند را حذف کنید. انتخاب و تمرکز بر مشتریان مناسب (که توانایی خرید دارند)، باعث افزایش فروش شما می‌شود.

۷- صحبت کردن به‌جای گوش دادن

مشتریان می‌گویند اغلب فروشندگان پرگویی می‌کنند. چراکه آن‌ها تمایل به زیاد حرف زدن دارند. اگر به افزایش فروش فکر می‌کنید باید بدانید گوش دادن اهمیت بسیار زیادی دارد. سؤال‌هایی بپرسید که مشتریان شمارا وادار به صحبت کردن می‌کنند. با پرسیدن سوال می‌توانید به صحبت‌های آن‌ها بیشتر گوش دهید. با این کار اطلاعات بیشتری به دست می‌آورید و می‌توانید راه‌حل مناسب‌تری به مشتری خود ارائه دهید. طوری گفتگو کنید که برای هردو طرف سودمند باشد.

۸- عدم برنامه‌ریزی مراحل بعدی

خُب تا اینجا شما تماس موفقیت‌آمیزی با یک مشتری داشته‌اید، اکنون چه می‌کنید؟ اگر تماستان را با ابهام به پایان برسانید، مانند « در مورد مراحل بعدی حدوداً هفته بعد صحبت خواهیم کرد» دراینصورت فرصت بزرگی را از دست می‌دهید. تماس را با برنامه‌ریزی خیلی دقیق به پایان برسانید. قبل از پایان تماس، بر روی تقویم، برای پیگیری بعدی تاریخ و ساعت مشخص کنید.

۹- به پایان رساندن سریع صحبت‌هایتان

اگر در آغاز جلسه فروش تمام حرف‌هایتان را با مشتریان در میان بگذارید، به‌احتمال‌زیاد با این جواب روبه‌رو می‌شوید : «من فکر می‌کنم و به شما خبر می‌دهم». چرا؟ چون شما، قبل از آنکه اهداف اصلی و دغدغه‌های مشتری را بشناسید، خیلی سریع اقدام کرده‌اید. در هرزمانی تا انتهای جلسه فروش صبر کنید تا به نتایج بهتر دست پیدا کنید.

 دانلود pdf این مقاله

برچسب ها

3 دیدگاه

  1. سلام
    چند بار درخواست دانلود ۴۰ ایده را زدم اما لینک دانلود به ادرس ایمیلم نیامد. بفرمایید چرا؟

  2. سلام و خدا قوت ممنون از همراهی تیم بهترین ایده این مقاله خیلی برام جالب بود نصب به مطالعات زیادی که نصبت به فروش داشتم سپاسگذارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مقاله مکمل را حتما بخوانید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن