کارآفرینی

افزایش اعتماد به نفس با هفت راهکار جالب

افزایش اعتماد به نفس با هفت راهکار جالب و پیشنهادی از جکسون براون

افزایش اعتماد به‌ نفس هم مثل خیلی از مهارت‌ها می‌تواند به مرور زمان ایجاد و تقویت شود. هرچند کمبود اعتمادبه‌نفس بیشتر به زنان نسبت داده می‌شود ، اما هم زنان و هم مردانی که احساس مهم نبودن و در حاشیه بودن داشته‌اند، این کمبود را تجربه کرده‌اند، مثلاً اگر شما جوان‌ترین یا پیرترین فرد در محل کارتان باشید یا درون‌گرا و در اقلیت باشید، ممکن است احساس عدم اطمینان کرده و مدام خودتان را بابت رفتارتان سرزنش کنید.

 

افزایش اعتماد به نفس
افزایش اعتماد به نفس

با این هفت راهکار اعتمادبه‌نفس بیشتری داشته باشید:

۱- تصمیم‌گیری و انتخاب کنید

ممکن است شایستگی شما بیشتر از کاری باشد که به آن مشغول هستید. به جای اینکه مهارت‌های خود را افزایش دهید، روی افزایش اعتمادبه‌نفس‌تان تمرکز کنید. یکی ازبخش‌های مهم اعتمادبه‌نفس که روان‌شناسان به آن اراده می‌گویند، انتخاب‌های ماست.با تمرین و تلاش همه ما می‌توانیم انتخاب کنیم و اعتمادبه‌نفس‌مان را افزایش دهیم.

کتی‌کِی و کلیرشیپمن، نویسندگان کتاب رمز اعتمادبه‌نفس، می‌نویسند : «اعتمادبه‌نفس ما افزایش پیدا می‌کند، اگر از تلاش‌کردن برای تمام و کمال بودن دست برداریم و خودمان را برای عدم موفقیت آماده کنیم!».
اگر می‌خواهید از رئیس‌تان درخواست ترفیع کنید، یا معلم یوگای خود را به مهمانی دعوت کنید، اما می‌ترسید، بهتر است پیش‌بینی‌هاو فکرهای منفی‌تان را نادیده بگیرید و آن کار را انجام دهید! باگذشت زمان، روبه‌روشدن و کنارآمدن با شکست آسان‌تر می‌شود و این مسئله می‌تواند به افزایش اعتمادبه‌نفس‌شما کمک کند.

افزایش اعتماد به نفس

۲- در دام کمال‌گرایی نیفتید

عدم موفقیت و ریسک‌پذیری از اجزای کلیدی ساختن اعتمادبه‌نفس هستند. کارا ماکسیمو، یک مددکار اجتماعی بالینی می‌گوید : « زنان با پذیرفتن اینکه همه چیز در زندگی معین و قطعی نیست، می‌توانند برتمایل به کمال‌گرایی خود غلبه کنند.»
او به مراجعان خود که با کمال‌گرایی دست‌وپنجه نرم می‌کنند، می‌گوید کاری که می‌خواهند انجام دهند یا چالشی را که با آن درگیر هستند، در بدترین شرایط و پایین‌ترین کیفیت آن تصور کنند. « خیلی از ما تصور می‌کنیم باید هر چیزی را در بهترین و بالاترین جایگاه آن تصورکنیم. اما واقعیت این است که برای اینکه یک قدم بردارید، نباید به آن بالاترین نقطه نگاه کنید. فقط بگویید : « خب! خوبه، چطور می‌تونم اون یک قدم رو بردارم؟! اون قدم چه شکلیه؟!» شما همیشه می‌توانید به عقب برگردید.

افزایش اعتماد به نفس

۳- اعتمادبه‌نفس ذاتی خود را بکار بگیرید

اعتمادبه‌نفس شما بیشتر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. شما هر روز تصمیم‌های مختلف زیادی می‌گیرید، مثل اینکه‌ نهارچی‌بخورید یاچه‌پیامی برای مادرتون بفرستید.این تصمیم‌گیری‌های روزمره به مقداری اعتمادبه‌نفس نیاز دارد. بیشتر این تصمیم‌ها ناخودآگاه هستند و برای گرفتن آنها از اعتمادبه‌نفس ذاتی خود استفاده می‌کنیم. به صدها تصمیم کوچک موفقیت‌آمیزی که هرروز می‌گیرید، فکر کنید و اعتمادبه‌نفس‌خود را بهبود ببخشید.

افزایش اعتماد به نفس

۴- صداهای منفی پس‌زمینه ذهن‌تان را نادیده بگیرید

شاید عجیب و برخلاف باورهای شما باشد، اما کمی دور بودن از مواجهه با واقعیت، شاید بتواند یک گام اساسی در پرورش اعتمادبه‌نفس باشد، شیپمن می‌گوید : « شما به کمی ناآگاهی احتیاج دارید تا بتوانید عملکردی پویا داشته باشید. چون اگر تقریباً مانند یک کامپیوتر عمل کنید و تمام داده‌ها ومواردی که ممکن است مشکل ایجاد کند و تمام سختی‌ها را درنظر بگیرید، احتمالاً هیچوقت نمی‌توانید کاری را انجام دهید. هرچند عجیب به‌نظر می‌رسد، اما دقت کامل احتمالاً یک مانع در برابر انجام دادن کارهاست!».
البته شیپمن درمراحل اولیه بررسی این ایده است.

افزایش اعتماد به نفس

۵- زود شروع کنید

بچه‌ها را با مزایای داشتن اعتمادبه‌نفس آشنا آنها را تشویق کنید که ریسک کنند و بعد به آنها یاد بدهید که چگونه شکست و بازنده بودن را هم پذیرا باشند. به آنها بیاموزید که همیشه خوب بودن با دیگران، مهم‌ترین چیز نیست. شیپمن هم مدتی نگران یکی از دخترهایش بوده که او را سرکش و دختری که رفتار چندان دخترانه‌ای ندارد، توصیف می‌کند : « تا زمانی که درحال نوشتن این کتاب بودم، فکر می‌کنم داشتم سعی می‌کردم او را بیشترکنترل کنم و دریک قالب مشخص جا دهم. حالا اما راحت‌تر هستم. می‌دانید چیست؟ این ویژگی‌ها برای او می‌تواند خیلی خوب باشد. اجازه دادم او چیزهای مختلف را امتحان کند، شکست بخورد، دست‌وپا بزند و مبارزه کند. این کارها از او انسانی قوی‌تر و با اعتمابه‌نفس بیشتری می‌سازد.»

افزایش اعتماد به نفس

۶- از راهنمایی خواستن نترسید

شارون اندرسون رایت، مدیرعامل و رئیس شرکت Half price books ، می‌گوید که هیچوقت به خاطر زن بودنش دچار کمبود اعتمادبه‌نفس نشده است. این تاحدی به‌این دلیل است که او کارش را در یک تجارت خانوادگی و وقتی سن کمی داشته، آغاز کرده و مادرش هم مدیرعامل همان شرکت بوده است. با این‌حال در آن زمان او هم به خاطر اینکه مدیرکارمندهایی بود که از خودش بزرگتر بودند، کمی احساس بی‌اعتباری و ناامنی داشت : « چون من جوانتر بودم، حس می‌کردم به اندازه اطرافیانم باهوش نیستم. شرکت ما افرادی حرفه‌ای را استخدام کرده بود و من متوجه شدم آنها خیلی بیشتر از من می‌دانند. سعی کردم به آنهایی که فکر می‌کردم از من بیشتر می‌دانند و جواب‌های درست می‌دهند، تکیه کنم و سوال بپرسم.» هیچوقت از اینکه از آدم‌های اطراف‌تان مشورت بگیرید و سوال کنید، نترسید.

افزایش اعتماد به نفس

۷- در ذهن‌تان وکیل‌مدافع خود باشید

شیپمن این کار را به زنانی که تلاش می‌کنند اعتمادبه‌نفس بیشتری داشته باشند، توصیه می‌کند. او این مثال را می‌زند : « فرض کنید یک بررسی عملکرد در محل کار دریافت کرده‌اید و رئیس‌تان به شما ۸۰ درصد بازخورد مثبت و ۲۰درصد بازخورد منفی داده است. به جای مدام فکر کردن به آن ۲۰ درصد منفی (کاری که خیلی از زنان انجام می‌دهند) فکر خود را به این سمت ببرید که بیشتر مردم بررسی مشابه دریافت کرده‌اند و به خودتان یادآوری کنید که درصد بیشتری از باخورد، مثبت بود است. سعی کنید از این ابزار استفاده کنید تا از شرَّ فکر و خیال مدام خلاص شوید و بتوانید آن را پشت سر بگذارید.

دانلود pdf این مقاله

افزایش اعتماد به نفس

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا