بازاریابی و فروش

استراتژی قیمت گذاری و رضایت مشتری

استراتژی قیمت گذاری و رضایت مشتری

بخش اول

آیا قیمت گذاری بر رضایت مشتری تاثیر گذار است؟

تعیین قیمت مناسب و خوشحال کردن مشتری کار سختی است، اما این کار را بدرستی انجام دهید و شاهد افزایش رضایت مشتری و درآمد خودتان باشید.

درک مشتری از عادلانه بودن قیمت بطور مستقیم بر رضایت مشتری تاثیر می گذارد.

پس اگر واقعاً اینچنین است، آیا شما برای کسب اطمینان از رضایت بالای مشتری قیمت مناسبی را از مشتری طلب می کنید؟ این سوالی است که در این مطلب با ترکیب نتایج مختلف از تحقیقات و نظرات مختلف و البته قابل اتکا سعی در پاسخ دادن به آن داریم و تلاش می کنیم ببینیم تا چه میزان رضایت و موضوع قیمت گذاری به یکدیگر مرتبط می باشند.

برای پاسخگویی به این سوال، آن را به سه قسمت تقسیم می کنیم:

۱- آیا قیمت گذاری عادلانه بر رضایت مشتری تاثیر گذار است؟

بر اساس منابع مختلفی که در این زمینه موجود است می توان گفت قیمت عادلانه اشاره به ارزیابی های مصرف کنندگان از منطقی بودن، قابل قبول بودن و توجیح پذیر بودن قیمت اعلام شده توسط یک فروشنده دارد و همچنین به اعتقاد اساتید این حوزه می توان گفت که داشتن درخواست یک قیمت عادلانه به افزایش رضایت و وفاداری مشتری کمک بسیار زیادی می کند.

اجازه دهید این موضوع را با توجه به یک مثال قدری باز کنیم، شما ممکن است یک ارائه دهنده خدمات فن آوری اطلاعات باشید که خدماتی در زمینه پشتیبانی در این حوزه ارائه می کنید. بر اساس مفهوم قیمت عادلانه سطح رضایت مراجعه کننده به شما تحت تاثیر میزان قیمتی که در ازاء خدمات خود از آنها دریافت می کنید قرار دارد. بنابراین اگر یک قیمت به نسبت بالا از آنها انتظار داشته باشید (بیش از چیزی که دیگر رقبا از دریافت می کنند)، مراجعین شما هم انتظار دریافت خدماتی بیش از حد معمول خواهند داشت: فواصل زمانی کوتاه تر برای پاسخ گویی به تقاضا ها و ارائه خدمات برتر.

fair-value

به همین صورت اگر در قیمت های شما گزینه ای بر اساس بودجه معمول یک مصرف کننده هم وجود داشته باشد، انتظارات مشتری شما هم کمتر می شود، چرا که آنها بخوبی متوجه می شوند که این قیمت شامل بسیاری از دیگر مزایای اضافی که شاید یک ارائه دهنده خدمات این حوزه در نظر دارد، نمی شود.

بنابراین با در نظر گرفتن این نکته، شما چطور می توانید با استفاده از قیمت گذاری میزان رضایت مشتری را افزایش دهید؟ پاسخ به این سوال بسیار ساده است، به منظور بهبود رضایت کلی مشتری شما باید قیمت ارائه شده به مشتری را تا جایی بصورت حداکثری در نظر بگیرید که بتوانید بر اساس منابع در دسترس خود بهترین تجربه از استفاده محصول یا خدمات خود را برای مشتری ایجاد کنید. اگر بخواهیم باز به مثال قبلی خود در حوزه فن آوری اطلاعات برگردیم، شما می توانید زمان پاسخ گویی به مراجعه کننده یا مشتری را از ۴ ساعت به ۲ ساعت کاهش دهید و سپس بررسی کنید که این تغییر چگونه می تواند بر میزان رضایت حاصل شده تاثیر بگذارد؟

حال اجازه دهید به سوال بعدی بپردازیم . . .

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن