بازاریابی و فروش

استراتژی قیمت گذاری و رضایت مشتری – بخش دوم

استراتژی قیمت گذاری و رضایت مشتری – بخش دوم

در بخش اول استراتژی قیمت گذاری و رضایت مشتری، گفتیم تعیین قیمت مناسب و خوشحال کردن مشتری کار سختی است، اما این کار را بدرستی انجام دهید و شاهد افزایش رضایت مشتری و درآمد خودتان باشید. (بخش اول را از اینجا بخوانید)

درک مشتری از عادلانه بودن قیمت بطور مستقیم بر رضایت مشتری تاثیر می گذارد.

۱- آیا قیمت گذاری عادلانه بر رضایت مشتری تاثیر گذار است؟

حال اجازه دهید به سوال دوم بپردازیم . . .

۲- آیا قیمت می تواند بر کیفیت خدمات تاثیر بگذارد؟

اخیرا تحقیقی در رابطه با تاثیر قیمت و کیفیت بر رضایت مشتری در مدرسه کسب و کار استنفورد و مدرسه بازرگانی کالیفرنیا انجام پذیرفته است و نتیجه این تحقیقات به این صورت بیان شده است که قیمت به طور کلی تاثیری بر میزان کیفیت ارائه شده ندارد، اما بر کیفیت نهایی دریافت شده به شدت تاثیر گذار است. به عبارتی می توان گفت که قیمت بر کل فرایند تجربه مصرف کننده نسبت به یک محصول از یک ارائه دهنده خاص تاثیر گذار می باشد.

آیا قیمت می تواند بر کیفیت خدمات تاثیر بگذارد؟

به عنوان مثال اگر شما دو نوع نوشیدنی مختلف را ارائه کنید، اگر یکی از اینها به قیمت ۵ دلار و دیگری به ۴۵ دلار عرضه شود، شما به عنوان مشتری مطمئنا تصور می کنید که نوشیدنی ۴۵ دلاری از کیفیت بالاتری برخوردار می باشد، درست است؟

اما سوال اساسی در این جا اینست که آیا واقعاً این کالا از کیفیت بالاتری برخوردار است یا اینگونه به نظر می رسد؟

نتیجه این مطالعات نشان داده است که یک افزایش قیمت منجر در نوشیدنی موجب انتظار طعم و مزه بهتر می شود، بنابراین رضایت بالاتر مشتری وابسته به کیفیت واقعی نیست، بلکه قیمتی که مشتری با آن روبرو می شود خود عاملی برای تعیین میزان کیفیت در نظر گرفته می شود. به عبارت ساده تر مشتریان از قیمت برای تعیین میزان کیفیت درک شده استفاده می کنند، اگر شما قیمت بالاتری را تقاضا کنید، انتظارات مشتری از محصول شما هم بالاتر می رود.

بنابراین اگر قیمت شما بالاتر از حد معمول باشد، برای کسب رضایت مشتری باید خدمات بالاتر و بهتری نسبت به عرف بازار ارائه دهید. ارائه هرگونه خدماتی پایین تر از سطح معمول موجب نارضایتی می شود و البته توجه به این نکته هم ضروری است که اگر شما در ازاء دریافت قیمتی معمولی، خدماتی فراتر از عرف معمول را ارائه دهید، نه تنها رضایت مشتری را کسب می کنید، بلکه میزان رضایت وی از حد معمول فراتر می رود.

حال اجازه دهید به سوال سوم بپردازیم . . .

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن