آیا ایده کارآفرینی شما تکراری است؟

آیا ایده کارآفرینی شما تکراری است؟ 

 

تا حالا برای شما هم اتفاق افتاده که صبح زود از خواب بیدار شوید و احساس کنید یک ایده جدید کارآفرینی در سر دارید و بعد سری به گوگل می‌زنید و می‌فهمید که ده نفر در حال حاضر در حال عملی کردن همان ایده شما هستند؟ ایده‌ کارآفرینی که فکر می‌کردید فقط برای اولین بار به ذهن خودتان رسیده است.

ایده کارآفرینی
ایده کارآفرینی

در این مقاله شما را با تکنیک‌هایی آشنا می‌کنم که حتی اگر ایده کارآفرینی شما قبلا اجرا شده، بتوانید بلافاصله همان ایده را با قدرت بیشتری به مشتریان ارائه دهید.

پس بیایید شروع کنیم!…

فرض کنیم که در این شرایط پنجره جستجوگر گوگل را با حالتی از خشم و انزجار نمی‌بندید؛ در این‌صورت حرکت بعدی شما می‌تواند حرکتی منطقی‌تر باشد. تلاش می‌کنید تا خود را متقاعد کنید که ایده شما با ایده دیگران فرق دارد. با خود فکر می‌کنید که ممکن است ایده بهتری داشته باشید. آن‌هم به‌خاطر چند ویژگی اضافه شده که فقط به ذهن شما رسیده.

البته هرچقدر بیشتر جستجو می‌کنید بیشتر متوجه می‌شوید که چقدر ایده‌تان شبیه ایده‌ای است که قبلا شخص دیگری آن را عملی کرده است. بالاخره کامپیوترتان را با خشم خاموش می‌کنید و فکر می‌کنید چه وضعیت ناامیدکننده‌ای! همه‌ی ایده‌های خوب را دیگران قبلا مطرح کرده‌اند.

 
ایده کارآفرینی
ایده کارآفرینی

سوال: اگر ایده کارآفرینی ما تکراری باشد راه حل چیست ؟

حقیقت این است که اهمیتی ندارد چه ایده‌ای در سر دارید؛ تقریبا همیشه ایده شما به ذهن شخص دیگری رسیده است اما بسیاری از اوقات این اتفاق امری خوشایند است. یکی از کوچک‌ترین عبارت‌های مورد علاقه من ایناست که «قبلا این کار انجام شده است.» البته که این کار قبلا انجام شده است.

عملا همه چیز پیش از آنکه دست به انجام آن بزنید قبلا امتحان شده است مگر اینکه در صنعتی مشغول به کار باشید که کاملا بکر و دست نخورده باشد. اما به ندرت این اتفاق می افتد.

از سوی دیگر یکی از سخنان مورد علاقه ام، این است: «هیچ اتفاق تازه‌ای در این دنیا رخ نمی دهد.» ابتدا سخت است که چنین حقیقتی را بشنویم اما باید بدانیم که این موضوع حقیقت دارد.

تنها در صورتی می‌توانید ذهنتان را به‌روی اتفاقات امکان‌پذیر و محتمل، باز بگذارید که این حقیقت را به خوبی درک کنید که ایده جدیدتان در کسب و کار متفاوت با ایده دیگران نیست. اگر به این درک برسید متوجه می‌شوید که چه کاری را به‌خوبی میتوانید انجام دهید. همچنین این امر می‌تواند به شما کمک کند تا هدفتان را به دقت مشخص کنید. البته می‌توانید هیچ کدام از این کارها را انجام ندهید و به جای آن منتظر ایده بی ‌نظیر بعدی بمانید که ممکن است روزی فقط به ذهن شما برسد!

بعد از همه نکته هایی که بیان شد، باید این را نهم بگویم که بسیاری از افرادی که در حوزه کسب و کار به عنوان نوآور معرفی کرده‌ایم، به شکلی از ایده‌های موجود استفاده کرده اند. به عنوان مثال استیو جابز، کامپیوتر یا موبایل را اختراع نکرد. اما آنها را توسعه داد و به خاطر همین کار، به عنوان یک نوآور شناخته شد.

پرسشی که به وجود می آید این است:

چگونه باید از رقابت ها و ایده های مطرح شده به سود خود استفاده کنیم تا بتوانیم به عنوان یک کارآفرین و مبدع به دیگران معرفی شویم؟

راه حل پیشنهادی این است: باید نگاه جدیدی به پدیده رقابت داشته باشیم.

آیا ایده کارآفرینی شما تکراری است؟

ما معمولا تمایل داریم رقابت را به عنوان امری ناخوشایند ببینیم اما درحقیقت رقابت می‌تواند پدیده‌ای شگفت‌انگیز باشد.

وقتی تصمیم می‌گیرید به کاری بپردازید که قبلا دیگران انجام داده‌اند، می‌توانید مطمئن باشید که ایده شما قبلا تایید شده است در واقع شما معیار و نقطه شروعی برای کارتان دارید.

همچنین رقابت به شما کمک می‌کند تا گروهی از افراد را در کنار خود داشته باشید و از گفته‌های آنها استفاده کنید تا بتوانید منظور حقیقی‌شان را درک کنید. در نتیجه می‌توانید محصولی را به‌وجود بیاورید که به‌طور حتم به فروش برسد نه محصولی که امیدوار باشید به فروش برسد.

اگر ایده ما تکراری باشد راه حل چیست ؟

هنگامی که کارآفرینی را پیدا کردید که همان کاری را انجام میدهد که شما قصد انجامش را دارید، مستقیما به سراغ مشتری‌های او بروید و از آن‌ها بخواهید که بگویند چطور می‌توان خدمات بهتری برایشان ایجاد کرد.

در این‌صورت نه‌تنها برگ برنده در دستان شماست بلکه از همان روز اول برای محصول خود مشتری خواهید داشت. به این نوع از معامله، معامله برد – برد گفته می شود. هم فروشنده برد می‌کند و هم مشتری.

بنابراین اگر بهدنبال این هستید که محصولی خاص و منحصربه‌فرد داشته باشید که مشتری‌هایتان واقعا به آن نیاز داشته باشند، بهتر است مراحل نادیده گرفته شده در فرآیند تولید آن محصول در بازار را پیدا کنید؛ به جای آن که به کلی بخواهید بازار جدیدی را برای محصولتان ایجاد کنید.

آیا ایده کارآفرینی شما تکراری است؟

نتیجه‌گیری: به خودتان لطف کنید و دیگر نترسید از اینکه ایده کارآفرینی شما را قبلا شخص دیگری برداشته است. درعوض قدر این فرصت را بدانید و از آن برای کسب سرمایه بیشتر استفاده کنید.

بعد از همه این توضیحات باید بگویم اگر روزی ایده تازه‌ای به ذهنتان رسید که کسی تاکنون آن را عملی نکرده است، بهتر است بدانید که احتمالا علتی برای انجام نشدن آن وجود دارد.

امتیاز کاربران به این مطلب
۷ نفر - میانگین: ۴.۳
تلگرام

14 نظر

 1. مجتبی روحانی

  سلام و تشکر مجدد از شما و همکاران….استاد عزیز جناب قاصدیان …بدنبال نظر قبلی که خدمتتان ارسال و تقدیم کردم مساله ای را فراموش کردم که در مورد خودم صادق است همانطور که اشاره کردم و خودتان کاملا آگاه هستید علاقه مندی به ایده مورد نظرشرط تعیین کننده ای است .ولی در مورد برخی افراد این علاقه مندی نهفته است که چه ایده ای را دنبال کنند ؟..بدلیل دقت زیادتان و اهمیت زیادی که به کارتان قائل هستید ونشانه بارز اعتبار گروه شماست.خواهش میکنم در این خصوص چاره اندیشی بفرمایید ..چون بعد از انتخاب ایده در وسط راه مثلا یکماه یا دو ماه یا چند ماه از کلاس بگذرد و ما بخواهیم ایده دیگری را انتخاب کنیم فکر میکنم این مساله آسیب بزند..؟؟لذاچنانچه به ایده ای که علاقه نداشته باشیم و ناچارا شروع کنیم ـآیا با وارد شدن در آمد ممکن است علاقه بوجود آید؟؟؟ لذا خیلی دوست دارم ایده ای که انتخاب میکنم یکبار و برای همیشه باشد و قبل از شروع کلاسها در مورد انتخاب صحیح و جوابدهی و تضمین آن در درآمد زایی این مساله حل شود..

  پاسخ
  1. امین میرزاپور

   دوست عزیز شما ابتدا باید در کاری علاقه داشته باشد تا بتوانید در آن موفق شوید فرض کنید به نجاری علاقه ندارید اما میخواهید کسب و کاری در این حوزه در اینترنت راه اندازی کنید ! خب برای این که در حوزه نجاری در اینترنت موفق شوید باید دائما در حال خواندن مطالب نجاری ، دیدن عکس ، نگاه کردن فیلم ، بحث و گفتگو در انجمن ها و عضویت در گروه های شبکه اجتماعی نجاری باشید ! حالا با این اوصاف در حالی که به نجاری علاقه ندارید میتوانید این همه کار و تلاش را در این حوزه انجام دهید ؟ قطعا خیر ! پس شرط اول علاقه است
   اما شرط دوم این نیست که تا به حال ایده شما اجرا نشده باشد بلکه این است آن ایده یا کسب و کار باید کمی متفاوت باشد و یا این که مشکلاتی که کاربران دیگر در آن زمینه دارن را برطرف سازد و پشتیبانی و کیفیت عالی را ارائه دهد تا موفق شود ! پس برای ایجاد تفاوت لازم نیست کاری خارق العاده انجام دهید بلکه لازم است تا شرایطی کاملا عالی و خوب را ایجاد کنید تا کاربران رضایت عالی از شما مشتری شما شوند و همان مشتری باعث تبلیغ کار شما شود !
   در هر کار اگر سعی بر بهترین بودن بکنید و به قول معروف چاله هایی را پر کنید که دیگر رقیبان این کار را نکرده اند قطعا موفق میشوید .
   و شرط سوم برای موفقیت در اجرای ایده دو کلمه صبر و پشتکار است زیرا توقع نداشته باشید ۲ ماهه راه چندید ساله دیجی کالا را طی کنید پس آهسته و پیوشته و ادامه دار به کار خود ادامه دهید و مطمئن باشید که موفقیتنتان حتمی است

   پاسخ

دیدگاه‌تان را ثبت کنید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =

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
با سپاس از ثبت دیدگاه شما دوست عزیز
از تماشای این ویدیو لذت ببرید ...
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
* دانلود فایل سخنرانی استیو جابز ...
ایبوک هدف‌گذاری موثر
زودتر از آنچه فکرش را می‌کنید به خواسته‌هایتان دست پیدا کنید!
* لینک دانلود بلافاصله ایمیل می‌شود.
چهار عامل شگفت انگیز کسب درآمد چیست؟
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
* سه ایده کسب و کار خانگی پولساز
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
* ایبوک: ده مکان عالی برای پیدا کردن یک ایده جدید
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
* دانلود ویدیوی جذاب و با کیفیت مصاحبه جک ما
از همین امروز شروع کنید
بدون تجربه و دانش فنی وارد دنیای درآمدهای اینترنتی شوید!
فایل‌های آموزشی برای شما ایمیل می‌شود.
فقط چند ثانیه تا دریافت این فایل آموزشی فاصله دارید!
فایل‌های آموزشی ویژه اعضای سایت
* اگر عضو نیستید با وارد کردن ایمیل‌تان به این فایل دسترسی پیدا می‌کنید
دسترسی مخصوص اعضای سایت
عضو سایت نیستید؟
فقط کافیه نام و ایمیل‌تان را وارد کنید و ...
* دسترسی سریع به تمام فایل‌های آموزشی
هدیه ما به شما
با سپاس از اینکه دیدگاه تان را در سایت ما ثبت کردید.


یک کوپن تخفیف 30%
 • مشاوره حضوری
 • دوره های آنلاین
 • بسته های آموزشی
 • محصولات دانلودی
 • وبینارهای آموزشی
  این کد فقط یکبار به شما نمایش داده می‌شود.
کد: qwert
ورود کاربران
* دسترسی رایگان به بخش آکادمی