کسب و کار اینترنتی

آموزش ساخت کانال تلگرام

آموزش ساخت کانال تلگرام

با توجه به درخواست اعضای کانال تلگرام و کاربران سایت، در این مقاله آموزش ساخت کانال تلگرام را بصورت تصویری برای شما عزیزان آماده کردیم و بعد به معرفی ربات تلگرام و امکان اتصال به آن از طریق APII سرویس جدید تلگرام که با نام کانال شناخته میشود پرداختیم.

کانال تلگرام در واقع یک مجرای اطلاع رسانی از طریق نرم افزار تلگرام است که میتواند به تعداد نامحدودی عضو داشته باشد. مدیر کانال میتواند چندین مدیر به آن اضافه کند و در صورت صلاحدید دسترسی آنها را بعنوان مدیر حذف کند.

 

آموزش ساخت کانال تلگرام
آموزش ساخت کانال تلگرام

کانال تلگرام نقش یک خبرنامه را برای مدیر آن ایفا میکند و روش مناسبی برای ارتباط میان برندها، هنرمندان، شرکت ها و … با طرفداران آنهاست.

کلیه اعضا قابلیت مشاهده اطلاعات ارسالی از طریق کانال تلگرام را دارند و از این نظر تفاوتی میان آنها نیست ولی هیچ یک از کاربران عادی اجازه ارسال پیام را نخواهند داشت و این مسئله مهمترین تفاوت کانال و گروه در تلگرام است. در ادامه به بررسی موردی امکانات و تفاوت های کانال میپردازیم.

امکانات کانال تلگرام

۱- امکان ارسال متن، عکس، ویدئو، فایل صوتی و …

۲- امکان مدیریت کانال از طریق چند حساب کاربری گوناگون

۳- مشاهده لیست اعضا و تعداد اعضای کانال

۴- مشاهده تعداد بازدید هر مطلب ارسالی در کانال و هر جایی خارج از کانال

۵- امکان بازنشر هر مطلب توسط کاربران عضو

۶- جذب اعضای جدید از طریق آی دی یا لینک کانال

۷- قابلیت جذب نامحدود اعضا در کانال

۸- امکان افزودن ربات تلگرام بعنوان مدیر کانال

۹- قابلیت ایجاد کانال خصوصی یا عمومی

 

تفاوت های کانال تلگرام و گروه تلگرام

 • در کانال محدودیت اعضا وجود ندارد ولی در گروه محدودیت ۲۰۰ نفری و به تازگی ۱۰۰۰ نفری برای اعضا در نظر گرفته شده است.
 • در کانال تلگرام تنها مدیر اجازه ارسال مطلب دارد ولی در گروه هر شخصی امکان ارسال مطلب را داراست.
 • در کانال تلگرام افراد عادی اجازه مشاهده لیست اعضا و افزودن مستقیم عضو را ندارند و تنها مدیر به این بخش دسترسی دارد.
 • در گروه تلگرام مدیر اجازه حذف یک کاربر از گروه را داراست ولی در کانال امکان حذف کاربران برای مدیر کانال وجود ندارد. (این امکان در حال حاضر به کانال تلگرام نیز اضافه شده است)

حالا که با کانال تلگرام و امکانات آن آشنا شدیم میتوانیم ما هم برای خود یک کانال ایجاد کنیم، برای اینکار آموزش ساخت کانال تلگرام را نیز در این مطلب قرار داده ایم.

آموزش ساخت کانال تلگرام – تصویری

کانال تلگرام جدیدترین امکان افزوده شده به این نرم افزار است و به همین دلیل هنوز دسترسی به آن برای تمام دستگاه ها فراهم نشده است. برای آنکه بتوانید در کانال های تلگرام عضو شوید و یا یک کانال جدید برای خود ایجاد کنید باید ابتدا نسخه تلگرام خود را به آخرین ورژن بروزرسانی کنید. اگر حتی پس از آپدیت همچنان گزینه های مربوط به کانال را مشاهده نکردید پیشنهاد میکنیم از نسخه desktop تلگرام بر روی کامپیوتر استفاده کنید زیرا همواره آخرین امکانات را پشتیبانی خواهد کرد.

اگر نسخه تلگرام شما قدیمی باشد به جای گزینه New Channel گزینه New Broadcast List را مشاهده خواهید کرد.

پس از ورود به حساب کاربری خود و باز کردن پنجره تلگرام در کامپیوتر در کنار باکس جستجو یک آیکون مشاهده میکنید. با کلیک بر روی آن آیکون پنجره ای برای شما باز میشود که امکان ایجاد کانال جدید و یا یک گروه جدید را برای شما فراهم میکند. برای ایجاد کانال تلگرام گزینه دوم را مطابق تصویر کلیک کنید.

آموزش ساخت کانال در تلگرام

 

با انتخاب گزینه New Channel و فشردن دکمه Next مطابق تصویر بعدی پنجره ای برای انتخاب نام، توضیحات و تصویر پروفایل کانال باز میگردد، توجه کنید که تمامی اطلاعات این بخش را میتوانید در آینده نیز به راحتی ویرایش کنید.

ویرایش اطلاعات کانال تلگرام

پس از تکمیل اطلاعات دکمه Create را فشار دهید تا به مرحله بعد منتقل شوید، در اینجا از شما پرسیده میشود که آیا این کانال یک کانال خصوصی است یا عمومی؟ کانال های عمومی برای همه قابل جستجو و عضویت هستند ولی کانال های خصوصی تنها برای کسانی لینک ورود به آن را دارند قابل مشاهده است.

در نتیجه اگر ساخت کانال تلگرام عمومی را انتخاب کنید قادر خواهید بود مطابق تصویر زیر یک آدرس یا همان آی دی نیز برای آن تعیین کنید (اگر قبلا استفاده نشده باشد پیام سبز رنگ نمایش داده میشود)؛ در غیر اینصورت و با انتخاب کانال خصوصی یک لینک توسط تلگرام تولید میشود که عملا مسیر دسترسی مخاطبان شما به کانال تلگرام ایجاد شده خواهد بود.

آموزش ساخت کانال تلگرام
آموزش ساخت کانال تلگرام

تا همین جا کانال شما در تلگرام ایجاد شده است، در ادامه میتوانید از لیست دوستان خود تا ۲۰۰ نفر را به این کانال دعوت نمایید و بدون پرسش از آنها به کانال شما اضافه خواهند شد، البته تمامی کاربران اجازه دارند هر زمان که خواستند کانال شما را ترک کنند. برای اضافه کردن هر فرد تنها کافیست بر روی نام او کلیک کنید تا به لیست مهمانان اضافه گردد.

آموزش ساخت کانال تلگرام

دعوت دوستان به کانال تلگرام

با فشردن دکمه Invite آخرین مرحله نیز به پایان رسیده و کانال شما علاوه بر ایجاد، به لیست دوستان شما افزوده خواهد شد، هر مطلبی که شما به کانال خود ارسال کنید به تمامی اعضای کانال ارسال خواهد شد. با کلیک بر روی نام کانال خود و علاومت فلش در کنار آن میتوانید به بخش تنظیمات کانال وارد شوید که مطابق تصویر زیر خواهد بود.

آموزش ساخت کانال تلگرام

کانال تلگرام

در این صفحه ۶ بخش بسیار مهم وجود دارد که هریک را در ساخت کانال تلگرام مورد استفاده شما می باشند، توضیحات آنها به شرح زیر است:

 1. گزینه edit به شما امکان میدهد نام و توضیحات کانال خود را ویرایش کنید.
 2. لینک موجود در این بخش لینک دسترسی کاربران به کانال شما و عملا بخش انتهایی آن آی دی کانال شما در جستجو است.
 3. در بخش سوم لیستی از اعضای کانال تلگرام خود و تعداد آنها مشاهده میکنید، با کلیک بر روی آن شما میتوانید هرکسی که میخواهید را از لیست اعضای کانال خارج کنید.
 4. در بخش چهارم لیست مدیران کانال را مشاهده خواهید کرد و میتوانید از لیست دوستان خود افرادی را بعنوان مدیر کانال تلگرام انتخاب کنید و یا دسترسی مدیران را از این بخش حذف کنید. همچنین شما میتوانید با جستجوی آی دی ربات های خود آنها را بعنوان مدیر کانال برگزینید.
 5. بخش شماره پنج برای تغییر یا ویرایش تصویر پروفایل کانال تلگرام شما استفاده میشود.
 6. بخش ششم به شما امکان میدهد که این کانال را برای همیشه حذف کنید.

راه اندازی و ساخت یک کانال تلگرام بسیار ساده بوده و در زمان کوتاهی انجام میشود ولی نگهداری، بروزرسانی و جذب مخاطب امری زمانبر و دشوار است، قبل از ایجاد یک کانال جدید به محتوای ارائه شده در آن و مخاطبین مورد نظر خود فکر کنید. توجه داشته باشید که بهترین راه برای معرفی کانال شما ارائه مطالب مفید و جذاب است زیرا با انتشار این مطالب توسط کاربران نام و آدرس شما نیز با آن منتشر شده و در دسترس دیگران قرار خواهد گرفت.

آموزش ساخت کانال تلگرام

در صورت وجود هر گونه سوال در مراحل ساخت کانال تلگرام میتوانید در بخش نظرات همین مقاله سوالات خود را مطرح نمایید.

اگر کانال دارید ؛ با ذکر نام، توضیحات و کاربرد آن میتوانید در بخش نظرات همین مقاله لینک کانال تلگرام خود را به دیگران معرفی نمایید.

مطالب مرتبط

24 دیدگاه

 1. ببخشید. رو. گوشی. چجوری. کانال. بسازم. شما. ساخت. کانال. رو. توکامپیوتر. توضیح. دادین. بعد. اول. برم. تلگرام. از. اونجا. کانال. بسازم. متوجه. نشدم میشه. توضیح. کاملشو. بدین. از. تو. تلگرام برم. یا گوگل

 2. سلام، خسته نباشید
  یه سوال داشتم
  من چند صد تا فیلم سینمایی حجیم که قبلا دانلود کردم رو داخل هارد کامپیوترم دارم، چه جوری میتونم فیلم ها رو داخل کانالهای تلگرام به اشتراک بزارم، بدون اینکه مصرف اینترنت زیاد بشه؟

 3. سلام بنده به تازگي گروهي در تلگرام ايجاد كردم و روزانه مطالبي رو در ان قرار ميدم الان متاسفانه بزرگترين مشكل من اين است كه افرادي جديدي كه به گروه ملحق ميشوند پيام هاي قبلي رو نميتونند بخونند ميخواستم ببينم راهي هست كه افراد جديد به تمامي پيام هاي قبل دسترسي داشته باشند ؟

 4. سلام، توی نسخه ی جدیدی که پلی استور از تلگرام منتشر کرده. گزینه ی ساخت کانال نداره فقط گروه داره. یعنی دیگه نمیشه توی تلگرام کانال ساخت؟!

 5. با سلام
  1- اگر کانال عمومی هست چه نیازی هست که نام کسانی را که دوست هستند و یا شماره از آنها داریم اضافه کنیم. ظاهرا هر کس اسم کانال را جستجو کنه باید بتونه مطالب را بخوانه و در صورت تمایل عضو بشه
  2-وقتی مطلبی رو در محل تایپ میکنیم ( در تلگرام عمومی) باید با گزینهsendآن را بداخل صفحه بفرستیم . از این به بعد چکار کنیم ایا باید یکی یکی عضو کرد یا اینکه چون کانال عمومی است هر کس جستجو کرد و اسم کانال را تایپ کرد با ید بتونه مطالب رو بخونه و در صورت نیاز عضو بشه. مثلا یک فروشگاه که کسی را باندازه کافی نمی شناسه چگار باید بکنه یا کانالی که عضو های ملیونی داره باید تک تک براشون مطلب را بفرسته . این خیلی غیر منطقیه و باید راهی وجود داشته باشه. تا حالا کسی نتونسته منو در این مورد راهنمائی کنه . لطفا من راهنمائی کنید . واگر وقت نداشتید با تلفن 09364805525 تماس بگیرید خیلی ممنون میشم.

 6. درود بر شما
  ممنونم از مطالب اموزشی
  من یه کانال اموزشی برای کسب درامد نیاز داشتم که انجام شد
  نیاز به اطلاعات تکمیلی هست مممنون میشم راهنماییم کنید

 7. سلام، خسته نباشید
  من میخوام کانالی درست کنم وقتی کسی میخواد عضو بشه اول اپلیکیشن نصب کنه بعد پیام ارسال کنه، آخه بعضی گروهها رو دیدم تا چند نفر رو آد نکنی پیام نمیتونی ارسال کنی

 8. سلام وعرض ادب خدمت ادمین عزیز سوالم این است که من یک کانال ایجادکردم حالاوقتی میروم درقسمت اضافه کردن عضووبعض ازاشخاصی را که کلیک میکنم تابه کانال عضوشودیک پیام ظاهرمیشه که شماتنهادوستان مشترک رامیتوانیداضاف کنید منظوراین هشدارچیست؟لطفا رهنمائی کنید
  تشکرازشما

  1. سلام
   خیلی راحت می‌توانید لینک سایت را در کانال کپی کنید.

   1. سلام . با دو ادمین یک ‌کانال عمومی درست کردیم. ولی
    ۱. دوستانمان نمیتوانند با جستجوی اسم کانال، آنرا پیدا کنند
    ۲- هر بار که مطلبی در کانال میگداریم، اسم ادمین هم میاید. چکار کنیم که بدون اسم باشد‌؟
    متشکر از جواب
    آذر

    1. با سلام
     ۱- کلیدواژه اصلی در نام کانال باشد
     ۲- از نسخه تلگرام اپدیت شده اصلی استفاده کنید.

 9. سلام

  ممنون از سایت شما

  به نظر شما ممبر واقعی تلگرام ممبر واقعی تلگرام خرید کنم خوبه یا در کانال ها تبلیغات کنم ؟ و سوال دوم اینکه خرید ممبر واقعی تلگرام به کانال آسیب نمیرسونه ؟

  1. سلام دوست عزیز
   سوال شما بستگی به بازار هدف و مخاطبان شما دارد.
   پیشنهاد می‌کنم از تبلیغ در کانال ها شروع کنید تا خرید ممبر.
   موفق باشید

 10. سلام ممنون از مطالب جذاب شما
  این مورد شاید برای بعضی از ما مهم باشه (ندونستن عیب نیست، یاد نگرفتن عیبه)

 11. سلام
  خیلی ممنون از مطالب کاربردی
  منتظر اطلاعات حرفه ای تر از نحوه درآمدزایی و ترفندهای افزایش ممبر و … هستیم
  باسپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا